الگوی اقتصاد غربی منجر به اختلاس می‌شود

    •••••  دوشنبه ۲۵ آبان ۱۳۹۴ — ۱۹:۴۸ کد مطلب : 25048/a   

یک کارشناس مسائل سیاسی و دانش آموخته فیزیک هسته ای گفت: الگوی اقتصادی غربی با تشکیل کانون های قدرت و ثروت منجر به اختلاس می شود.

به گزارش تحلیل ایران، مصطفی باقرزاده ظهر دوشنبه در کرسی آزاد اندیشی که با موضوع سیاست های دولت در دوران پسا برجام در تالار اجتماعات دانشگاه خیام مشهد برگزار شد اظهار کرد: حل مشکلات اقتصادی کشور را نباید در توافق لوزان جستجو کرد بلکه مشکلات باید در داخل حل شوند و اگر اقتصاد دنیا بر محور اومانیسم است ما نیز باید اقتصاد اسلامی داشته باشیم.

دانش آموخته فیزیک هسته ای ادامه داد: الگوی اقتصاد غربی با تشکیل کانون های قدرت و ثروت زمینه را برای اختلاس در کشور فراهم کرده است و لذا دانشجویان ما باید به دنبال طراحی اقتصاد اسلامی باشند.

باقرزاده تاکید کرد: حل مسائل کشور ما با برجام امکان پذیر نیست وهمین برجام اقتصاد ما را نابود خواهد کرد چنانچه تا 15 سال آینده هر تحریمی که برداشته شود مستلزم اقدام متقابل می باشد و در حال حاضر نیز ما شش هزار سانتریفیوژ را برچیده ایم و آنان هیچ اقدامی نکرده اند.

بند های برجام بر خلاف منافع ایران است

وی با اشاره به اینکه برداشتن همه تحریم ها با شرط است افزود: در بسیاری از موارد تخفیف تحریم ها عنوان شده و اصلا به لغو تحریم ها اشاره نشده است و بسیاری از بندهای برجام نیز بر خلاف منافع ایران است.

دانش آموخته فیزیک هسته ای ادامه داد:  به عنوان مثال در یکی از بندهای برجام که درباره تعهدات آمریکا در قبال ایران است این کشور وظیفه بازاریابی نفت ایران را بعد از توافق بر عهده خواهد داشت و این به معنای آن است که ما با دست خودمان نفت به اسرائیل خواهیم فروخت تا در حمله آنان به غزه شریک باشیم و ادوات نظامی داعش را نیز تامین نماییم.

باقرزاده با اشاره به اینکه همه کشورها استراتژی خاصی را در مذاکره و رفتار با سایر کشورها در نظر می گیرند توضیح داد: هر کشور در جامعه جهانی دیالوگ و گفتمان مخصوص به خودش را دارد که برگرفته از ارزش های مسلط کشور مورد نظر می باشد.

وی افزود: ایالات متحده آمریکا بر اساس تفکر لیبرالیسم حکومتش را تعریف کرده وبا دیگر کشورها ارتباط گیری می کند چنانچه کشور چین نیز سیاست داخلی و خارجی اش را بر اساس مکتب کنفوسیوسی تعریف کرده است.

باقرزاده خاطر نشان کرد: همه کشورها سعی می کنند به نحوی قدرت خودشان را به رخ بکشند مثلا کشور چین در اقتصاد خودش را تعریف کرده است و لذا هر کشوری که به دنبال ارتباط گیری با چین هست باید قدرت اقتصادی این کشور را بپذیرد.

دانش آموخته فیزیک هسته ای تاکید کرد: سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران نیز بر اساس قاعده نفی سبیل تعریف شده است به این معنی که هیچ راهی برای پیشرفت و برتری جامعه اسلامی وجود ندارد که لازمه اش ارتباط گرفتن با کفار باشد.

وی با اشاره به اینکه جمهوری اسلامی ایران گفتمان خود را بر اساس اسلام ، قاعده نفی سبیل و نیز سه اصل عزت، حکمت و مصلحت چیده است اظهار داشت: دنیا باید این گفتمان را بشناسد و با توجه به آن با ما ارتباط برقرار کند.

باقرزاده افزود: کشورهای دنیا از منظر نظام جمهوری اسلامی ایران به سه دسته تقسیم می شوند دسته اول کشورهای دوست و شامل آنهایی است که ضعیف نیستند بلکه قاعده جنگل حاکم بر دنیا آنها را ضعیف کرده است مانند کشورهای گواتمالا، ونزوئلا که دوستی ما با آنان نه بر اساس دین و آیین بلکه بر مبنای انسانیت است.

دانش آموخته فیزیک هسته ای در ادامه کشورهای قوی را نیز که قدرت، منطق و گفتمان  دولت جمهوری اسلامی ایران را پذیرفته اند مانند کشور برزیل جزو دوستان ایران عنوان کرد و کشورهای دسته دوم را نیز کسانی خواند که قوی هستند و جزو دوستان ما به حساب نمی آیند مانند انگلیس، فرانسه و آلمان.

آمریکا کشوری معاند است

وی در ادامه افزود: آمریکا کشور معاند جموری اسلامی ایران است و این دشمنی را آشکارا اعلام کرده است و قرائت این کشور از دنیا بر اساس نظام سلطه استوار شده است و از نظر آنان کشوری قابل قبول و شایسته ارتباط گیری است که به تفکر یهودیت ارادت داشته باشد.

باقرزاده خاطر نشان کرد: ارزش اساسی در ایالات متحده آمریکا که زیر بنای سیاست، اقتصاد، مدیریت و فرهنگ در نظر گرفته شده اومانیسم می باشد به این معنا که انسان در زندگی باید در بالاترین موقعیت استفاده از امکانات قرار بگیرد و همه چیز در خدمت رفاه انسان است.

دانش آموخته فیزیک هسته ای ادامه داد: جنگ های پیش دستانه آمریکا علیه عراق و نیز افغانستان درارتباط با تفکر اومانیسم قابل تبیین است و متاسفانه شاهدیم که آمریکا نیز در سیاست خارجی اش تابع اصول است اما سیاست مداران ما عنوان می کنند فرآیند مذاکره نه بر مبنای اصول که بر اساس مصلحت صورت گرفته است.

منطقی برای ارتباط گیری نیست

وی تاکید کرد: ما باید قرائت خودمان را مشخص کنیم و کشوری که رفتارهایش از نظر عقلانی و انسانی مورد پذیرش نیست منطقی برای ارتباط گیری با آن نیز وجود ندارد و همچنین قرائت ما از اقتصاد نیز با آنان یکی نیست.

باقرزاده تصریح کرد: نبرد امروز برای ما بین توسعه و پیشرفت است چنانچه توسعه مدل غربی است که بر مبنای آن باید استقلال را فدا کرد تا توسعه یافتگی را جلو ببریم  اما پیشرفت یک مدل ایرانی و در بطن آن استقامت نهفته است.

منبع: مهر