نقش ایران در برگزاری امن اربعین حسینی در عراق

احسان ايوبي
    •••••  جمعه ۰۵ دی ۱۳۹۳ — ۱۳:۵۹ کد مطلب : 253/a   

 برگزاری مراسم پرشور اربعین حسینی در کربلای معلی و حضور میلیونی شیعیان جهان در عراق ، تاثیر گذاری شیعیان در وحدت جهان اسلام و نمایش قدرت اثر گذار آن را به نمایش گذاشت .

مراسم راهپیمایی اربعین که جزو موکدات ائمه معصومین بوده از قدیم الایام در فرهنگ شیعه رسم بوده و با آزاد سازی عراق از چنگال بعثیون و حضور شیعیان در عرصه قدرت عراق ، زمینه برای اجرای مراسم راهپیمایی شیعیان به سمت کربلای معلی در اربعین حسینی فراهم شد .

حضور بیش از 20 میلیون زائر شیعه در مراسم اربعین حسینی امسال ( 1393 ) در کربلا ، بار دیگر قدرت شیعیان را در بین مسلمانان جهان به نمایش گذاشت .مراسمی که تاثیرگذاری آن به حدی است که توانسته بسیاری از غیر مسلمانان و اهل سنت به سوی شیعه شدن جذب نماید .

بی شک حضور دولت نوپای عراق(2005 – 2014 ) و حضور سلفی های تکفیری برای ناامن کردن فضای امنیتی عراق خصوصا مناطق شیعه نشین ،شرایط امنیت فراگیر این کشور را در طول یک دهه گذشته با مشکل مواجه کرد .

حضور سلفی های تکفیری جهت نا امن کردن مناطق شیعه نشین نجف و کربلا جهت برگزار نکردن این مراسم از راهبردهای اصلی القاعده و گروهک  داعش در چند ماه اخیر بوده است . اما حضور قدرتمندانه سپاه بدر ، بسیج مردمی عراق و حمایت معنوی ایران از آنان سبب شد تا حفاظت و امنیت مناطق شیعه نشین به خوبی صورت گیرد و این مراسم با شکوه هر چه تمام تر انجام شود . مراسمی که با تاکید مقام معظم رهبری و حضور میلیونی زائران ایرانی و دیگر شیعیان جهان انجام پذیرفت .

ایران با داشتن بیشترین مرز خاکی و آبی با عراق ، همواره در طول تاریخ اثر پذیری فرهنگی و جغرافیایی در این کشور داشته است و در طول یک دهه اخیر ایران توانست در شرایط بحرانی به کمک دولت عراق بشتابد ، دفع فتنه داعش که در انجام آن آمریکایی ها نیز عاجز ماندند ، ایران توانست با کمک نیروهای مردمی ، تروریست های تکفیری را از اطراف پایتخت (بغداد) عقب براند و در حال حاضر نیز در سرکوبی کامل این گروهک تروریستی اهتمام می ورزد .

تجزیه کامل عراق از راهبردهای برخی از کشورهای منطقه نظیر عربیستان و ترکیه است ، اما ایران به دنبال وحدت و یکپارچگی عراق بوده و کمک به ارتش و مردم عراق برای عقب راندن تروریست های داعشی از جمله این راهبردها در عراق بوده است .

حمایت از شیعیان عراق ، وحدت مسلمانان این کشور یعنی همزیستی مسالمت آمیز شیعه و سنی ، حضور یکپارچگی ای کشور از راهبردهای ایران در عراق بوده است .

انجام مراسم اربعین حسینی درامنیت و سلامت کامل نیز از برکات حضور ایران و مردم مسلمان و شیعه این کشور در کربلای معلی بوده است . چرا که بیشترین اشتراکات فرهنگی و جغرافیایی را ایران و عراق با یکدیگر دارند . تعامل شیعیان عراق و ایران با یکدیگر و حضور آنان در کشور یکدیگر ، ثمرات این اشتراکات فرهنگی بوده است .

بی شک هر دولتی در عراق و قدرت های منطقه ای و فرامنطقه ای از نقش بی بدیل ایران در امنیت عراق آگاه هستند و قدرت نرم ایران در این کشور سبب هراس و نگرانی برخی از دولت های منطقه ای مانند عربستان ، ترکیه و قطر گردیده است و آنان را به انجام اشتباهات راهبردی یعنی حمایت از تروریست های داعش در یورش به عراق تشویق کرد ، امام مدیریت بحران ایران با کمک مردم عراق این بحران را توانست مدیریت نماید تا مراسم روز اربعین در بهترین شرایط و با امنیت کامل برگزار گردد.