نمایش روحانیت اصیل در سریال پرده نشین

ناصر محمدي
    •••••  جمعه ۰۵ دی ۱۳۹۳ — ۱۳:۵۵ کد مطلب : 256/a   

  از اوایل آذر ماه سال جاری سریال تلویزیونی پرده نشین از شبکه اول سیمای جمهوری اسلامی ایران به نمایش در آمد. با توجه به گذشت چندین قسمت از آن، این سریال به خوبی توانسته جایگاه مطلوب و شایسته خود را در جامعه به دست آورد. به ویژه آنکه توانسته چهره خوبی از یک روحانی که مردمی و خوش‌اخلاق است و به معنویت اهمیت می‌دهد را به ‌خوبی به تصویر بکشد.

با توجه به استفاده کارگردان از یک روحانی به عنوان مشاور توجه ویژه ای به روحانیت که از جایگاه ارزشمند و والایی برخوردار است، شده است. در این فیلم یک روحانی به نام آقای شهیدی را نشان می‌دهند که یکی از پسران او مفقودالاثر شده و فرزند دیگر ایشان وارد کارهای اقتصادی شده است و خوبی این فیلم این است که این فرد را رانت‌خوار معرفی نمی‌کند که او از ابتدا این‌گونه نبوده، در حال حاضر بعد از ورود به جریان کار دچار لغزش‌هایی شده است.

نکته شایان توجه این است که این روحانی محترم با توجه به این لغزش فرزند خود با صحه صدر و رافت و عطوفت اسلامی با اعضای خانواده بویژه فرزند و عروس و همچنین مادر عروس که خواهان مایملک پدر خود حاج آقا حبیبی که در زمان حیات خود آنها را وقف کرده بود و عامل وقف را حاج آقا شهیدی تعیین کرده بود. ضمنا در دیالوگ فیلم از واژه هایی استفاده می شودکه برخاسته از فرهنگ اصیل اسلامی است و ضرورت دارد چنین گفتمانی الگوی سخنان بسیاری از افراد جامعه اسلامی ما قرار گیرد.البته این انتقاد به این سریال وارد است که تاکید بر دیالوگ یک روحانی شده که خود در جایگاه مدرس حوزه علمیه آن شهر قرار دارد و چنین ویژگی را در سایر روحانی ها از جمله حاج آقا مهدوی که سخنرانی های آن از صدا و سیما پخش می شود، مشاهده نمی نماییم، که این خود  می تواند یکی از ضعف های این  فیلم در به تصویر کشیدن نقش روحانیت در جامعه  توسط صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران در این سریال باشد که این امر می تواند مورد توجه دست اندر کاران تولید فیلم و سریال در صدا وسیمای جمهوری اسلامی ایران باشد.

از سوی دیگر در این سریال به‌ وضوح شاهد استفاده از آیات و روایاتی هستیم که در عین سادگی اما از ویژگی روزمرگی برخوردارند؛ یعنی مربوط به اعمال و رفتار روزمره افراد اجتماع هستند. افرادی که شاید ماه‌ها و سال‌ها فرصت مطالعه کتب مذهبی یا استخراج آیات و روایات کاربردی خود را ندارند اما با دیدن این سریال، حداقل مفاهیم در ذهنشان مرور شده و به‌نوعی روایات، به صورت عملی مطرح می‌شوداز نظر معیارهای ارزشی، نوع داستان و شخصیت‌پردازی‌ها به‌گونه‌ای‌ست که هیچ القای منفی یا بدآموزی در جهت معرفی الگوی منفی ندارد. سیاه نمایی یا واژگونی معانی و شخصیتی در آن نیست.

از صدا وسیمای جمهوری اسلامی ایران انتظار  این است چنین سریال‌ها و مجموعه‌هایی در فرداهای آتی تکرار شوند وجوانان این مرز وبوم بعنوان سرمایه های اجتماعی کشورفارغ از تمامی هیاموی عصر حاضر ادامه دهنده این مسیر باشند.

واژگان کلیدی:روحانیت ، مردم, حوزه،وقف،گفتمان