یافته های جالب بودجه ۹۴

تحلیل ایران
    •••••  جمعه ۰۵ دی ۱۳۹۳ — ۰۹:۱۶ کد مطلب : 257/a   

با روی کار آمدن دولت تدبیر و امید، ارائه بودجه دولت به مجلس شورای اسلامی در مدار خود قرار گرفت و بجای ارائه یک دفترچه کوچک که احمدی نژاد با طعنه و خنده تقدیم مجلس می کرد،  تبدیل به یک کتابچه 800 صفحه ای شد که شاید مطالعه آن از حوصله بسیاری از هموطنان عزیز کشور خارج باشد. با نگاهی تامل بر انگیز به نکات قابل توجهی برمی خوریم که در ذیل به آن اشاره می گردد :

1. کسب درآمد 22  هزار میلیارد ریالی حاصل از جرائم رانندگی در سال 94، افزایش بیش از ۳۷ درصدی درآمد دولت از محل جرایم رانندگی در سال جاری!

بر اساس این بند، دولت سال آینده نزدیک به ۲هزار و ۴۶۳ میلیارد تومان از مجموع درآمدهای پیش‌بینی شده خود را از محل درآمدهای حاصل از جرایم و خسارات کسب خواهد کرد که البته بیش از ۲۲۰۰ میلیارد تومان آن، قرار است از درآمد حاصل از جرایم رانندگی تأمین شود و موارد دیگر  از محل صدور ، تعویض و تبدیل گواهینامه رانندگی عادی به هوشمند، درآمدی ۱۲۰ میلیارد تومانی را عاید دولت خواهد کردکه می بایستی در ردیف‌های هزینه‌ای بودجه صرف شود.

اگرچه کسب درآمد دولت  از جرایم رانندگی ‌موضوع جدیدی نیست و همواره در لوایح بودجه وجود داشته، آنچه موجب تمایز این بند در لایحه سال آینده با بندهای مشابه در لوایح گذشته می‌شود، افزایش ۳۷.‌۵ درصدی آن است .

به عبارت بهتر، گویی مجریان قانون به گونه ای وارونه به این موضوع نگریسته اند، چراکه به جای اعمال شیوه های بازدارنده در ارتکاب تخلفات راهنمایی و رانندگی، نظارت  بر رانندگان را  به قدری افزایش  می دهند که خطاهای رانندگان بیشتر دیده شده و جریمه شوند تا ردیف درآمدی در نظر گرفته شده برای آن در بودجه محقق و امکان صرف آن در ردیف‌های هزینه‌ بر ممکن شود. در غیر این صورت، با کسری بودجه مواجه خواهد شد که این  قصه‌ای بس طولانی به دنبال خواهد داشت.این امر مشابه اقدام راهنمایی و رانندگی تهران در چند سال گذشته  است که  در لابلای درختچه های بلوار میان اتوبانها و بزرگراهها کمین می کردند تا به نوعی رانندگان متخلف را گیر بیندازند.که بعد ها استقرار دوربینها جای آن را گرفت  اگر این مبلغ را بر تعداد خودروهای موجود در کشورمان یعنی۱۴ میلیون خودرو سرشکن کنیم ،هر راننده به طور متوسط باید ۱۵۰ هزار تومان جریمه شده و آن را بپردازد تا ردیف در نظر گرفته شده در لایحه محقق شود.

بدیهی است در این بودجه، مبالغی برای بازدارندگی مردم از تخلفات رانندگی دیده نشده، یا افزایش آن به اندازه کافی نبوده است که چنین امری می‌تواند تفاوت آشکاری با وظایف ذاتی دولت و روح شکل گیری نهادی چون راهنمایی و رانندگی باشد.

 2. درآمدی ۱۸۰ میلیاردی ناشی از افزایش قیمت سیگار با شیبی  نسبتا زیاد

جای تعجب است دولتی که برنامه های تحول سلامت را در سال 93 اجرایی نموده و در تلاش است که استاندار های سلامت را در کشور توسعه دهد در تلاش است که در امد خود را ناشی از افزایش قیت سیگار  اقزایش دهد گویا خود دولت به این نتیجه رسیده که افزایش قیمت تاثیری بر کاهش مصرف آن ندارد. در این زمینه دولت درآمدی ۴۳۶ میلیارد تومانی از مالیات بر فروش سیگار پیشنهاد داده است.

3. حذف بودجه برخی دانشگاه ها
از نکات جالب توجه بودجه سال ۱۳۹۴ حذف ردیف بودجه برخی دانشگاه ها از دریافت کمک از دولت است.
که در مقایسه اقلام مندرج در آن با بودجه سال جاری می توان به نتایج آن دست یافت.


4. هزینه های انتخابات  در سال 94
دولت در سال ۱۳۹۴  برای برگزاری هر یک از انتخابات خبرگان رهبری و نیز مجلس شورای اسلامی مبلغ ۲۲ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان پیشنهاد داده است که در واقع برگزاری این دو انتخابات مجموعا ۴۵ میلیارد تومان هزینه برمی دارد.