پیش بینی صندوق بین المللی پول برای سال ۲۰۱۴

    •••••  شنبه ۰۶ دی ۱۳۹۳ — ۰۹:۰۵ کد مطلب : 266/a   

تحلیل ایران – صندوق بین المللی پول در تازه ترین گزارشات خود از سقوط آمریکا به جایگاه دوم بزرگترین اقتصادهای دنیا و حفظ رتبه ۱۸ برای ایران خبر داد .

بر اساس پیش‌بینی صندوق بین‌المللی پول در حالی که چین امسال جای آمریکا را به‌عنوان بزرگترین اقتصاد دنیا می‌گیرد، ایران با اقتصاد ۱.۲۸۳ تریلیون دلاری‌اش جایگاه هجدهمین اقتصاد بزرگ دنیا را برای خود حفظ خواهد کرد.

بر اساس گزارش این نهاد بین المللی کل تولید ناخالص داخلی چین بر اساس شاخص قدرت خرید در سال 2013 بالغ بر 16.149 تریلیون دلار بوده که انتظار می‌رود این رقم در سال 2014 که چند روزی بیشتر از آن باقی نمانده است ، به 17.632 تریلیون دلار برسد.

همچنین تولید ناخالص داخلی آمریکا نیز که در سال 2013 بالغ بر 16.768 تریلیون دلار بوده در سال جاری میلادی به 17.416 تریلیون دلار خواهد رسید که بر این اساس آمریکا برای نخستین بار به جایگاه دومین اقتصاد بزرگ دنیا سقوط می‌کند.

صندوق بین المللی پول همچنین پیش‌بینی کرده است جایگاه اقتصاد ایران میان بزرگترین اقتصادهای دنیا تغییری نکند و ایران در سال 2014 همچون سال 2013 به‌عنوان هجدهمین اقتصاد بزرگ دنیا باقی بماند.

جایگاه سومین تا هفدهمین اقتصاد بزرگ دنیا در سال 2014 نیز به‌ ترتیب برای کشورهای هند، ژاپن، آلمان، روسیه، برزیل، فرانسه، اندونزی، انگلیس، مکزیک، ایتالیا، کره جنوبی، عربستان، کانادا، اسپانیا و ترکیه پیش‌بینی شده است .