از جیب مردم به کام دولت

ناصر محمدي
    •••••  یکشنبه ۰۷ دی ۱۳۹۳ — ۲۲:۲۱ کد مطلب : 267/a   

  دولت محترم تدبیر و امید در 10 آذر ماه, قیمت نان مصرفی مردم را به بهانه اصلاح قیمت آرد و نان  به میزان 30 در صد افزایش داد و دلایل افزایش آن را بهبود کیفیت نان مورد نیاز مردم و جبران ضرر کارخانه های تولید کننده آرد و ضرر نانوایان ناشی از هزینه های حقوق و دستمزد کارگران و سایر هزینه های مصرفی از جمله آب , برق , گاز ،خمیر مایه و ..... اعلام کرد.  مسئولان امر اظهار داشتند که از این میزان افزایش ،10 درصد  مربوط به کارخانه های آرد و 20 درصد  مربوط به هزینه های حقوق و دستمزد  و هزینه های جاری می باشد. از سویی به موازات افزایش قیمت نان, بهای ارد سهمیه مصرفی مورد نیاز نانوایان تا میزان 45 درصد افزایش یافت و عملا درآمد حاصل از افزایش قیمت نان  برای نانوایان ،صرفا تنها کفایت بخشی از پرداخت مابه التفاوت افزایش بهای آرد مصرفی را می کند و کما فی السابق سایر مشکلات نانوایان از جمله پرداخت حقوق و دستمزد کارگران و سایر هزینه های جاری که روز به روز بر قیمت آنها افزوده می شود، به قوت خود باقی می ماند.

این بدان معناست که مردم با پرداخت مبلغ اضافی بابت افزایش قیمت نان عملا سهم خود از یارانه مصرفی در خصوص گندم را کاهش می دهند. شایان توجه است که دولت یارانه گندم را از 4300 میلیارد به 2200 میلیارد تومان در سال 94 کاهش  داده است که این خود مستلزم افزایش قیمت آرد و نان در سال  94 علاوه بر افزایش ناشی از قیمت سایر هزینه های عمومی از جمله آب،برق، گاز و مواد مصرفی که این روز ها دوباره با بی ثباتی نوسان قیمت دلار در نوسان است ، خواهد بود.

در این راستا نانوایان محترم کشور که از  اقشار پر تلاش و زحمتکش کشور می باشند متحمل خسارت های فراوانی خواهند شد  بدیهی است با ادامه روند کنونی بسیاری از آنان  از چرخه خدمات و تولید در میان مدت خارج خواهند شد.چرا که ادامه فعالیت آنان دیگر مقرون به صرفه نمی با شد.

ضروری است مسئولان محترم دولت در این زمینه به صورت شفاف اطلاع رسانی داشته باشند و اعلام کنند که افزایش قیمت نان در راستای  آزاد سازی قیمت گندم بوده است و منتی بر نانوایان محترم که از اقشار زحمت کش جامعه هستند نگذارند که با این اقدام ضررهای آنان را جبران می کنند.

از سویی نمایند گان محترم مجلس شورای اسلامی نیز در بررسی بودجه سال 94 در خصوص  میزان یارانه گندم دقت لازم را به عمل آورند.  در این زمینه جای بسی تعجب است که دقیقا به میزانی که برای یارانه گندم  به میزان 2200 میلیارد تومان تا آزاد سازی کامل گندم در برنامه پنجم در نظر گرفته شده معادل مبلغ در آمدی است که دولت از محل میزان جرایم رانندگی در سال 94 به میزان 2200 میلیارد تومان کسب خواهد نمود.در این زمینه لازم است تامل و دقت نظر لازم اندیشیده شود.

اگر نمایندگان مجلس شورای اسلامی و دولت مردان دولت یازدهم کمی به رفتار خود بیاندیشند متوجه می شوند که با کمی تامل، تفکر و اندیشه عقلانی خود موجب فراهم نمودن یک زندگی توام با رفاه و اسایش بدور از هر گونه استرس روانی برای مردم این مرز و بوم فراهم خواهند نمود.