چین: طرف‌های مربوط بازطراحی راکتور اراک را تسریع بخشند

    •••••  دوشنبه ۰۲ آذر ۱۳۹۴ — ۱۹:۰۲ کد مطلب : 26721/a   

چین از همه طرف‌های مربوطه خواسته است « کار واقعی » برای طراحی مجدد و بازسازی راکتور آب سنگین اراک در ایران را سرعت بخشند.

به گزارش تحلیل ایران، هانگ لی سخنگوی وزارت امور خارجه چین روز دوشنبه اعلام کرد این کشور از همه طرف های مربوطه خواسته است « کار واقعی » برای طراحی مجدد و بازسازی رئاکتور آب سنگین اراک در ایران را سرعت بخشند.

بر اساس اعلام فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در روز یکشنبه، وزیران امور خارجه سه کشور اروپایی فرانسه، آلمان و انگلیس و سه کشور آمریکا و روسیه و چین، موگرینی و ایران سندی که نقش هایی را به هر یک از طرفین مربوطه محول می کند، امضا کرده اند.

این سند و طراحی مجدد این راکتور بخشی از مذاکرات هسته ای است که ماه ژوئیه به نتیجه رسید و پایانی بر بیش از یک دهه مناقشه بین ایران و غرب بود.

کشورهای غربی خواستار آن بودند که ایران راکتور اراک را به یک راکتور آب سبک تغییر دهد، این در حالی است که ایران نمی توانست آن درخواست را بپذیرد.

برای حل و فصل این مسئله، چین پیشنهاد کرد در حالی که ایران این راکتور آب سنگین را حفظ می کند، تولید پلوتونیوم را با روش های فنی کاهش دهد. این پیشنهاد از سوی دو طرف پذیرفته شد.

هانگ لی سخنگوی وزارت امور خارجه چین روز دوشنبه اعلام کرد چین از مشاهده این که همه طرف ها این سند را امضا کرده اند، خشنود است. این سند راه را برای اجرای طرح مدرن سازی رئاکتور اراک هموار می کند.

هانگ لی خاطر نشان کرد این سند رسمی پیش نیازی برای آغاز کار واقعی برای بازسازی رئاکتور اراک است. اکنون که همه طرف ها آن را امضا کرده اند، کار می تواند آغاز شود.

بر اساس این سند، چین « در طراحی و ساخت این راکتور مشارکت » خواهد کرد.

هانگ لی گفت همه طرف ها باید به برنامه جامع اقدام مشترک و توافق در خصوص پیشبرد کار واقعی در خصوص این طرح متعهد باشند. چین نقشی سازنده را در کمک به انعقاد زودهنگام این سند ایفا کرده است.

وی تاکید کرد چین به تلاش های مشترک با دیگر طرف های مربوطه ادامه خواهد داد.

منبع: تسنیم