توضیحات رییسی درباره موسسه ثامن‌الحجج و دارایی زنجانی

    •••••  چهارشنبه ۰۴ آذر ۱۳۹۴ — ۱۲:۴۶ کد مطلب : 27140/a   

دادستان کل کشور توضیحاتی را درباره‌ ادعای بابک زنجانی مبنی بر وجود دارایی 22 میلیاردی در خارج از کشور ارائه داد.

 

به گزارش خبرنگار ایسنا، حجت‌الاسلام و المسلمین سیدابراهیم رییسی در حاشیه برگزاری مراسم تحلیف کارآموزان قضایی در جمع خبرنگاران در پاسخ به سئوالی مبنی بر این که بابک زنجانی در دادگاه مدعی شده 22 میلیارد پول نقد دارد که بخشی از آن به دلیل بدهی کسر شده، اظهار کرد: وی در مرحله بازجویی چنین ادعایی داشت، بر همین اساس گروه‌هایی به مالزی و برخی از کشورها اعزام شدند تا مشخص شود که ادعای وی درست است یا خیر.

 

رییسی افزود: وی مدعی بود که پول دارد و پیگیری‌هایی که از کشورها انجام شده مشخص شد که این ادعاها صحت نداردو وی مجددا این ادعاها را در دادگاه تکرار کرده است.

 

دادستان کل کشور در پاسخ به سئوال دیگری درباره‌ تعطیلی موسسه ثامن‌الحجج در استان البرز گفت: دادستان کرج گفته‌اند که حکمی برای تعطیلی در این مورد صادر نکرده است. در این مورد نیز بانک مرکزی شب گذشته اطلاعیه‌ای صادر کرد و نشان داد که موضوع در دست پیگیری است.

 

رییسی درباره‌ پیگیری حقوق جان‌باختگان حادثه منا گفت: ما دیروز جلسه‌ای داشتیم با حضور سازمان حج، وزارت امور خارجه و معاونت حقوقی ریاست‌جمهوری و بخش‌هایی که می‌توانند مساله‌ حقوق جان باختگان حادثه منا را دنبال کنند؛ چرا که مقام معظم رهبری فرمودند این حادثه نباید فراموش شود و ما هم وظیفه پیگیری این موضوع را داریم، البته خط مقدم این قضیه وزارت امور خارجه است در دادن یادداشت به آقای بان کی مون دبیرکل سازمان ملل برای تشکیل کمیته حقیقت‌یاب.

 

دادستان کل کشور تاکید کرد: تلاش سعودی‌ها این است که ابعاد قضیه برای جهانیان روشن نشود و ما هم معتقدیم باید ابعاد این فاجعه عظیم روشن شود. اگر می‌خواهیم امنیت حج در آینده تامین شود باید ابعاد این موضوع روشن شود.

 

وی افزود:‌ سازمان حج و بخش‌های حقوقی قرار شد یک کمیته حقوقی زیر نظر معاونت کنسولی وزارت امور خارجه تشکیل دهند که از این هفته فعال شود و ما هم به عنوان دادستانی کل این موضوع را پیگیری می‌کنیم.

 

رییسی در پاسخ به سئوال دیگری مبنی بر اینکه اخیرا دادستان مشهد گفته مسئولان پدیده شاندیز به فرصتی که قوه قضاییه به آنها داده توجهی نکردند، وضعیت این پرونده چگونه است؟ اظهار کرد: تمام اقدامات قوه قضاییه که در مورد این پروژه انجام شده در جهت حفظ حقوق مردم بوده است. اقداماتی در دادستانی مشهد انجام شده و دادستانی و بخش‌های دیگر دستگاه‌های اجرایی کمیته‌ای را تشکیل دادند تا مسائل را در جهت حفظ حقوق مردم پیگیری کنند.