قدردانی از فعالیت های گسترده سازمان اوقاف در عرصه های مختلف

    •••••  پنجشنبه ۰۵ آذر ۱۳۹۴ — ۱۵:۰۱ کد مطلب : 27371/a   

به گزارش تحلیل ایران، آیت‌الله العظمی مکارم شیرازی، از مراجع عظام تقلید صبح امروز پنج شنبه ۵ آذرماه در آستانه هفته بزرگداشت وقف در دیدار با حجت الاسلام والمسلمین محمدی نماینده ولی فقیه و رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه و هیئت همراه با اشاره به هفته بسیج و ابتکار جالب امام راحل در تشکیل این نهاد مقدس اظهار کرد: اگر بسیج وجود نداشت دشمنان بر کشور ما فائق می‌آمدند.

 

وی در ادامه ضمن قدردانی از فعالیت‌های گسترده سازمان اوقاف و امور خیریه در عرصه های فرهنگی، قرآنی و ترویج معارف اهل بیت (ع) افزود: واقع مسئله این است که وقف پیش از اسلام هم بوده و در اسلام پررنگ‌تر مد نظر قرار گرفت. وقف صدقه جاریه است و هیچگاه ثواب آن تمام نمی‌شود، زیرا منافع آن همواره به دیگران می‌رسد.

 

وی با بیان اینکه اسلام به مسئله وقف اهمیت زیادی داده است خاطرنشان کرد: ائمه اطهار(ع) خود پیشگام در وقف کردن رقبات بوده‌اند. وقف می‌تواند به یاری اقشار محروم و برنامه‌های فرهنگی بیاید و همگان را از برکات خود برخوردار سازد و موجب گسترش برنامه‌های مذهبی و فرهنگی شود.

 

این مرجع تقلید با اشاره به لزوم فعالیت سازمان اوقاف در زمینه نشر کتاب‌های دینی و اسلامی تصریح کرد: در زمان ما باید به این مسئله توجه زیادی صورت بگیرد زیرا نشر کتاب‌های سالم به زبان‌های مختلف یکی از ضروریات امروز است؛ دنیا آماده پذیرش اسلام شیعی است و باید به این نیاز اساسی پاسخی در خور داد.

 

وی ادامه داد: کمک به نسل جوان که دارای چهار مشکل اساسی اشتغال، تحصیلات، مسکن و ازدواج هستند، ضروری است و لازم است از محل موقوفات برای حل این مشکلات هم تمهیداتی اندیشید؛ عزاداری برای امام حسین(ع) خوب است ولی باید عزادارانی باشند که این کار را انجام دهند به عبارتی اگر نسل‌های آینده جزو عزاداران حسینی نباشند چگونه می‌توان چنین مراسمی را برگزار کرد.

 

آیت‌الله مکارم شیرازی با تاکید بر لزوم راهنمایی و هدایت واقفان به سوی وقف در زمینه‌های مورد نیاز جامعه عنوان کرد: سازمان اوقاف می‌تواند در زمینه ترویج وقف های نوین فعالیت‌های گسترده‌ای داشته باشد.

مدرس برجسته حوزه علمیه قم تصریح کرد: در حال حاضر دشمنان تبلیغات گسترده‌ای در زمینه شیعه‌هراسی و اسلام‌هراسی دارند بنابراین اوقاف باید از طریق شبکه‌های رادیویی و تلویزیونی، سایت‌های اینترنتی و اعزام مبلغانی به خارج از کشور، برای مقابله با چنین هجمه‌‌هایی وارد میدان شود.

 

وی به فتنه تکفیری‌ها به عنوان مشکل دنیای امروز اشاره کرد و گفت: اوقاف هم باید به سهم خود در خنثی کردن این فتنه سهیم باشد.

 

آیت‌الله مکارم شیرازی ادامه داد: اگر بخواهیم وقف جاذبه داشته باشد باید مواردی را که وقف، به درستی اجرا می‌شود به خوبی اطلاع‌رسانی شوند و مردم از آنها آگاهی یابند به عبارتی مردم مطمئن شوند وقفیات در محل نیت مد نظر مصرف می‌شوند و همین امر، سرمایه‌ای برای وقف‌های جدید خواهد شد.

 

این مرجع تقلید گفت: مدتی بود که موقوفات در دست عده‌ای موقوفه‌خوار بود و مردم به آن بی اعتماد شده بودند، نجات موقوفات از دست موقوفه‌خواران سبب جلب اعتماد بیشتر مردم می‌شود ولی این امر باید با دقت صورت بگیرد.

 

وی تاکید کرد: مواردی دیده می‌شود که تجاوز صریح به وقف محسوب می‌شوند بنابراین باید با شجاعت وارد عمل شد و قوه قضائیه هم کمک کند تا اوقاف از دست موقوفه‌خواران نجات یابد.

منبع:مهر