بلژیک خواستار تشکیل سازمان سیای اروپایی شد

    •••••  ﺳﻪشنبه ۱۰ آذر ۱۳۹۴ — ۱۳:۴۱ کد مطلب : 28413/a   

نخست وزیر بلژیک به منظور جلوگیری از حملات تروریستی مشابه پاریس خواستار تشکیل یک سازمان اطلاعاتی اروپایی مشابه سازمان سیا برای این اتحادیه شد.

 

به گزارش تحلیل ایران، "شارل میشل"، نخست وزیر بلژیک خواستار تشکیل سازمان اطلاعاتی مشابه سازمان سیای آمریکا برای اروپا شده و گفت: ما باید سریعا یک سازمان اطلاعاتی اروپایی، یک سیای اروپایی ایجاد کنیم.

 

وی که در گفتگو با رادیو "آر تی ال" فرانسه سخن می گفت همچنین تصریح کرد که با توجه به خطری که از طرف جهادی ها وجود دارد باید اطلاعات درباره مظنونین مبادله شود و آن هایی که نیات خصمانه دارند آشکار شوند.

 

نخست وزیر بلژیک همچنین تصریح کرد که اگر سرویس های اطلاعاتی قادر باشند بدون هیچ خطایی اطلاعات مورد نیاز را به اشتراک بگذارند دیگر حمله تروریستی دیگری در اروپا رخ نمی دهد.

وی در عین حال اذعام کرد که برای این پیشنهاد خود از دیگر کشورهای اروپایی هیچ حمایتی دریافت نکرده است.

 

وزیر کشور آلمان در این باره اظهار داشته است که بعد از حملات تروریستی پاریس اروپا حالا نباید نیروی خود را برای تاسیس یک سازمان اطلاعات اروپایی متمرکز کند. وزیر کشور فرانسه نیز با شک و تردید به این پیشنهاد بلژِیک واکنش نشان داده است.

 

 حملات تروریستی دو هفته پیش در پاریس توسط داعش منجر به کشته شدن 130 نفر و زخمی شدن 300 تن شد.

 

این حملات موجی از نگرانی را در اروپا درپی داشته و کشورهای اروپایی طرح‌هایی را برای مقابله با این تروریست‌ها در نظر دارند.

منبع:تسنیم