شمخانی : در دفاع از مردم عراق بین شیعه و سنی فرقی نیست

    •••••  ﺳﻪشنبه ۰۹ دی ۱۳۹۳ — ۰۰:۲۳ کد مطلب : 285/a   

وزیر دفاع عراق در دیدار با دبیر شورای عالی امنیت ملی با ارائه گزارشی از آخرین وضعیت عملیات انجام شده ارتش و نیروهای مردمی و پاکسازی مناطق گسترده ای از خاک عراق از لوث وجود تروریست های تکفیری گفت : حمایت های همه جانبه جمهوری اسلامی ایران از نیروهای مسلح عراق ضمن افزایش همبستگی بیشتر میان دو کشور نقش تعیین کننده ای در پیروزی های ارتش عراق در مناطق مختلف داشته است.

به گزارش خبرنگار تحلیل ایران، " خالد متعب یاسین العبیدی " وزیر دفاع عراق امروز سه شنبه در دیدار با علی شمخانی دبیر شورای عالی امنیت ملی، با ابراز خرسندی از سفر به ایران؛ مواضع و اقدامات صادقانه و جدی ایران در حمایت از عراق را یک رویداد تاریخی و تاثیرگذار خواند و آن را با رفتارهای شعاری که برخی مدعیان حمایت از عراق دارند، بسیار متفاوت دانست.

العبیدی با تبیین وضعیت رو به توسعه بنیه دفاعی این کشور در شرایط جدید افزود : استقرار سیاسی حاصل از رای و اراده مردم عراق نقش ارزنده ای در تقویت و انسجام نیروهای مسلح این کشور و افزایش روحیه برای مقابله با تهدیدات امنیتی و تروریستی داشته است.

علی شمخانی دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران نیز در این دیدار با تاکید بر اراده ی قاطع جمهوری اسلامی ایران برای تداوم حمایت همه جانبه از دولت عراق برای ریشه کنی فتنه تروریسم افزود : حتی یک وجب از خاک عراق نیز نباید در اشغال تروریست های تکفیری که هدفی جز اسلام هراسی و نابودی منابع انسانی و مالی ندارند؛ باقی بماند.

شمخانی با اشاره به ظلم بی سابقه تروریست های تکفیری به اهل سنت عراق، ضرورت آزاد سازی مناطق سنی نشین عراق توسط برادران اهل سنت و بازگشت مهاجران به خانه و کاشانه خود را خاطرنشان کرد و افزود : حمایت ایران از مردم عراق در مبارزه با تروریسم تکفیری، برگرفته از آموزه های دینی است و در اجرای این تکلیف الهی تفاوتی میان شیعیان و اهل سنت قایل نیست. دبیر شورای عالی امنیت ملی با اشاره به همکاری های راهبردی و گسترده میان دو کشور به ویژه در زمینه های دفاعی و امنیتی، استقرار امنیت و آرامش در عراق و کشورهای منطقه را خواست و اراده ایران بر اساس گفتمان انقلاب اسلامی دانست.

علی شمخانی گفت : توسعه همکاری های راهبردی میان دو کشور، محدود به حوزه دفاعی نبوده و با اراده و تلاش دو دولت به زودی شاهد شکوفایی بیش از پیش همکاری های اقتصادی همه جانبه میان ایران و عراق خواهیم بود.

وی لازمه ایجاد امنیت پایدار و دائمی در عراق را مشارکت همه گروهها و حضور فعال مردم و مراجع دینی و اتکا به راه حل های داخلی دانست و تاکید کرد :  امروز داعش در وضعیت ضعف قرار دارد و در صورتی که کمک های پنهان تسلیحاتی و مالی برخی کشورهای فرامنطقه ای به آنها قطع شود؛ به زودی شاهد آزاد سازی تمام مناطق از سلطه ی تروریست ها خواهیم بود.

دبیر شورای عالی امنیت ملی همچنین در این دیدار، برگزاری موفق کنگره عظیم  اربعین با حضور بیش از 20 میلیون زائر از کشورهای مختلف را نشانه ای روشن از توانمندی و صلاحیت ارتش و نیروهای امنیتی عراق در برقراری امنیت و بی نیازی به مداخله کشورهای خارجی دانست.