رزمایش و بازدارندگی دفاعی در رزمایش محمد رسول الله(ص)

رضا مهرعطا
    •••••  چهارشنبه ۱۰ دی ۱۳۹۳ — ۱۹:۰۶ کد مطلب : 286/a   

مقدمه:

رزمایش نوعی تمرین برای چگونگی جنگ و دفاع، از گذشته یکی از عناصر اصلی انجام فعالیت های نظامی بوده و در جهت آمادگی لازم برای مقابله با تهدیدات خارجی و داخلی بکار می رود.

رزمایش نظامی عاملی است که می تواند تهدیدات را کاهش داده و به عنوان یکی از عناصر بازدارندگی مورد استفاده قرار گیرد. چرا که هدف از برگزاری رزمایش نمایش قدرت نظامی است و بازدارندگی نیز نوعی تأثیرگذاری روانی و ذهنی در طرف مقابل است و به دشمنان خارجی و داخلی می فهماند که هرگونه تهدید و حمله نظامی یا امنیتی، ضربه های جبران ناپذیری را به آنان خواهد زد.

در واقع در بازدارندگی یک طرف سعی در نفوذ بر افکار و رفتار طرف دیگر در جهت عمل مطلوب خود دارد که در بعد نظامی و دفاعی بازداشتن از یک حمله یا تهدید نظامی است.

جمهوری اسلامی ایران پس از دوران جنگ تحمیلی در جهت حفظ توان رزمی و بازدارندگی در حوزه های زمین هوا و دریا بوسیله نیروهای ارتش، سپاه، نیروی انتظامی و بسیج در حوزه های بازدارندگی در ابعاد خارجی و داخلی به برگزاری رزمایش پرداخته است و هدف از برگزاری آن نمایش قدرت دفاعی و نظامی جمهوری اسلامی ایران در داخل، منطقه و سطح جهانی بوده است.

رزمایش محمد رسول الله (ص) ارتش که از اوائل دی ماه 1393 آغاز شد یکی از رزمایش های بزرگ ارتش با شرکت نیروهای دریائی زمینی هوائی و قرارگاه پدافند هوائی خاتم الانبیاء و نیروی دریایی سپاه بصورت مشترک برگزار گردید

بطوریکه حضور قرارگاه پدافند هوائی وسعت این رزمایش را افزایش داد وتوانست 133 هزار کیلومتر مربع در خشکی و 162 هزار کیلومتر مربع در آب های دریای عمان و خلیج فارس را تحت  پوشش خود قرار دهد.

رزمایش بزرگ ارتش تحت عنوان محمد رسول الله (ص) یک رزمایش بزرگ دفاعی نظامی است که در نزدیکی تنگه هرمز (شرق آن) و در آبهای دریای عمان و بخش شمالی اقیانوس هند برگزار شد.

این رزمایش 6 روزه نمایشی از قدرت همه جانبه نظامی ایران در پهنه آبهای خلیج فارس دریای عمان اقیانوس هند سواحل و مرزهای خشکی این مناطق بوده است.

رزمایشی که در نزدیکی تنگه هرمز که یک پنچم از نفت جهان از آن عبور می کند، برگزارگردید

نمایش توانمندی های نظامی ارتش در رزمایش محمد رسول الله (ص)

این رزمایش بصورت ترکیبی (هوا، دریا و زمین) با محوریت آبهای دریای عمان و شنال اقیانوس هند برگزار شد تا قدرت و توان رزمی موشکی- آبی خاکی آبی و هوائی جمهوری اسلامی ایران به منصه ظهور برسد در این رزمایش استفاده از پهپادهای انتحاری رزمایش های زمینی با اجرای تاکتیک های رزمی عملیات های هوابرد و استفاده از بالگردهای کبری و 24 هوانیروز، حضور نیروی مخصوص و ویژه نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران، رزم دریائی با حضور انواع شناورهای نیروی دریائی ارتش و سپاه، حضور یگان های هوائی، شلیک موفق موشک های هوا به زمین، زمین به زمین، ساحل به دریا از طریق یگان های موشکی بالگردها هواپیماها ناوشکن ها ... انجام شد

همچنین از سلاح آذرخش محصول سازمان جهاد خودکفائی نیروی زمینی ارتش رونمائی گردید این سلاح نمونه بهینه سازی شده سلاح ژ- 3 است.

کاهش وزن، افزایش قدرت هدف دیگری از توانمندی های این سلاح است.

اجرای رزم زمینی با تانک T-72S ایرانی با گلوله های هدایت شونده که یکی از پیشرفته ترین تجهیزات رزمی تانک های نیروهای مسلح است.

همچنین رزم هوائی جهت پشتیبانی نیروهای زمینی و دریائی در اینرزمایش بود چرا که تا پیش از آن قرارگاه خاتم الانبیاء بصورت مستقل رزمایش ها را برگزار می کرد اما حضور در این رزمایش ترکیبی و بزرگ نشان از همکاری و تفاهم قرارگاه در انجام این رزمایش با محوریت ارتش جمهوری اسلامی ایران بود به طوریکه قرارگاه توانست در کنار سپاه و ارتش یک شبکه یکپارچه پدافندی ایجاد کند. و اغلب سامانه های اصلی در سه محور جاسک بندرعباس و چابهار پشتیبان نیروهای شرکت کننده در رزمایش بود.

اهداف و تاثیر رزمایش محمد رسول الله (ص) در منطقه

برگزاری رزمایش محمد رسول اله (ص) در درجه اول نشان از بازدارندگی دفاعی و نظامی در پهنه آبی خلیج فارس و دریای عمان و شمال اقیانوس هند و همچنین سواحل خشکی بنادر متصل به این پهنه آبی بوده است. نمایش قدرت نظامی و دفاعی جمهوری اسلامی ایران رونمائی از تجهیزات جدید و نشان دادن توانمندی های نظامی، اجرای عملیات های ترکیبی و مشترک بصورت منظم دهی جنگ از مهمترین اهداف و دست آورد های این رزمایش بوده است.

بی شک حضور برخی از قدرت های بیگانه و فرامنطقه ای در حوزه خلیج فارس و دریای عمان با دعوت از برخی شیوخ منطقه، این توهم را در ذهن ها ایجاد کرد که شرایط منطقه به مانند اواخر قرن 19 و اوائل قرن بیستم پذیرای قدرت های بیگانه خواهد بود اما برگزاری این رزمایش دفاعی نظامی بیش از همه قدرت نظامی دفاعی جمهوری اسلامی ایران را در سطح منطقه و جهان به نمایش گذاشت بطوریکه روزنامه الحیات اردن در این باره نوشت که رزمایش از هرمز تا خلیج عدن رزمایش منحصر به فردی است بطوریکه قدرت ترکیبی سپاه و ارتش را در پهنه آبی سواحل و بنادر جمهوری اسلامی ایران از خلیج فارس تا شمال اقیانوس هند به نمایش گذاشت.

روزنامه های اسرائیلی به این رزمایش واکنش نشان دادند و بر آثار تمرین نظامی ایران در گستره وسیع آبی پرداختند و آن را آمادگی ایران و مواجهه با تهدیدات اعلام کردند.

بی شک این رزمایش علاوه بر قدرت بازدارندگی جمهوری اسلامی ایران در منطقه، این پیام را به کشورهای منطقه دارد که امنیت به دست خود کشورهای منطقه بدست می آید و دعوت از برخی نیروهای فرامنطقه ای و تهدید امنیتی آنان پیامدهای خوبی برای منطقه بر جای نخواهد گذاشت و جمهوری اسلامی ایران آماده مقابله با هرگونه تهدید خارجی خواهد بود چرا که توان رزمی جمهوری اسلامی ایران نسبت به دهه ها و قرون گذشته قوی تر گشته و آنان برای تجاوز به خاک جمهوری اسلامی ایران تاوان سنگینی را پرداخت خواهند کرد. و بهتر است کشورهای همسایه جمهوری اسلامی ایران در منطقه خلیج فارس و دریای عمان دست دوستی به ایران دراز کرده و مشترکاً بدون حضور قدرت های بیگانه امنیت منطقه را به دست گیرند.

از طرفی جمهوری اسلامی ایران آماده هرگونه دفاع ودفع تهدید درمنطقه خواهد بود وانجام اینگونه رزمایش ها نشان از همبستگی و وحدت نظر نیروهای مسلح ارتش وسپاه پاسداران انقلاب اسلامی می باشد.