بودجه نظامی ژاپن به بیش از ۵ هزار میلیارد ین رسید

    •••••  شنبه ۱۴ آذر ۱۳۹۴ — ۰۴:۵۶ کد مطلب : 29191/a   

منابع دولتی ژاپن اعلام کردند: بودجه نظامی این کشور برای سال مالی آینده برای نخستین بار به بیش از 5 هزار میلیارد ین معادل 40 میلیارد دلار رسیده است.

 

به گزارش تحلیل ایران به نقل از رویترز، بودجه نظامی ژاپن در حالی برای نخستین بار به بیش از 5 هزار میلیارد ین افزایش یافته است که ارتش ژاپن در چارچوب قانون امنیتی جدید برای ایفای نقش گسترده تر آماده می شود.

 

بودجه سال مالی آینده ژاپن شامل منابع مالی مورد نیاز برای احداث پایگاه نظامی جنجالی جدید آمریکا در جزیره اوکیناوا است. این بودجه قرار است در نشست 24 دسامبر کابینه ژاپن نهایی شود.

وزارت دفاع ژاپن در ماه اوت خواستار بودجه ای بالغ بر 5.09 هزار میلیارد ین شده بود. بخشی از این بودجه برای تقویت نیروی دریایی ژاپن با توجه به تحولات اخیر در دریای شرقی چین اختصاص خواهد یافت.

 

روزنامه نیکی ژاپن نیز امروز جمعه نوشت: بودجه نظامی ژاپن امسال به 4.98 هزار میلیارد ین رسیده و این برای چهارمین سال متوالی از زمان نخست وزیری شینزو آبه خواهد بود که بودجه نظامی این کشور با افزایش روبرو شده است. آبه از دسامبر 2012 میلادی تاکنون قدرت را در ژاپن در اختیار دارد.

 

پارلمان ژاپن نیز در ماه سپتامبر به طرحی رای مثبت داده است که به نظامیان این کشور اجازه مشارکت در عملیات های بین المللی را می دهد.

 

منبع: تسنیم