مقام اقتصادی ایتالیا:ایران خبر خوش سال ۲۰۱۶ برای ایتالیاست

    •••••  دوشنبه ۱۶ آذر ۱۳۹۴ — ۱۴:۰۲ کد مطلب : 29765/a   

 'کارلو کالندا' معاون وزیر توسعه اقتصادی ایتالیا در آستانه اجرایی شدن برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) و برداشته شدن تحریم های ضد ایرانی گفت: ایران خبر خوش سال 2016 برای ایتالیاست.


کالندا در مصاحبه با خبرگزاری 'اجی' ایتالیا دستاوردهای سفر اخیر هیات 371 نفره کارآفرینان ایتالیایی را به تهران در آستانه لغو تحریم ها بسیار مثبت ارزیابی کرد و گفت: در ماه های آتی شماری دیدارهای دیگر میان مقام های ایتالیا و ایران در تمام سطوح انجام خواهد شد. می توانیم بسرعت به سه برابر صادرات کنونی یعنی به سه میلیارد دلار با ایران برسیم و می توان به فکر هفت میلیارد دلار مبادلات تا پایان سال 2017 بود. 
وی افزود: در این سفر دیدارهای متعدد تجاری با طرف های ایرانی داشتیم و کارآفرینان ما بسیار خرسند بودند.


کالندا گفت: روز اجرای برجام زمان بازگشایی داد و ستد در تمام زمینه ها با ایران است. تا آن روز نمی توانیم حرکتی کنیم اما باید از روز پس از آن کار را آغاز کنیم. در دیدار با رئیس بانک مرکزی ایران بر لزوم زمینه سازی برای آماده بودن در زمان اجرای توافق (لغو تحریم ها) تاکید شد. بیمه اعتباری 'ساچه' نیز برای پنج میلیارد یورو سرمایه گذاری آمادگی دارد.


به گفته این مقام ارشد اقتصادی ایتالیا، تعدادی از بانک های ایرانی می توانند برای از سرگیری مراودات تجاری و سرمایه گذاری در ایتالیا دفتر ایجاد کنند.


وی صنایع معدنی را از جمله زمینه های همکاری صنایع ایران و ایتالیا برشمرد و با بیان اینکه 2016 سالی دشوار برای تجارت خارجی است، تاکید کرد ایتالیا قاطع است.


کالندا با امیدوارکننده خوانده همکاری با ایران در حوزه های نفت و گاز افزود: یک راهبرد دقیق برای طرح ها و سرمایه گذاری های متوسط و بزرگ، از نظر مالی و روابط تجاری وجود دارد. اکنون باید سریع حرکت کرد. ما بخش های صنعتی دیگری داریم که باید به میدان ببریم. 


معاون وزیر توسعه اقتصادی ایتالیا در باره رقابت با سایر کشورها در ایجاد روابط بازرگانی با ایران افزود: ایتالیا در خط اول قرار دارد. روابط سیاسی و اقتصادی با ایران بسیار خوب است. با توجه به اینکه سال های 2015 و 2016 میلادی از نظر امنیتی و مالی پیچیده اند، اما ایران خبر خوشی بخصوص برای ما است. پس از لغو تحریم ها انتظارات زیادی وجود دارد. 


وی گفت: ما از قاطعیت ایرانی ها که معتقد هستند روز اجرای برجام و لغو تحریم ها خواهد رسید و صراحت آنها مبنی بر لزوم سرمایه گذاری خارجی و به حرکت انداختن امور زیربنایی تولیدی، تحت تاثیر قرار گرفتیم. ایران انطور که فکر می کردیم پیچیده نیست . 


معاون وزیر توسعه اقتصادی ایتالیا در پایان ماه ژانویه 2016 (11بهمن) به همراه شرکت های بخش انرژی به تهران بازمی گردد. پس از او 'مائوریتزیو مارتینا' وزیر کشاورزی و 'گراتسیانو دلریو' وزیر امور زیربنایی ایتالیا به ایران سفر می کنند.


همچنین قرار است 24 آذرماه معاونان وزیران بهداشت و امور زیربنایی ایران به ایتالیا سفر کنند.


بر اساس برنامه های پیش بینی شده قرار است در نیمه دوم ماه ژانویه 2016 نیز «حسن روحانی» رئیس جمهوری ایران به ایتالیا سفر کند، سفری که در پی حملات تروریستی پاریس به تعویق افتاده بود.