سالگرد ۹ دی با مواضعی متعادل تر از گذشته

محمد آوخ
    •••••  پنجشنبه ۱۱ دی ۱۳۹۳ — ۱۴:۱۴ کد مطلب : 298/a   

سالگرد 9 دی بازهم بهانه ای برای یادآوری خاطرات تلخ انتخابات سال 88 شد. مصاحبه ها و برنامه های ریز و درشت سراریز شد. همه سیاسیون از منتها الیه راست گرفته تا منتها الیه چپ به مصاحبه و اظهار نظر پرداختند. مساله اساسی که کمتر مورد توجه قرار گرفت هزینه ادامه حصر برای نظام است. هزینه ای که با هر روز ادامه حصر بیشتر می شود. جناح تندروی مخالف رفع حصر همچنان بر طبل مخالفت خود کوبید و در سخنرانی ها و مصاحبه های ریز و درشت خود همچنان بر ادامه حصر اصرار ورزیدند.

اما یک نکته متفاوت از سال های گذشته بیشتر جلب توجه کرد و آن بازگشت قانونمداری و عقلانیت به میان بعضی از تاثیرگذاران طیف مخالف رفع حصر است.

گام اول: آنچه در سال 1388 اتفاق افتاد ناشی از سهل انگاری سیاسیون دو جناح کشور بود و رسانه ملی هم با رویکرد نادرست خود بر آن آتش دمید و رئیس سابق صداو سیما نتوانست بر تمایلات سیاسی و جناحی خود فائق آید. توصیه های دلسوزان نظام مبنی بر اینکه باید نقش همه کسانی را که به نوعی در آن قائله نقش داشتند را بررسی کرد و با هر کسی به تناسب نقشی که داشته - و اگر جرمی را مرتکب شده- برخورد کرد نادیده انگاشته شد.

در این میان رسانه ملی با دید جناحی خود به پیش می رفت و هیچ ابایی از عواقب تداخل دیدگاه های جناحی در وظایف ملی نداشت و به انتقاد دلسوزان هم توجهی نمی کرد. خواسته و ناخواسته مخاطبین رسانه ملی به سوی استفاده از سایر منابع ازجمله ماهواره سوق داده شدند. طبق آخرین نظر سنجی انجام شده توسط بسیج محلات سپاه عاشورا در خرداد 1393  یعنی چند ماه پیش از تغییر مدیر رسانه ملی 71  درصد جمعیت ایران بیننده شبکه های ماهواره ای هستند.

اما با تغییر مدیر رسانه ملی گویا تغییر نگرشی در سیاست های این سازمان بوجود آمده است. هر چند در مدت کوتاه استقرار محمد سرافراز رییس جدید رسانه ملی قضاوت در مورد عملکرد وی زود است ولی اخیرا در مستندی که به مناسبت سالگرد 9 دی از سیما پخش شد می توان شمه هایی از این تغییر رویکرد را مشاهده کرد.

در این برنامه برای اولین بار به نقش رییس جمهور سابق در شعله ور شدن بحران اشاره شد. در این مستند همچنین رسانه ملی هر چند به صورت مختصر، اما به برخی از عملکردهای خود نیز انتقاد وارد کرد و اظهار داشت که رسانه ملی شاید نباید به پخش مستقیم برخی از حوادث اقدام می کرد. اما مهم تر از این اتفاقات،لحن گزارش حوادث بعد از انتخابات در مستند هفته ی گذشته رسانه ملی بود. لحن گزارش این مستند، مودبانه و به دور از توهین به اشخاص و گروه های خاص بود.

گام دوم: آیت الله مهدوی کنی شیخ اعتدال 29 مهر دارفانی را وداع گفت. شخصیت آیت الله مهدوی کنی به گونه‌ای بود که حتی به رغم مشی اصولگرایانه، چهره‌های اصلاح‌طلب نیز معترف به مشی منصفانه وی بودند و بزرگی و داوری او را در تنش‌های سیاسی به خوبی قبول داشته و احترام خاصی برایش قائل بودند.

جامعه روحانیت مبارز که دبیر کل خود را از دست داده بود سرانجام آیت الله موحدی کرمانی را به عنوان دبیر کل خود برگزید. موحدی کرمانی که حالا بر جایگاه شیخ اعتدال تکیه زده است و خواسته و ناخواسته موضع گیری های وی به عنوان مواضع جامعه روحانیت مبارز محسوب می شود.

موحدی کرمانی از خطبای نماز جمعه تهران است که مهمترین تریبون رسمی کشور هم محسوب می شود. وی در آخرین حضورش به عنوان خطیب نماز جمعه تهران مواضعی بسیار معتدل تر از گذشته در مورد حصرپیش گرفت. واژه هایی چون ظلم، اشتباه و عذر به جای واژه هایی چون خیانت، دسیسه و توبه نشست.

وی در خطبه های نماز جمعه گفت: «به سران داخلی فتنه هم می‌گویم که شما هم به کشور، به مردم و به رهبرتان ظلم کردید. اعتراف کنید اشتباه کردید. اگر اعتراف کنید، مردم نجیب‌اند و رهبر آقاست و عذر شما را خواهند پذیرفت. شما قانون شکنی کردید و اگر اعتراضی به انتخابات داشتید راه قانونی را در پی نگرفتید».

طبق روال معمول تمام انتخابات گذشته هر چه به روزهای انتخابات نزدیک می شویم جناح های سیاسی از نظر کلامی نسبت به هم تندتر می شوند اما در عمل سعی می کنند محافظه کارانه تر رفتار کنند تا پایگاه رای خود را از دست ندهند. با این اوصاف نمی توان گرایش به سوی اعتدال را انتخاباتی دانست.هرچند روزها و ماه های آتی که به انتخابات مجلس شورای اسلامی و مجلس خبرگان نزدیک می شویم شاهد موضع گیری های صریح تر جناح های سیاسی و همچنین رسانه ملی خواهیم بود.