مسلمانان از عاقبت حملات هوایی در سوریه نگرانند

    •••••  ﺳﻪشنبه ۱۷ آذر ۱۳۹۴ — ۱۹:۴۴ کد مطلب : 30082/a   

«مقداد ورسی» مشاور ارشد شورای مسلمانان بریتانیا در یادداشتی که روز سه شنبه در روزنامه گاردین منتشر شد با بیان اینکه مسلمانان خواهان شکست و نابود شدن داعش هستند تصریح کرد: اما آنان از فرجام حملات هوایی در سوریه نگران هستند.

 

به گزارش تحلیل ایران، «مقداد ورسی» در این یادداشت عنوان کرد: در شب سرنوشت سازی که نمایندگان مجلس عوام به گسترش حملات هوایی علیه داعش در سوریه رای موافق دادند، «شعبانه محمود» نماینده «بیرمنگهام و لیدیوود» حزب کارگر در اظهاراتی دیدگاه اکثر مسلمانان انگلیس را بیان کرد و گفت: من فقط نمی خواهم داعش شکست بخورد، بلکه می خواهم که نابود شود. لذا نگرانم که اقدام پیشنهادی دولت این کار را تضمین نکند.

 

وی افزود: اگر قرار بود راه حل نظامی در نابود ساختن گروه جنایتکار دولت اسلامی (داعش) موثر باشد قطعا موضع جوامع مسلمان در سراسر انگلیس حمایت از آن بود. اما جوامع سنی و شیعه انگلیس به اتفاق با حمله هوایی مخالفت کردند.

 

ورسی در تشریح دلیل این دیدگاه نوشت: اصلی ترین نگرانی مسلمانان این است که می گویند دولت انگلیس از جنگ های عراق، افغانستان و لیبی عبرت نگرفته است. همچنین در حالی که تاثیر حملات آمریکا در سوریه سبب افزایش شمار پیکارجویان داعش شده است، این نگرانی وجود دارد که حملات هوایی انگلیس عاملی برای تسریع روند افزایش شمار پیکارجویان داعش شود.

 

این فعال مدنی همچنین با بیان اینکه «مسلمانان انگلیس نیز همچون دیگران خواستار سیاست های موثر و کارآمد هستند» افزود: البته شانه به شانه بودن با فرانسه به عنوان اقدامی نمادین و در زمانی که آنها به این اقدام نیازمند هستند بسیار مهم است؛ اما این کار نباید با چشمان بسته صورت گیرد.

 

وی ادامه داد: درحالی که تحلیل گران نظامی ادعا می کنند که تاثیرات حملات هوایی بدون پشتیبانی نیروی زمینی محدود است و رئیس کمیته منتخب دفاع حزب محافظه کار 70 هزار پیکارجوی معتدل را ساختگی می خواند؛ جای تعجب نیست که مسلمانان در این خصوص نگران باشند.

 

ورسی افزود: در همین حال شماری از نمایندگان کمیته منتخب امور خارجی مجلس نیز مدعی شدند که گسترش حملات هوایی انگلیس علیه داعش در سوریه، ظرفیت های دیپلماتیک انگلیس را تحت شعاع قرار می دهد.

 

این فعال مدنی ادامه داد: مسلمانان نگران هستند که آیا حملات هوایی ما را از مسیر حل و فصل بحران سیاسی سوریه - که تنها راه شکست داعش است - منحرف خواهد کرد؟ .

 

وی با بیان اینکه « چالش های جدی در جریان گفت و گوهای صلح سوریه در وین وجود دارد» افزود: یکی از چالش ها این است که اکنون کدام گروه های معارض سوری تروریست هستند؟ در حالی که نماینده ای از دولت سوریه و معارضین در میز مذاکرات حضور ندارند چطور می توان به موفقیت دست یافت؟ آیا بشار اسد در جریان انتخابات بعدی شرکت خواهد کرد یا نه؟

 

ورسی ادامه داد: این جریان نیاز دیپلماسی سخت و از نوعی که در جریان مذاکرات هسته ای ایران صورت گرفت می باشد؛ دولت انگلیس می تواند در این چارچوب تغییرات اساسی را رقم زند؛ اما سووال اینجاست که آیا به این کار مصمم است؟

 

وی افزود: انگلیس می تواند با استفاده از اهرم دیپلماسی اش و از طریق نفوذی که در عربستان سعودی، امارات متحده عربی و ترکیه دارد نقش مهمی را ایفا کند.در عین حال دستگاه های امنیتی می تواند می تواند افراد و کشورهایی که به داعش و گروه های تروریستی کمک مالی می کنند را شناسایی کرده و آنها را تحریم کند. ما همچنین می توانیم علیه کشورهایی که اجازه فعالیت به شبکه های تلویزیونی طرفدار داعش را می دهند فشار بگذاریم.

 

این فعال مدنی ادامه داد: این رهیافت در قیاس با حمله نظامی تنبلی به حساب نمی آید، بلکه یک رهیافت صحیح است. این رهیافت پاسخی مناسب به ادعای نخست وزیر [انگلیس] است که آنهایی را مخالف جنگ هستند را همدردان تروریست می خواند و ادعا می کند که مسلمانان باید دینشان را از داعش پس بگیرند.

 

وی در پایان خاطر نشان ساخت: مسلمانان باید با همکاری جامعه تلاش کنند تا از تلاش های دولت برای شکست داعش به روش منطقی و نه از طریق سیاست های جنگ طلبانه اطمینان حاصل نمایند.

منبع:ایرنا