اهداف امریکا از لغو تحریم های کوبا

رضا مهرعطا
    •••••  جمعه ۱۲ دی ۱۳۹۳ — ۱۲:۴۰ کد مطلب : 305/a   

باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا در اظهاراتی در مورد رابطه با کوبا بیان کرد؛ سیاست تحریم دیگر در مورد باکو کارائی ندارد ما برای تغییرات در رفتار کوبا باید به این کشور نزدیک شویم؛ آمریکا پس از سپری شدن 64 سال بالاخره سیاست تحریم را علیه کوبا شکست و در 26 آذر ماه 1393 در برابر دوربین های تلویزیونی ظاهر گردید و در یک تصمیم تاریخی و غیره منتظره عادی سازی روابط دیپلماتیک میان دو کشور را اعلام کرد. تبادل زندانیان دو کشور اولین اقدامی بود که آمریکا با نشان دادن چراغ سبز کوبا را به عادی سازی روابط با آمریکا ترغیب کرد و به بی نتیجه بودن تحریم ها اعتراف کرد و گفت: ما دیگر نمی توانیم همان کاری را کنیم که در طول 5 دهه انجام داده ایم و انتظار نتیجه ای متفاوت داشته باشیم.
کوبا از سال 1962 در پی جریان خلیج خوکها و شکست کودتای آمریکائی در این کشور، به قطع روابط با این کشور اقدام ورزیده و کوبا را تحت تحریم های متوالی قرار داد فیدل کاترو نیز با ارتباط با اتحاد جماهیر شوروی تا قبل از جنگ سرد توانست کشور خود را در برابر هجوم های آمریکا حفظ نماید حتی پس از دوران جنگ سرد نیز با ریاضت اقتصادی و تدابیر هوشمندانه توانست در برابر این تحریم ها مقاومت نماید اما چماق تهدید و تحریم را آمریکا ادامه داشت تا زمان مرگ فیدل کاترو تا آمریکائی ها فکر می کردند که کوبا دچار تغییرات وضعیت در سیاست خارجی شود.
اما رائول کاسترو توانست کوبا را علی رغم مشکلات فراوان ناشی از مشکلات تحریم حفظ نماید. اقدام ناگهانی آمریکا در لغو تحریم یک برنامه و نقش جدید در شطرنج سیاسی آمریکای مرکزی و لاتین یعنی حیات خلوت آمریکا به حساب می آید تا این حرکت آمریکایی ها کمی قابل تأمل باشد.
اهداف آمریکا از لغو تحریم کوبا
آمریکا از چند سال قبل با اجرای دیپلماسی عمومی یعنی ارتباطات مردمی و غیر دولتی سعی کرده بود تا از لحاظ فرهنگی جامعه کوبا را تحت تاثیر خود قرار دهد تا زمینه ارتباطات رسمی را فراهم نماید همسایگی و نزدیکی جغرافیایی هر کشور، مراتب فرهنگی و نژادی منافع اقتصادی شرایطی بود که آمریکا را جهت نزدیکی با کوبا ترغیب می کرد تا بتواند جامعه کوبا را با خود همراه و سیاست تغییر رژیم را در شرایط بهتری انجام دهد.
بی شک این نوع ارتباط آمریکا با کوبا را می توان به ارتباط این کشور با کشورهای آسیایی مرکزی و قفقاز تشبیه کرد جایی که پس از نزدیکی جمهوری های گرجستان و اوکراین آنان دچار تغییرات و انقلاب های مخملین شدند. لذا اهداف سیاسی از جمله اهداف اصلی آمریکا از این نزدیکی و لغو تحریم کوباست تا بتواند در شرایط مناسب کوبا را دچارتغییرات سیاسی نماید. اهداف اقتصادی نیز از اهداف مهم آمریکا از این ارتباط می باشد. ایجاد بازار مصرف در نزدیکی مرزهای خود از اهداف مهم تجاری آمریکا می باشد بی شک تحولات چند ماه گذشته و تولید نفت شیل آمریکا بازار مصرف جدیدی را در حیات خلوت این کشور یعنی آمریکای لاتین و مرکزی می تواند فراهم نماید تا ونزوئلا و بولیوی از تولید کنندگان نفت اوپک رقیب سرسختی را در کنار زور های خود احساس نماید.
لذا آمریکا در یک ژست دیپلماتیک، سیاست تحریم علیه کوبا را بااثر می خواند تا زمینه ارتباطات اقتصادی را حتی بطور محدود بین دو کشور فراهم سازد ارتباطاتی که با لغو تحریم ها عملی خواهد شد.
البته نباید از این موضوع نیز به راحتی گذشت که اخیراً گفت نفت در کوبا و استخراج آن می تواند بازار مصرف آمریکا را در آمریکای لاتین و مرکزی با چالش مواجه کند و شاید بی ارتباط با اقدام هدفمند آمریکا در پائین آمدن قیمت نفت علیه کشورهای نفت خیز و مخالف آمریکا نظیر کوبا، ایران و روسیه نباشد.
اوباما در جای دیگر گفته است که سیاست انزوای کوبا با هدف حمایت از حقوق بشر صورت گرفته در حال حاضر نیز این رژیم یک رژیم ظالم و سرکوبگر است اما سیاست تحریم دیگر جواب نمی دهد و ما برای تغییرات در این کشور باید به آن نزدیک شویم.
لذا آمریکا برای تاثیرگذاری بر جامعه کوبا به دنبال برقراری ارتباط و به اصطلاح هویج لغو تحریم هاست اما چماق تهدید را در پشت سرخود همچنان مخفی کرده است نباید از نظر دور کرد که در یک دهه پیش لیبی زمان محمد قذافی نیز با این مشکل مواجه شد و فریب سیاست لغو تحریم و براندازی مواجه گردید.
اوباما در مورد تعامل و دیپلماسی عمومی با کوبا نیز چنین گفته است: کشورهای چین و ویتنام نیز با این وضعیت مواجه هستند آمریکا در تعامل مردم با مردم یا دیپلماسی عمومی بهتر نتیجه خواهد گرفت.
اما کارشناسان مسائل سیاسی در کوبا چنین هشدار می دهند که آمریکا به دنبال آغاز یک فرآیند انقلاب مخملین در کوباست و باید در این ارتباط با احتیاط با آمریکا برخورد داشت.
مشکلات اقتصادی، تغییر در استراتژی برخورد، کم کردن هزینه های تحریم و تهدید از مسائلی است که آمریکائی ها جهت توجیه برخوردشان با کوبا به کار برده اند.