رونمایی از شغل جدیدی به نام دلالی رسانه

    •••••  شنبه ۱۳ دی ۱۳۹۳ — ۱۸:۱۴ کد مطلب : 312/a   

رسانه ها بیش از پیش باید مراقب حضور افراد غیر متعهد و غیر علمی در سازمان رسانه ای خود باشند چرا که بی توجهی به این موضوع عواقب خطرناک حیثیتی و ملی در پی دارد.

به گزارش تحلیل ایران، چند سالی است که برخی از اشخاص بدون داشتن پشتوانه های علمی و عقیدتی،در پوشش عنوان خبرنگار ضمن شناسایی روزنه های شکاف در رسانه ها،اقدام به برقراری روابط دوستانه با برخی خبرنگاران و سازمان های خبری و نمایندگان رسانه ها می کنند و  با دادن وعده های واهی اقدام به سوء استفاده از رسانه ها در جهت منافع شخصی خود می کنند.

به عنوان مثال یکی از افرادی با نام ع ر مشهور به الف ر ، چند ماهی است که متاسفانه در بدنه باشگاه خبرنگاران جوان[وابسته به سازمان صدا و سیما] نفوذ کرده و ضمن گذراندن دوره کوتاهی بدون گزینش و گذراندن فیلترهای متعارف،عنوان خبرنگار را برای خود خریداری کرده و ضمن برقراری روابط دوستانه با برخی خبرنگاران و مجریان تلویزیون در جهت نیل به اهداف شخصی خود جست و خیز می کند.

نگاهی به سوابق این افراد، حیرت انگیز ترین بخش ماجراست. به عنوان مثال نامبرده بدون داشتن مدرک تحصیلی دیپلم؛ در اغلب محافل خود را دکتر معرفی می کند و اخیرا نیز در سایت کنفرانس استراتژی برند خود را با عنوان «کارشناس ارشد روانشناسی» معرفی کرده است، در صورتی که استعلام صورت گرفته از وزارت علوم نشان می دهد نه تنها این فرد در دانشگاه تحصیل نکرده بلکه مدرک دیپلم نیز ندارد و متاسفانه دارای سابقه کیفری است.

نکته جالب اینکه مسوولان کنفرانس استراتژی برند به عنوان یکی از کنفرانس های علمی کشور به دلیل روش های عوام فریبانه و دلال گونه این افراد، اقدام به جذب چنین شخصی کرده اند و هفته گذشته در خبری که روی خروجی سایت خود گذاشتند از وی با عنوان کارشناس ارشد روانشناسی نام بردند که پس از چند روز این عنوان را از خروجی سایت خود حذف کردند که خود شاهدی بر این مدعا و قابل تامل است.

سوال مهم اینست که چطور فردی بدون داشتن مدرک پایان خدمت مقدس سربازی و در شرایطی که سرباز فراری است و فاقد تحصیلات لازمه است، جذب نهاد مهم و معتبری چون صدا و سیما می شود.

به نظر می رسد نهاد های نظارتی و مدیران رسانه ها باید بیش از پیش از حیثیت و کیان رسانه دفاع کنند و از حضور افراد فاقد صلاحیت در اینگونه امور جلوگیری کنند تا ضمن حفظ حریم مقدس روزنامه نگاری و خبرنگاری،از مقاصد این افراد گزندی به نهادهای معتبر و همچنین نهادهای علمی و تخصصی که صرفا به دنبال خدمت به کشور هستند،نرسد.

آمادگی داریم در صورت نیاز نهادهای نظارتی اسناد بیشتری را در خصوص چنین افرادی ارائه کنیم تا عملا پالایشی در فضای رسانه کشور صورت بگیرد.