باید درباره آب گفت‌وگو کنیم

    •••••  یکشنبه ۱۴ دی ۱۳۹۳ — ۱۰:۰۸ کد مطلب : 313/a   

اندیشکده تدبیر آب ایران از آبان‌ماه، سال 1391، به عنوان یکی از زیرمجموعه‌های کمیسیون کشاورزی و آب اتاق بازرگانی و صنایع و معادن و کشاورزی کرمان به‌منظور توسعه ظرفیت‌ها و ایجاد فضای تعامل و گفتگو میان ارکان مختلف جامعه، محیط کسب و کار و تشکیلات بخشی و فرابخشی مدیریت آب در کشور در مسیر بهبود حکمرانی آب، تأسیس گردیده است.

موضوع فعاليت انديشكده برقراري ارتباط مناسب بين مؤلفه‌هايي چون پژوهش كاربردي، اقتضائات محيط استراتژيك، سياست‌هاي ملي و منطقه‌اي و جوامع محلي است، به‌نحوي كه نتايج اثربخشي براي اصلاح حكمراني آب كشور بر اساس مباني عميق و بنيادي عرفي، شرعي، فني، حقوقي، فقهي و اقتصادي حاصل شود . بر این اساس این نهاد در نظر دارد تا فعالیت‌های خود را در سه بخش سیاست‌پژوهی، اطلاع‌رسانی و ارتباطات و ظرفيت‌سازي متمركز نمايد.

در این راستا و با توجه به اهمیت راهبردی بحران آب، اندیشکده تدبیر آب ایران، انجمن جامعه‌شناسی ایران، و انجمن مطالعات فرهنگی و  ارتباطات، به عنوان نهادهای مدنی، و مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست‌جمهوری، در نظر دارند سلسله نشست‌هایی را با شعار «باید درباره آب گفت‌وگو کنیم» در شش‌ماهه دوم سال 1393 برای بررسی ابعاد مختلف بحران آب در ایران برگزار نمایند تا بدین وسیله ضمن مشخص شدن ابعاد راهبردی بحران آب، گفتمانسازی برای سیاستگذاری راهبردی در این حوزه تقویت شود.

در راستای اهداف این نهاد، سومین نشست تخصصی از مجموعه نشست‌های آب، فرهنگ و جامعه با عنوان «حکمرانی محلی آب» در روز چهارشنبه مورخ 17 دیماه 1393 از ساعت 14 الی 17 در تالار مطهری دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران (پل گیشا، جنب دانشگاه تربیت مدرس) برگزار خواهد شد، اندیشکده تدبیر آب ایران از کلیه علاقمندان برای شرکت در این نشست دعوت کرده است. سخنرانان این نشست عبارتند از:

کامران داوری  (معاون تحصیلات تکمیلی و استاد منابع آب دانشگاه فرودسی مشهد)

-  سید مختار هاشمی ( همکار تحقیقاتی انستیتوی نیوکاسل برای پژوهش در زمینه پایداری و استاد مدعو در دانشگاه کردستان)

-  مهدی قربانی: تسهیلگر و مدیر این نشست (استاد دانشکده منابع طبیعی دانشگاه تهران و رئیس کارگروه جامعه‌شناسی محیط زیست انجمن جامعه‌شناسی ایران)

این میزگرد در صدد پاسخ به پرسش‌های زیر است:

-  حکمرانی محلی آب چیست و شرایط عمومی آن  در کشور چگونه است؟

- چه وظایفی  در اولین گام  به حکمرانی محلی آب قابل واگذاری است؟

- الزامات مشارکت رسمی و سازمان‌یافته  گروداران  (stakeholder)در سطح حکمرانی محلی چیست؟