شرایط دریافت تسهیلات کالایی به جای وام نقدی ازدواج

    •••••  دوشنبه ۲۳ آذر ۱۳۹۴ — ۱۳:۱۸ کد مطلب : 31722/a   

ثبت نام متقاضيان دريافت تسهيلات کالايی در سامانه قرض‌الحسنه ازدواج با توجه به فرآيند اجرایی امکان‌پذیر است.

 

به گزارش تحلیل ایران، بانک مرکزی اعلام کرد: فرآیند اجرایی تبصره ۲۶ قانون بودجه سال ۱۳۹۴ در خصوص تسهیلات کالایی ازدواج به شرح زیر است:

۱- ثبت نام در سامانه تسهیلات قرض الحسنه ازدواج، انتخاب گزينه دريافت تسهيلات کالايي و اخذ کد رهگيري

۲- انتخاب فروشنده مورد نظر از ليست اعلامي وزارت صنعت، معدن و تجارت مندرج در پايگاه اطلاع رساني آن وزارتخانه به آدرس اينترنتي
http://www.mimt.gov.ir

3- مراجعه به فروشنده، دريافت پيش فاکتور و معرفي بانک عامل از سوي فروشنده به متقاضي

چنانچه متقاضي کالاهاي متفاوت از فروشندگان مختلف را انتخاب نمايد، لازم است به اين نکته توجه داشته باشد که تمامي فروشندگان انتخاب شده نسبت به معرفي متقاضي فقط به يک بانک اقدام نمايند.

۴- مراجعه متقاضي به شعب بانک عامل (معرفي شده از سوي فروشندگان کالا)، پذيرش متقاضي در سامانه ازدواج از سوي شعبه مربوطه، انعقاد قرارداد با بانک عامل و ارائه تضامين کافي و معتبر به بانک عامل (ظرف مدت حداکثر ۲ ماه از تاريخ اخذ کد رهگيري).

۵- مراجعه متقاضي به فروشنده، ارائه نسخه اي از اصل قرارداد منعقده با بانک عامل و دريافت کالا (حداکثر ظرف يک هفته پس از تکميل قرارداد با بانک عامل)

۶- فروشنده مکلف است گواهي امضاء شده از سوي خريدار جهت واگذاري کالا را به بانک ارسال نمايد. بديهي است بانک قبل از اخذ گواهي مذکور نبايد نسبت به واريز اقساط به حساب فروشنده اقدام نمايد.

براساس تبصره (٢٦) ماده واحده قـانون بودجـه سـال ١٣٩٤ کـل کشور، زوج هاي مشمول دريافت وام ازدواج مي توانند به جاي دريافت وام به صورت نقـدي، از تسـهيلات فـروش اقساطي استفاده کنند.

تسهيلات مزبور توسط توليدکنندگان و فروشندگان متقاضي عرضه کالاهاي بـادوام داخلـي، ارائه مي شود و بانک ها و مؤسسات اعتباري غيربانکي صرفا موظف به تضمين پرداخت اقساط به درخواست فروشنده و پس از اخذ تضامين لازم از زوجين هستند.
منبع: مهر