برجام به فرجام رسید

    •••••  پنجشنبه ۲۶ آذر ۱۳۹۴ — ۱۳:۱۶ کد مطلب : 32342/a   

 

دبیر کمیسیون توسعه دولت الکترونیکی گفت: برجام به فرجام رسید اما قرار نیست خارجی‌ها سهمی در بازار ما داشته باشند بلکه ما باید به سمت سهم‌خواهی از بازار آنها برویم.

 

به گزارش تحلیل ایران، نمایشگاه بین‌المللی الکامپ 21 بعد از چهار روز فعالیت امروز با برگزاری مراسم اختتامیه با حضور معاون علمی رئیس‌جمهور و معاونان وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، به کار خود پایان داد.

رضا باقری اصل در این مراسم با بیان این جمله که حیف شد «الکامپ» پایان یافت، اظهار کرد: این رویداد فرصت کوتاهی بود اما بازه زمانی آن در حد مطلوبیت و هم‌عرض شایستگی‌های نمایشگاه نبود؛ حوزه‌‌های مرتبط با تکنولوژی در دنیا به سمت همگرا شدن پیش می‌رود و سرویس‌ها نقش بیشتری در اقتصاد ملی ایفا می‌کنند.

دبیر کمیسیون توسعه دولت الکترونیکی با اشاره به گزارش سازمان برنامه در ارتباط با رشد بخش‌های مختلف، گفت: رشد ICT به نسبت سایر حوزه‌ها 3 برابر بوده و از همین حیث باید این پتانسیل بالقوه را به فرصت تبدیل کنیم.

وی افزود: سهم ICT از رشد اقتصادی 2 درصد است که حداقل باید رشدی 30 درصدی پیدا کرده تا سهم آن در اقتصاد کشور به 5 درصد برسد.

باقری اصل با بیان اینکه فرصت اقتصاد نفتی رو به پایان است، گفت: دولت دیگر آنقدر پول ندارد که اشتیاق برای ورود به صنعت کشور و سرمایه‌گذاری در آن داشته باشند و لذا باید به سمت سیاست‌گذاری‌های کلان و راهبردهای حوزه کسب و کار برود.

او با بیان اینکه در الکامپ سال آینده باید شامل انبوهی از سرویس‌های ارائه شده توسط بخش خصوصی در سالن دولت الکترونیک باشیم اذعان کرد: برجام به فرجام رسید اما قرار نیست خارجی‌ها سهمی از بازار ما داشته باشند بلکه قرار است ما سهمی از بازار خارجی‌ها را به‌دست آوریم؛ زیرا به گفته معاون علمی رئیس‌ جمهور نیز، ظرفیت 7-8 هزار میلیارد تومانی در این حوزه وجود دارد که من فکر می‌کنم این رقم بیش از این پیش‌بینی باشد.

معاون سازمان فناوری اطلاعات با بیان اینکه چندین سال گذشته ایرانی‌ها حضور چشمگیری در بازار کشورهای خارجی داشتند، گفت: از این پس هم باید روال به همین شکل باشد و با حمایت‌های هدفمندی که از بخش‌های مختلف کشور اعم از استارتاپ‌ها و صنایع صورت می‌گیرد به این مهم دست یابیم.

باقری اصل با اشاره به توانمندی‌های فنی بخش خصوصی گفت: هنوز جسارت بخش دولتی برای واگذاری امور به فعالان بخش خصوصی شکل نگرفته که قطعا اگر این موضوع اتفاق بیافتد، فضای برگزاری نمایشگاه‌ سال‌های آینده به بیش از 40 هزار متر مربع خواهد رسید.

منبع: تسنیم