«حزب‎الله» لبنان ائتلاف جدید عربستان را «آمریکایی» خواند

    •••••  پنجشنبه ۲۶ آذر ۱۳۹۴ — ۲۰:۴۱ کد مطلب : 32404/a   

حزب ‏الله لبنان در واکنش به اقدام عربستان در تشکیل ائتلاف جدید موسوم به «ائتلاف ضد تروریسم» اعلام کرد که این اقدام یک سناریوی آمریکایی است که بر اساس آن نیروهای دیگر کشورها به جای نیروهای زمینی آمریکا به منطقه اعزام می‏‌شوند.

 

به گزارش تحلیل ایران به نقل از پایگاه خبری العهد، حزب الله لبنان با صدور بیانیه‎ای در واکنش به اعلام تشکیل ائتلاف جدید سعودی موسوم به «ضد تروریسم» تاکید کرد که اهداف و پشت‎پرده بیانیه عربستان در خصوص تشکیل ائتلاف با «کشورهای اسلامی»، به شدت شک برانگیز است.

 

حزب الله اعلام کرد که این بیانیه در راستای اجرای سناریوی آمریکا به منظور تامین نیروهای لازم به منطقه به جای اعزام نیروهای زمینی آمریکایی است.

 

گروه مقاومت اسلامی لبنان با اشاره به ادعای عربستان در مشارکت لبنان در این ائتلاف تاکید کرد که به طور مطلق با پیوستن لبنان به آن مخالف است.

 

حزب الله با اشاره به استقبال «تمام سلام» نخست وزیر لبنان از تشکیل این ائتلاف اعلام کرد که آنچه که تمام سلام عنوان کرده است، یک نظر شخصی است زیرا نخست وزیر نمی تواند با ورود به ائتلافی که سوالات و ابهامات زیادی درباره آن وجود دارد، موافقت کند.

 

حزب الله به دبیرکلی سید حسن نصرالله در ادامه بیانیه خود آورده است: ما از بیانیه عربستان درباره عضویت لبنان در این ائتلاف بدون در جریان بودن لبنانی‎ها، غافلگیر شده‎ایم، زیرا این مساله به منزله نقض قانون اساسی و همه قوانین لبنان است.

 

حزب الله لبنان با تاکید بر اینکه جنایات و فعالیت‎های تروریستی عربستان در منطقه از جمله در یمن بر کسی پوشیده نیست، افزود: باید این سوال را مطرح کرد که چه کسانی پشت این ائتلاف هستند و چه ویژگی‎هایی دارند و اسرائیل چه جایگاهی در آن دارد.

 

«محمد حسنین هیکل» اندیشمند، تاریخدان و تحلیلگر مصری ساعتی پس از اعلام ائتلاف جدید عربستان، آن را به باد انتقاد گرفت و تاکید کرد که برخی از کشورهایی که عضو این ائتلاف هستند، خود حامی تروریسم هستند.

 

این تحلیلگر مصری که از منتقدان تهاجم نظامی عربستان به یمن است تصریح کرد: بعد از شکست عملیات طوفان قاطع [در یمن] دیدند تنها راه خروج از تنگنا ائتلاف اسلامی نظامی است.

 

هیکل که این سخنان را در توییتر شخصی خود منتشر کرد، واقعیت حقیقی این ائتلاف را فاش کرد و گفت: برخی از کشورهای عضو این ائتلاف جدید عربستان، از مهمترین حامیان گروه تروریستی داعش هستند.. ائتلاف بدون هماهنگی، بدون دیدگاه بدون مکانیزم مشحص و دارای اهدافی پراکنده است.

 

گفتنی که مقامات برخی کشورهایی که مقامات سعودی بر عضویت آنها در ائتلاف جدید عربستان تاکید کردند، درباره این ائتلاف ابراز بی اطلاعی و عضویت در آن را تکذیب کردند.

منبع:خبرگزاری فارس