امنیت داخلی کشور و نقش نیروی انتظامی در آن

رضا مهرعطا
    •••••  پنجشنبه ۱۸ دی ۱۳۹۳ — ۲۳:۱۰ کد مطلب : 328/a   

بی شک تامین امنیت داخلی کشور ، به عهده نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران می باشد . نیرویی که متشکل از عناصر جان برکف و با انگیزه و معتقد به نظام جمهوری اسلامی ایران است. بدون اغراق پس از جنگ تحمیلی و تشکیل نیروی انتظامی از سه نیروی ژاندارمری ، شهربانی و کمیته انقلاب اسلامی ایران در راستای امنیت فراگیر داخلی کشور ایجاد شد .

دشمنان انقلاب و نظام جمهوری اسلامی ایران همواره علاوه بر تهدیدات خارجی ، از ناامنی و بحران های داخلی در جهت سوژه سازی رسانه ای استفاده می کردند و به نوعی با رسانه ، بحران های مختلف را علیه جمهوری اسلامی ایران ایجاد کرده اند .

شرارت ، ناامنی ، قاچاق ، راهزنی ، آدم ربایی ، اسید پاشی و ... ، جرایمی است که رفع و مقابله با آن بر عهده نیروی انتظامی می باشد . تشکیل گروهک های تروریستی و گروههای شرور جهت ایجاد جو ناامنی ، از دیرباز از استان های مرزی به سمت داخل کشور هدایت شده اند .

سوژه های امنیت اجتماعی همواره مورد استفاده رسانه های معاند با جمهوری اسلامی ایران بوده اند. از امنیت اخلاقی ، فرهنگی و ... بطوریکه راه اندازی  بلوا و فتنه در داخل کشور از همین سوژه های اجتماعی نظیر نبود امنیت و آزادی و ... شکل گرفته است .

ارتباط حوزه اجتماعی و فرهنگی به حوزه سیاست از ترفندهای معاندین نظام بوده است و در این میان هر قدر نیروی انتظامی با اقتدار جهت مدیریت و کنترل امنیت اجتماعی گام برداشته است، حیله های دشمنان نیز در این حوزه عقیم مانده است  و کوچکترین اشتباه نیز همواره سبب شده تا رسانه های معاند با نظام، از آن حداکثر بهره برداری خبری بنمایند .

حادثه سراوان و گلپایگان و امنیت داخلی کشور :

شهرستان سراوان با وسعت 408/28 کیلومتر مربع در فاصله 343 کیلومتری زاهدان واقع و طول نوار مرزی این شهرستان با کشور پاکستان 384 کیلومتر است و این مرز طولانی در این شهر با بلوچستان پاکستان شرایط ناامنی را در بلوچستان ایران ایجاد کرده است که حمله اشرار مسلح به ماموران نیروی انتظامی ، ربودن مرزبانان و گروگانگیری و نفوذ روزافزون اتباع غیر مجاز به داخل کشور ، تامین امنیت این مناطق را بات دشواری مواجه ساخته است .

از طرفی مصادف شدن حوادثق سراوان با گلپایگان، شرایط دشواری را برای نیروی انتظامی فراهم کرده تا امنیت استانهای جنوبی شرقی و مرکزی در نزد افکار عمومی سخت جلوه نماید .

بی شک درگیری جان برکفان نیروی انتظامی با سارقان مسلح که سبب شهادت سه مامور نیروی انتظامی در اصفهان و شهادت جانشین فرمانده انتظامی گلپایگان شد ، لزوم تامین امنیت کشور را دو چندان کرده است .

نفوذ اشرار از مناطق مرزی به مناطق مرکزی یکی از معضلات امنیتی کشور محسوب می گردد که لزوم همکاری سربازان گمنام امام زمان (عج) با وزارت کشور و عناصر اطلاعاتی نیروی انتظامی جهت شناسایی اشرار و کشف جرائم را می طلبد . این همکاری در دستگیری عناصر شرور در حادثه گلپایگان که از چند روز از این حادثه ، انجام شد بیش از پیش لازم به نظر می رسد  و به برکت خون شهداء ، تمامی اعضای این باند مخوف و خطرناک منهدم شدند .

بنابراین امنیت داخلی کشور به اقدامات پیش گیرانه نیز نیاز دارد .این اقدامات امنیت مرزها در استانهای جنوبی شرقی و غرب و شمال غرب و شرق را طلب می کند .

لذا لازم است که در حوزه امنیت داخلی کشور ، اقتدار نیروی انتظامی با حمایت نیروهای مردمی بسیج ، سربازان گمنام امام زمان (عج) ، وزارت کشور بیش از گذشته شدت یابد تا با اقدامات پیشگیرانه از جرائم شرارت ، ناامنی ... جلوگیری به عمل آید .

حوادث سراوان و گلپایگان یک حرکت هدفمند در جهت ایجاد ناامنی در کشور بود که در حوزه های امنیت اجتماعی ، فرهنگی و سیاسی و ... در بر میگیرد و باید در این زمینه هوشیاری لازم لحاظ گردد  تا در افکار عمومی نیروی انتظامی ضعیف جلوه نماید .

بی شک دستگیری عاملان حادثه گلپایگان ، یک حرکت اقتدارآفرین برای آشکار ساختن زحمات نیروی انتظامی در افکار عمومی است تا این نیروی امنیت ساز داخلی ، بتواند جهت تامین امنیت در سطوح داخلی کشور با پشتوانه رسانه ای و مردمی بر مشکلات امنیتی فائق آید .