یلدایی به بلندای شب‌های انتظار

    •••••  دوشنبه ۳۰ آذر ۱۳۹۴ — ۰۹:۳۸ کد مطلب : 33268/a   

 

یلدای امسال رنگ و رویی مهدوی دارد و انتظار به سر رسیدن تاریکی و ظلمتی به بلندای تاریخ همراه با انتظار بلندترین شب سال همراه است.

به گزارش تحلیل ایران، شب یلدا بلندترین شب سال است که هر سال با گردهم آمدن آن را جشن می‌گیریم، شب یلدا امسال با آغاز امامت حضرت ولی‌عصر(عج) متقارن شده و یلدایی مهدوی را برای ما رقم زده است.

«ایرج گرجانی» عضو هیئت علمی علوم قرآنی دانشگاه بین‌الملل امام خمینی(ره) در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا می‌گوید: شب یلدا در روزهای آغازین زمستان قرار گرفته و به‌عنوان بلندترین شب سال جشن گرفته می‎شود، شب همواره نماد ظلمت و تاریکی است که در این شب با سوز و سرمای زمستانی همراه است.

وی ادامه می‌دهد: در ایران باستان شب یلدا در واقع شب مقابله با تاریکی، قهر طبیعت و سرما است که مصائب و مشکلاتی را به همراه دارد، مردم در چنین شبی با روحیه تعاون، همدردی و همدلی بر تاریکی و ظلمت غلبه می‌کنند و به بهانه مبارزه با تاریکی و مشکلات دور هم جمع می‌شوند.

عضو هیئت علمی علوم قرآنی دانشگاه بین‌الملل امام خمینی(ره) تصریح می‌کند: در این شب که تاریکی روح و مصائب جهانی رو به فزونی می‌گذارد حرکت از تاریکی به سوی نور مسأله‌ای خجسته است که به تعامل نیاز دارد و ایرانیان باستان این مبارزه همگانی را گرامی می‌داشتند.

وی تأکید می‌کند: در اسطوره‌شناسی ایرانی همانطور که در مکتب زرتشت نور مقدس است، باید تاریکی را به نور تبدیل کرد و این مسأله در فرهنگ قرآنی نیز وجود دارد، در مظهر قرآنی نیز «خداوند» نور است و تاریکی و نا امیدی بی‌معناست.

گرجانی خاطرنشان می‌کند: ظهور حضرت مهدی نیز وقتی صورت می‌گیرد که شدت ظلم و تاریکی و شب‌های مظلومیت به بالاترین حد می‌رسد و نیاز به مبارزه با تاریکی ایجاد می‌شود در این میان حضرت مهدی(عج) برای مبارزه با تاریکی و ظلمت نیاز به نیروی یاور و همدل دارد.

وی تصریح می‌کند: در تاریخ بشریت همواره خونریزی و جنگ بیشتر از صلح و شر از نظر کمی بیشتر بوده است اما خیر و خوبی همواره کیفیت بیشتری داشته است و از نظر کمی پائین بوده است مانند تعداد یاران امام زمان(عج) که 313 نفر است و بعد از گذشت شب یلدایی به بلندای تاریخ هنوز این تعداد آماده نشده است.

عضو هیئت علمی علوم قرآنی دانشگاه بین‌المللی امام‌خمینی(ره) یادآور می‌شود: ظهور و حضور حضرت مهدی(عج) به معنای آغاز مقابله با بیداری تاریخی است و شب یلدا در معنای اسطوره‌شناسی و ظهور حضرت مهدی(عج) در بخش دین‌شناسی یک پیام واحد دارد و آن خوش‌بینی به سرنوشت نهایی بشر است.

 شب یلدای امسال با آغاز امامت حضرت مهدی(عج) به صبح می‌رسد و روشنایی حضور امام زمان (عج) بر دور هم‌نشینی‌های شبانه ما گسترده می‌شود، به امید روزی که انتظار یلدایی ما با پایان انتظاری تاریخی همراه باشد...