چرا آقای روحانی ناراحت است؟

    •••••  شنبه ۲۰ دی ۱۳۹۳ — ۱۸:۵۵ کد مطلب : 333/a   

 سخنان آقای روحانی در اجلاس اقتصاد ایران بیش از هر چیز نشان دهنده ناراحتی و نگرانی جناب رئیس جمهور از برخی روندهای جاری در کشور است روندهایی که به نظر ایشان انقدر مهم است که شاید لازم باشد به همه پرسی گذاشته شود.

 مهمترین فراز سخنان اقا ی روحانی که حساسیت های زیادی در جامعه ایجاد کرده است عینا بدین شرح است :

در کشور ما همه شما می‌دانید،که سال‌‌ها و دهه‌ هاست که اقتصاد به سیاست یارانه می‌دهد. می‌گویند یارانه دایمی نمی‌شود یک روزی باید قطع شود.

خوب در اینجا هم بیاییم تصمیم بگیریم اقتصاد ما تا چه زمانی به سیاست یارانه بدهد؟ هم به سیاست خارجی و هم به سیاست داخلی یارانه می‌دهد. یک دهه این رابطه را به عکس کنیم.

یک دهه امتحان کنیم، از سیاست خارجی به اقتصاد یارانه بدهیم و ببینیم مردم، زندگی، معیشت و اشتغال‌ جوان‌هایشان چگونه خواهد شد؟ از مردم بپرسیم و سوال کنیم.

یکی از اصول قانون اساسی که از روز اول تا الان اجرا نشده است و من به عنوان مسئول اجرای قانون اساسی خیلی دلم می‌خواهم شرایطی مهیا شود تا یکبار هم که شده به این اصل قانون اساسی عمل شود،همه پرسی از مردم درباره مسایل مهم کشور است.

قانون اساسی به ما می‌گوید در مسایل مهم اقتصادی، اجتماعی، سیاسی وفرهنگی به جای اینکه قانون در مجلس تصویب شود، ماده قانونی یا برنامه مستقیم، به آراء عمومی مردم و همه پرسی گذاشته شود.

ما یک بار هم که شده در یک مسأله بسیار مهم، که ممکن است اختلافی هم باشد، از مردم مستقیم بپرسیم. اختلافی بودن مهم نیست، که نظرات همیشه یکسان نیست یکبار آن مورد مهم که برای همه ما اهمیت دارد و در زندگی ما تأثیرگذار است، از مردم مستقیم بپرسیم. مجلس شورای اسلامی سر جای خودش محفوظ است و ما احترام می‌کنیم ، رأی بدهند و قانون تصویب کنند. سالی یکبار، ده سال یکبار، الان ۳۶ سال شده است،یکبار این اصل قانون اساسی اجرا وعمل نشده است.

ما بیاییم یک مدتی به اقتصاد بیشتر توجه کنیم. یارانه هم به اقتصاد ندهیم اشکالی ندارد.

از اقتصاد یارانه نگیریم، چیزی هم نمی‌خواهد به اقتصاد بدهیم، شرایط را آماده کنیم. کشور ما چه بخواهیم و چه نخواهیم، -البته بقیه کشورها هم همین‌طورند- اقتصاد ما بیشتر سیاسی است تا اقتصادی محض. حالا یا با سیاست خارجی یا با سیاست داخلی تلفیقی دارد.می‌گویید از همه مالیات بگیریم، کاملاً درست است. نمی‌شود یک نهاد کار اقتصادی بکند و مالیات ندهد."

این سخنان اقای روحانی به گونه ای است که در برخی دوستداران حقیقی ایشان این نگرانی را ایجاد کرد که ظاهرا جناب رئیس جمهور دچار یاس و ناامیدی در حل مساله هسته ای شده اند که اینچنین سخن می گویند وگرنه دلیلی ندارد رئیس جمهوری در تریبون عمومی گله گذاری کرده و شکواییه سر دهد. راهی که محمود احمدی نژاد در دوره قبل گشود و انتقادهای زیادی را برانگیخت .

زیرا مردم وکار شناسان معتقدند مسئولان اصلی کشور وظیفه عمل و برنامه ریزی و اقدام دارند و طرح مسائل و مشکلات در  فضای عمومی گره ای از کار ها نمی گشایدو بلکه فضای کشور را متشنج می کند .

مگر قدرت و پول و رسانه و اختیارات درکشور دست چه کسی است ؟ مگر رئیس جمهور مقام اول اجرایی کشور نیست و از ابزارهای متعدد اعمال قدرت برخوردار نیست ؟

 اتفاقا آقای روحانی غیرسخنرانی اخیر و چند مورد معدود دیگر اتفاقا چنین مشی و مرامی داشته که زیاد اهل سخنرانی های حاشیه دار نیست  وهمین ویژگی امیدواری به عملکرد ایشان را بالا برده است و امید است مورد اخیر هم یک استثنا باقی بماند . زیرا از دولت امید وتدبیر و اعتدال هم چنین انتظاری وجود دارد ..

 کسانی که سخنان اقای روحانی را در اجلاس اقتصاد ایران مورد توجه قرار داده بودند فراز زیر از سخنان مقام معظم رهبری را نیز با حساسیت بیشتری شنیدند و مورد توجه قرار دادند که ایشان فرمودند:

"من معتقدم باید دل را به نقطه‌هاى امیدبخش حقیقى سپرد، نه به نقطه‌هاى خیالى....دولتى‌ها هم مراقب باشند، دو دستگى در مردم به‌وجود نیاورند، حاشیه‌سازى نکنند، بعضى حرفهاى غیرلازم مطرح نشود؛ این یکپارچگى مردم ما، این همّت بلند مردم ما، این ایمان مردم ما، درست مورد استفاده قرار بگیرد، ان‌شاءالله راه این کشور باز بشود."

به نظر می رسد مقام معظم رهبری با رویکردی مسئولانه و البته پدرانه و با حمایت همیشگی از دولت نسبت به ترجیح حرف بر عمل در دولت هشدار دادند و ضروری است دولت محترم نیز بر همین اساس مسئولیت خطیر خود را در کشور ایفا نماید.

البته تاکید معظم له در این سخنرانی بر تکیه دولت وسیاست خارجی در مذاکرات هسته ای به توانمندی داخلی بجای نگاه به بیگانه نیز ازاهمیت خاص و ویژه ای برخوردار است که به زودی تحلیل ایران در این خصوص تحلیلی تفصیلی ارایه خواهد داد.