امروز داعش و تکفیری‌ها مهمترین مسئله در جهان اسلام هستند

    •••••  پنجشنبه ۰۳ دی ۱۳۹۴ — ۱۲:۰۶ کد مطلب : 34089/a   

وزیر اوقاف اردن با اشاره به اینکه مسئله اصلی امروز در جهان اسلام تغییر کرده است گفت: امروز داعش و تکفیری‌ها مهمترین مسئله در جهان اسلام هستند.

 

به گزارش تحلیل ایران، هایل عبدالحفیظ داوود صبح امروز در دیدار با آیت الله مکارم شیرازی با اشاره به اینکه امروز آمده‌ایم که از نور و علم شما استفاده کنیم اظهارداشت: دشمنان اسلام به دنبال اختلاف افکنی میان مسلمانان هستند و بزرگان امت باید کاری کنند که امت اسلامی متفرق نشوند.

 

وزیر اوقاف اردن با بیان اینکه موسوعه‌ای که در باب تکفیری‌ها داشته‌اید مطالعه کرده‌ام و امیدواریم بتوانیم جلو دشمنان را بگیریم افزود: فقه عمیقی در کلام شما در مورد امت اسلامی بیان شد، به نظر باید علمایی مانند شما این مسائل فقهی و مطالب را برای مردم بیان کنند تا بیشتر به هم نزدیک شویم.

 

وی با بیان اینکه بدون شک افراط و گروه‌های تکفیری بزرگ‌ترین مشکل امروز امت‌های اسلامی است افزود: ما سیاستی در اردن داریم که پادشاه اردن آن را ترویج می‌کند. با تکفیر برخورد می‌کنند و آن‌ها را خوارج می‌دانند و خطر آن‌ها را از خطر دشمن بیشتر می‌دانند.

 

عبدالحفیظ داوود با اشاره به اینکه باید این تفکر را با فکر جواب داد و برای آن نمی‌شود جنگ را ترویج داد گفت: باید مردم را آگاه کنیم و اگر این کار نشود آن‌ها بیشتر به دشمنی می‌پردازند و ما نمی‌توانیم جامعه را به سمت اعتدال ببریم.

 

وزیر اوقاف اردن با بیان اینکه این کار نه فقط بر علما واجب است بلکه سیاسیون هم باید در این زمینه قدم بر دارند تا این جنگ‌ها را کم کنند خاطر نشان کرد: باید تعامل میان علما بیشتر شود ناراحتی را باید کنار گذاشت تا با یک وحدت در مقابل تکفیری‌ها بایستیم.

 

وی با بیان اینکه بی‌شک کسی که بیشترین استفاده از تکفیر را می‌برد اسرائیل است و این گروه‌ها دست نشانده اسرائیل هستند تصریح کرد: استفاده‌ای که از این کشتار‌ها در عراق و کشورهای اسلامی می‌شود همه برای اسرائیل است.

 

عبدالحفیظ داوود با اشاره به اینکه امروز مسئله فلسطین در اثر جنگ‌های تکفیری ها از حالت اصلی خارج شده و مسئله اصلی تکفیریت است اظهارداشت: اسرائیل در همین زمینه نقشه‌هایی را برای خراب کردن قدس کشیده است و در این زمینه پول‌های زیادی را خر ج می‌کند، اسرائیل 1و نیم میلیارد دلار سالانه برای مقابله با فلسطین خرج می‌کند اما تنها 100 میلیون دلار از کل کشورهای دنیا برای کمک به فلسطین داده می‌شود که آن هم نیمی برای اردن است.

 

وزیر اوقاف اردن با بیان اینکه یکی از نقشه‌های اسرائیل این است که قدس را از حالت اصلی خود خارج کند تصریح کرد: اسرائیل برنامه ریزی کرده در سال 2020 بیش از 85 درصد مردم فلسطین اسرائیلی و مابقی مسلمان باشند و هویت اصلی این کشور از بین ببرند.

 

عبدالحفیظ داوود با بیان اینکه تولیت قدس از افتخارات ما است اما اسرائیل نمی‌خواهد این اتفاق بیفتد عنوان کرد: اسرائیل قصد دارد مسجدالاقصی را میان مسلمانان و یهودیان تقسیم کند، این کار را در مورد حرم ابراهیمی هم انجام داده بودند، اسرائیل گفته تا ظهر مسجد برای یهودیان و بعد از آن برای مسلمانان باشد که به این ترتیب می‌خواهند هویت اسلامی آن را از بین ببرند.

 

وی با بیان اینکه مسجد الاقصی هشت در دارد و یکی از آن‌ها که در اختیار مسلمانان بود را برای برگزاری مراسم خود گرفته بودند، از بابت این موضوع دولت اردن با اسرائیل برخورد کرد و آمریکا وارد موضوع شد گفت: پس از آن قرار شد مسلمانان مسجدالاقصی را در اختیار داشته باشند و زمانبندی را برداشتند، اکنون یهودیان همراه توریست‌ها وارد مسجد الاقصی می‌شوند و مراسم خود را انجام می‌دهند، البته باب المقارب هنوز در اختیار آن‌ها است که باید برای این موضوع فکری شود.

 

وزیر اوقاف اردن با بیان اینکه اگر یهودی قرار است وارد مسجد الاقصی شود باید با اجازه مسلمانان باشد نه بالاعکس تصریح کرد: وزارت اوقاف اردن این مراکز و مکان‌های دینی در قدس را تحت نظر دارد ما علاوه بر مسجد الاقصی 100 مسجد در قدس داریم که مستقیما زیر نظر اردن اداره می‌شود 800 کارمند فلسطینی در قدس مشغول به کار هستند و برای حفظ آثار اسلامی در قدس همواره تلاش داریم. همه این هشتصد کارگر از اهالی قدس هستند این کار را کرده‌ایم که آن‌ها فقیر نباشند اسرائیل می‌خواهد آن‌ها را بیکار کنند اما ما این کار را برای مقابله با اسرائیل انجام داده و حتی سه برابر حقوق کارمندان خود در اردن به آن‌ها حقوق می‌دهیم.

 

منبع:خبرگزاری تسنیم