برای تامین آب شرب تهران در بهمن ماه نگران هستیم

    •••••  ﺳﻪشنبه ۲۳ دی ۱۳۹۳ — ۰۸:۱۶ کد مطلب : 345/a   

بحران آب در کشور جدی شده است و با خشکسالی های چند سال اخیر مسئولین و فعالان حوزه آب، مردم را  به صرفه جویی و مدیریت در مصرف آب رهنمود می کنند. مدیران صنعت آب کشور صرفه جویی در آب و فرهنگ سازی در این خصوص را یکی از از راهکارهای اصلی برون رفت از این بحران و جلوگیری از جیره بندی آب در ماه های آتی مخصوصا در پایتخت می دانند.

در این راستا قائم مقام شرکت آب و فاضلاب استان تهران در گفت‌وگو باجام‌جم با اشاره به وضع بحرانی سدهای تهران گفت: وضع سدهای تهران بحرانی است و مردم بایدبه شدت صرفه‌جویی کنند. علاوه بر این باید برای بارش باران و نعمات الهی دعا کنیم تا این مشکل را پشت سر بگذاریم.

ایران اکنون سومین سال است که خشکسالی را تجربه می‌کند و همین موضوع باعث شده تا بحران کم‌آبی هر روز کشور و بخصوص پایتخت را بیشتر تهدید کند. مدت‌هاست مسئولان حوزه آب در خصوص صرفه‌جویی مصرف آب اطلاع‌رسانی می‌کنند اما آمارهای مصرف نشان می‌دهد که حتی با وجود اطلاع‌رسانی‌های مختلف مردم همچنان به بحران آب، بی‌توجه بوده و مصرف روند افزایشی را طی می‌کند. این در حالی است که در فصل تابستان تهران و برخی کلانشهرها بحران جدی را پشت سر گذاشتند اما با گذشت زمان و فرا رسیدن زمستان مردم به مصرف قبلی و حتی بیشتر از گذشته بازگشتند.

علیرضا نوذری‌پوراظهار کرد: اگر چنین وضعی ادامه داشته باشد وضع آب تهران در بهمن ماه با مشکل جدی روبه‌رو خواهد شد. این‌که می‌گوییم مردم دعا کنند بخشی از اعتقاد ماست که ان‌شاء‌الله باران ببارد. خدا هم نظری کند که کمبود بارش‌ها جبران شود.

وی تاکیدکرد: به دلیل بی اطلاعی از وضع بارش و همچنین متوسط مصرفی و درجه حرارت هوا که از عوامل موثر هستند، نمی‌توان تخمین درستی از باقیمانده آب تهران بر حسب روز یا ماه داشت.وی ادامه داد: به دلیل تبخیر آب سدها، میزان روان آب‌های بالا دست این سدها به یک سوم کاهش یافته است. در این صورت شاهد ذوب برف هستیم و همین موضوع باعث می‌شود آب تبخیر شده و مصرف روزانه نیز افزایش یابد.

نوذری‌پور با بیان این که متوسط مصرف آب در تهران 2.5 میلیون متر مکعب در روز است، گفت: مصرف آب تهران در روزهای گذشته دو میلیون و 300 هزار متر مکعب بود در صورتی که نوزدهم دیماه این مصرف به دومیلیون و 630 هزار متر مکعب رسیده بود.

وی در پاسخ به پرسشی مبنی بر این‌که ممکن است برخی مردم با شنیدن خبر کاهش منابع آبی شروع به ذخیره‌سازی کنند، گفت: نیازی به ذخیره‌سازی نیست و بهترین گزینه کاهش مصرف است. اکنون متوسط مصرف هر نفر در شبانه روز 220 لیتر است که با کاهش 70 لیتر به ازای هر نفر و رسیدن به متوسط‌ 150لیتر در شبانه روز می‌توانیم بهترین نقش را در مصرف بهینه آب داشته باشیم.

این مقام مسئول وضع آب سدهای تهران بخصوص سدهای لار و لتیان را بحرانی اعلام کرد و افزود: به دلیل عدم بارش مناسب باران وضع آب سدهای تهران وخیم است و مردم باید صرفه‌جویی را جدی بگیرند.

قائم‌مقام شرکت آب و فاضلاب استان تهران، ذخایر آب 5 سد استان تهران را 360 میلیون متر مکعب اعلام کرد و گفت: ذخایر آب سدها در مدت مشابه دو سال گذشته دو برابر این میزان بود.

وی با اشاره به این‌ که ذخایر سدها را در سال‌های گذشته از دست داده‌ایم، گفت: به دلیل عدم بارندگی مطلوب از ذخایر سدها استفاده می‌کنیم به طوری که برای تامین آب شرب تهران در بهمن ماه با نگرانی‌هایی مواجه هستیم.

وی با بیان آمار و ارقام حجم مفید و حجم کل سدها اظهار کرد: اکنون مجموع پنج سد تهران دارای 360 میلیون متر مکعب هستند در حالی‌که حجم مفید این سدها 208.5 میلیون متر مکعب است. براین اساس سد طالقان دارای 2/146 متر مکعب آب در حجم کل است که تنها 46.2 میلیون متر مکعب آن بیشتر قابل برداشت و قابل استفاده نیست.

ایشان تصریح کردند:سد امیر کبیر نیز با حجم کل 69.8 و حجم مفید 64.1 میلیون متر مکعب در مرحله ورود به بحران قرار دارد. در همین حال سد لار با حجم کل 13.3 میلیون متر مکعب فاقد حجم مفید است. همچنین سد لتیان نیز با حجم کل 26.7 میلیون متر مکعب در بحران شدید بی آبی قرار دارد و 22.2 میلیون متر مکعب آب این سد قابل استفاده خواهد بود.

سد ماملو که اخیرا تصفیه‌خانه ششم تهران در پشت این سد راه‌اندازی شده و برای کمک به شبکه آبرسانی کشور وارد مدار شده است دارای 103.9 میلیون متر مکعب آب است که فقط 75.9 میلیون متر مکعب آن قابل استفاده است.

قائم‌مقام شرکت آب و فاضلاب استان تهران به بارندگی درحوزه آبریز کشور اشاره کرد و گفت: ما درسال آبی (94 ـ 93) تاکنون 96.6 میلیمتر بارش داشتیم. این در حالی است که در سال آبی (93 ـ 92) 111.5 میلیمتر بارش را شاهد بودیم.

منبع: روزنامه جام جم