ترکیه به دنبال خرید تجهیزات جاسوسی اسرائیلی

    •••••  شنبه ۰۵ دی ۱۳۹۴ — ۱۱:۱۷ کد مطلب : 34575/a   

به گزارش منابع خبری، مذاکرات میان ترکیه و اسرائیل برای امضای توافقنامه‌های نظامی و امنیتی آغاز شده و آنکارا طی این مذاکرات برای خرید سامانه پیشرفته جاسوسی اسرائیل اعلام آمادگی کرده‌ است.


به گزارش تحلیل ایران،  فارس نوشت:

 روزنامه "اسرائیل هیوم" نزدیک به حزب لیکود و دولت رژیم صهیونیستی به نقل از منابع دیپلماتیک بلندپایه این رژیم مدعی شد که یکی از شروط ترکیه برای عادی سازی روابط با اسرائیل، مشارکت در اداره نوار غزه که اکنون تحت اداره جنبش حماس است، بوده اما تل آویو این شرط را نپذیرفته و حتی خواستار اخراج رهبران حماس از اراضی ترکیه شده است.

 

بر اساس این گزارش، آنکارا درپی جنگ 2014 اسرائیل علیه نوار غزه، خواستار مشارکت در اداره این منطقه شد اما «بنیامین نتانیاهو» نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی با رد میانجیگری ترکیه برای پایان جنگ، اعلام کرد که میانجیگری مصر برای حل و فصل این بحران را می‌پذیرد.

 

از سوی دیگر، روزنامه ترکی «تودی زمان» گفت که مذاکرات میان ترکیه و اسرائیل برای امضای توافقنامه‌هایی نظامی و امنیتی آغاز شده است و ترکها طی این مذاکرات برای خرید سامانه پیشرفته جاسوسی اسرائیل اعلام آمادگی کرده‌اند.

منابع امنیتی در آنکارا اعلام کردند که دولت ترکیه برای از سرگیری همکاری‌های نظامی با اسرائیل همانند سالهای دهه نود در قرن 20، برنامه‌ریزی کرده است و مذاکراتی برای خرید سامانه جاسوسی پیشرفته نظامی اسرائیل صورت گرفته است تا نیروی هوایی ترکیه مجهز به این سامانه شود و ارزش این قرارداد نظامی نیز به 165 میلیون دلار می‌رسد.

 

اما طرح دوم ترکیه به هواپیماهای بدون سرنشین ساخت اسرائیل باز‌می‌گردد که ترکیه در دهه گذشته خریداری کرده است که به دلیل عدم پشتیباتی فنی اسرائیل، اعتماد آنکارا از بین رفته است اما آنکارا از همان هواپیماها در جنگ با کردها در جنوب شرق کشور، استفاده می کند.

 

منابع آگاه نظامی اسرائیل اعلام می کنند که ترکیه تلاش دارد به منظور برون رفت از شرایط حاکم کنونی، روابطش را با اسرائیل بهتر کند اما اسرائیل نیز تلاش دارد با سوء استفاده از روابط آنکارا با حماس، بر ترکیه اعمال فشار و  مواضع آن را در قبال تل‌آویو تلطیف کند.