احوال کشورهاي قدرتمند، ناخوش است

    •••••  ﺳﻪشنبه ۰۸ دی ۱۳۹۴ — ۱۴:۲۳ کد مطلب : 35280/a   

مردم کشورهاي قدرتمند جهان به ويژه آمريکا ، نگران و ديگر خوشبين به حال و آينده نيستند.

 

به گزارش پايگاه خبري تحليلي "تحليل ايران" به نقل از سرويس بين الملل خبرگزاري صدا وسيما به نقل از روزنامه فايننشال تايمز چاپ انگليس نوشت، در سال 2015 احساس ناراحتي و نگراني بر تمام مراکز قدرت مهم در جهان سايه افکنده است. از پکن گرفته تا واشنگتن، برلين تا برازيليا، مسکو تا توکيو دولت ها، رسانه ها و مردم عصبي و آماده جنگند. 

چنين احساس نگراني در سطح جهان معمول نيست. در 30 سال گذشته و شايد هم بيشتر دست کم در يکي از قدرت هاي جهاني احساس خوشبيني فزاينده اي حاکم بوده است. در اواخر دهه 1980 مردم ژاپن همچنان از شکوفايي چند دهه اي خود بهره مي بردند. در دهه 1990 آمريکا از پيروزي در جنگ سرد و رشد اقتصادي طولاني مدت خود مسرور بود. 

در اوايل دهه 2000 اتحاديه اروپا در حال شکوفايي بود، استفاده از پول واحد رواج مي يافت و تعداد اعضاي آن تقريبا دو برابر شد.    
 
اما اکنون به نظر مي رسد تمام بازيگران بزرگ جهاني احساس بي اعتمادي و حتي ترس مي کنند. اين منبع مي افزايد، تنها استثناي موجود هند است. 

اروپا ،نگران است !
اين روزنامه با بيان اين که احساس نگراني درباره ثبات مالي داخلي در ميان کشورهاي جهان در حال افزايش است، تاکيد کرده است فضا در اروپا تيره و تار است. 

سال گذشته براي اروپا با دو حمله تروريستي خونين در پاريس همراه بوده است. بحران اقتصادي هم که چند سالي است اين قاره را دچار مشکل کرده است در ماه ژوئيه زماني که احتمال خروج يونان از منطقه يورو مطرح شد، به اوج خود رسيد. 

آلمان هم که به عنوان يک قدرت سياسي و اقتصادي شناخته مي شد، اکنون با بحران ورود بيش از يک ميليون پناهجو که بيشتر آنها از درگيري هاي غرب آسيا گريخته اند، مواجه است. پيش از اين يورو بين آلمان و کشورهاي جنوب اروپا شکاف ايجاد کرده بود، اکنون بحران پناهجويان نيز بين اين کشور و کشورهاي شرق اروپا فاصله انداخته است. 

اين درحالي است که انگليس تهديد مي کند اتحاديه اروپا را ترک خواهد کرد و راي دهندگان فرانسوي به سمت جناح راست تندرو گرايش پيدا کرده اند.
 
غرب آسيا ، همچنان ناآرام 
از بعد سياسي و امنيتي هم بحران هاي غرب آسيا همچنان ادامه دارد. قدرت هاي خارجي ثابت کرده اند که قادر به برقراري مجدد نظم در اين منطقه نيستند و اکنون نا آرامي ها به شکل پناهجو و تروريسم جهادي در حال گسترش به سمت آفريقا و اروپا است.   

فايننشال تايمز تاکيد کرده است، اين ياس و افسردگي جهاني موجب شده است نظام سياسي بين المللي احساس بيماري داشته باشد.