نوک پیکان تروریسم به سوی حامیان خود

رضا مهرعطا
    •••••  چهارشنبه ۲۴ دی ۱۳۹۳ — ۰۸:۵۶ کد مطلب : 356/a   

ضرب المثلی است قدیمی که می گوید از ماست که برماست . یا انجام یک حرکت اشتباه که گریبان تو را می گیرد ، خود کرده را تدبیری نیست . این مثل ها در مورد آمریکا و غرب وحمایت آنان از گروه های تروریستی برای رسیدن به اهداف خود صدق می کند .

غرب و آمریکا یکبار دردهه 1980 میلادی جهت شکست روس ها درافغانستان، با همدستی همپیمانان منطقه ای خود یعنی پاکستان و عربستان سعودی، افراطیون مذهبی و جهادی را در افغانستان مسلح کردند. اما آنان غافل بودند که گروههای جهادی به دنبال اهداف خود و تشکیل حکومت خلافت می باشند که با تشکیل حکومت طالبان در افغانستان نوک پیکان به سمت حامیان غربی و آمریکا برگشت تا سناریوی 11سپتامبر2001 رقم بخورد.

یک دهه بعد، با آغاز بیداری اسلامی  سناریوی حذف حکومت بشار اسد از سوی آمریکا و متحدان غربی اش و همدستان منطقه ای خود یعنی عربستان سعودی، ترکیه و قطر رقم خورد تا آنان به زعم خودشان از نفوذ ایران در منطقه جلوگیری کرده و محور مقاومت را تضعیف نمایند لذا به تجهیز گروههای تروریستی تکفیری همسوی القاعده پرداختند.

اما این گروهها که داعش یکی از آنها بود به دنبال رویای خلافت در سوریه وعراق بود لذا با حمایت دول غربی و آمریکا و با همدستی عربستان سعودی و ترکیه داعش توانست در طول جنگ در سوریه قدرت بگیرد و برای تحقق رویای حکومت خود به عراق در خردادماه 1393 حمله نماید.

زنگ خطر برای آمریکا و غرب زمانی به صدا درآمد که با سر بریدن شهروندان آمریکائی و غربی شمشیرش را برای متحدان دیروزی خود از روبست تا با حمله دو جوان الجزایری الاصل فرانسوی به هفته نامه فکاهی شارلی ابدو (هبدو) در17دی ماه 1393 و در نخستین روزهای میلادی سال 2015 در پاریس و کشتن 12 نفراز کارکنان این هفته نامه جنگ خود را علیه آمریکا و غرب جدی تر کند به طوریکه داعش مسئولیت این حمله را برعهده گرفت تا این پیام ر ا به کشور فرانسه برساند که به متحدین دیروزی خود نیز رحم نخواهد کرد.

نکته قابل تامل این است که فرانسه جزو اولین کشورهائی بود که علیه دولت بشار اسد موضع گیری کرد و علیه آن برای تروریست ها کمک فرستاد . اما تاریخ درمورد فرانسه به مانند آمریکا تکرار شد و حوادث 11سپتامبر2001 میلادی در ابعادی کوچکتر با حمله تروریست ها به دفتر نشریه به اجرا درآمد .  

شکست آمریکا در ائتلاف علیه داعش سبب گردید تا داعش با استراتژی شناورکردن خود در اروپا به وسیله اعضای خود به تهدید دولت های غربی بپردازد  و فرانسه جزو اولین دولت هائی بود که مورد تهدید قرار گرفت تا مهره " دومینوی " بعدی در اروپا تبدیل به یک جنگ روانی علیه دول غربی و امریکائی گردد.

از طرف دیگر نیز با فعالیت اسلام ستیزان علیه مسلمانان اروپائی خطر جنگ های فرقه ای و مذهبی را افزایش خواهد داد . جنگهائی که خارج از کنترل دولت خواهد بود و خود کرده را تدبیری نیست ، شرح حالی است برای دول بزرگ اروپائی که با اشتباه راهبردی خود در حمایت و مسلح کردن گروههای تروریستی برای جهان و دولت های دیگر هزینه های سنگین برجای بگذارند.

سخن حکیمانه رهبر معظم انقلاب اسلامی حضرت آیت الله خامنه ای (مدظلله العالی) که چند ماه قبل در دیدار با امیر کویت بر این مطلب اشاره کردند که آتش گروههای تکفیری دامن حامیان خود را فرا خواهد گرفت، این مطلب را به اثبات رساند .