تلاش سفیر سعودی در بغداد برای بازگرداندن تروریست ها به کشورش

    •••••  پنجشنبه ۱۰ دی ۱۳۹۴ — ۰۴:۳۶ کد مطلب : 35603/a   

 

سفیر تازه منصوب شده سعودی در بغداد به محض ورود به عراق و یک روز پس از شکست سنگین داعش و آزادی شهر الرمادی مرکز الانبار، روز چهارشنبه به اتباع سعودی در صفوف داعش در خاک عراق اطمینان داد که در صورت بازگشت به کشور در احکام آنان تخفیف قائل خواهند شد.

 

به گزارش تحلیل ایران، ثامر السهبان که پیگیری پرونده زندانیان کشورش را از هنگام آغاز بکار در بغداد از روز 23 دسامبر جاری در دستور کار قرار داده، در گفت وگو با شبکه العربیه که در رسانه های عراقی بازتاب یافت، از شهروندان سعودی عضو داعش که در خاک عراق می جنگند، خواست خود را تسلیم کنند.


وی، یک روز پس از آزادی الرمادی مرکز الانبار و شکست سنگین داعش ، وعده داد که تروریست های سعودی را از مناطق جنگی تحت کنترل داعش خارج کرده و به کشور منتقل می کند و همچنین در خصوص تخفیف در احکامشان تضمین داد.


سفیر جدید سعودی که کار خود را در بغداد از دسامبر جاری بدون سر وصدا شروع کرده، همچنین گفت دولت سعودی آغوش خود را بر روی کسانی که مایل به بازگشت هستند، همچنان باز گذاشته است و سفارت سعودی در عراق نیز همه امکانات خود را برای استقبال و خروج آنان از مناطق جنگی بکار خواهد گرفت.


ثامر السهبان یک افسر امنیتی سعودی است که برخی گزارش ها وی را هماهنگ کننده گروه های تروریستی در سوریه طی سال های گذشته معرفی کرده اند. آخرین سمت وی وابسته نظامی عربستان در لبنان بود.


براساس این گزارش، بخش عمده فرماندهی و نیز نیروهای انتحاری داعش را اتباع سعودی تشکیل می دهند و در همین حال، دولت سعودی نیز با اتهامات زیادی مبنی بر حمایت از گروه های تروریستی و بویژه داعش روبه روست و بر همین اساس ، طی ماه های اخیر حتی از سوی دولت های اروپایی و شخصیت های آمریکایی به شدت مورد انتقاد قرار دارد.


ثامر السهبان در روز شروع بکارش در بغداد، در بیانیه ای اعلام کرده بود که دو هدف اصلی وی پیگیری پرونده زندانیان سعودی در عراق و نیز گشودن گذرگاه مرزی دو کشور است.


زندانیان سعودی محبوس در عراق، به دلیل مشارکت در عملیات تروریستی و کشتار عراقی ها محکوم شده اند.


پادشاه عربستان سال گذشته برای شهروندان این کشور جهت خروج از عراق و سوریه و بازگشت به کشور مهلت تعیین کرده بود، اما این اولین اقدام جدی دولت سعودی برای خروج اتباعش از عراق است.

 

منبع: ایرنا