از آخوندی تا جبلی؛ راهی که باید طی شود

محمد قادری
    •••••  چهارشنبه ۲۴ دی ۱۳۹۳ — ۱۸:۴۹ کد مطلب : 361/a   

روز یکشنبه 6 شهریورماه سال 1384 بود که ناگهان این خبر روی خروجی خبرگزاری ها قرار گرفت: «مجيد آخوندي معاون سياسي سازمان صدا و سيما شد.» این حکم شاید یکی از مهمترین، خبرسازترین و البته پایدارترین احکام سید عزت الله ضرغامی در رسانه ملی بود، حکمی که با وجود برخی تغییرات در مدیران صدا و سیما طی 10 سال مدیریت ضرغامی، تا پایان پا بر جا ماند و نقش ویژه ای در ارائه چهره رسانه ملی به مخاطبان داخلی و خارجی داشت.

 مجید آخوندی اما در این دوره که اتفاقا با آغاز به کار دولت محمود احمدی نژاد همراه شده بود سیاستی را در معاونت سیاسی سازمان عریض و طویل صدا و سیما در پیش گرفت که امروز از پس همه آن سالها موافقین و مخالفین جدی بسیاری دارد.

طیف گسترده ای که از مخالف صد در صد تا مخالف صد در صد در آن وجودد دارند. به هر تقدیر دوره کاری و مدیریت آخوندی از آن جهت که با اتفاقات سیاسی بسیار مهمی همراه بود عملا در معرکه آزمون بزرگی قرار گرفت که تحلیل و بررسی منصفانه و دقیق آن مجالی مفصل می طلبد به گونه ای که بتوان به درستی نتیجه گرفت که آیا آخوندی مطابق با این بند از حکم عزت الله ضرغامی خطاب به او که گفت: «سازمان صدا و سیما خانه امنآحاد ملت و جایگاه حضور قانونمند تمامی سلایق بوده و تثبیت سیاست چند صداییدر آن از جمله رویکردهای غیرقابل تغییر است.» حرکت کرده است یا نه؟

 اما آنچه در این وجیزه می توان به طور کلی و گذرا بدان اشاره کرد اینکه؛ مجید آخوندی گرچه به طور کلی تمام قد پای آرمان های انقلاب اسلامی و مردم شریف ایران به ویژه در ماجرای فتنه 88 ایستاد و نقش موثری در بصیرت افزایی و زدودن غبار فتنه ایفا کرد، لکن ضعف های عمده ای در شیوه کار و برخی تصمیم گیری های حساس داشت که البته بی تاثیر از گرایش سیاسی او نبود.

به بیان دیگر مجموعه معاونت سیاسی سازمان در کنار و به موازات نمایش چهره پلید عناصر فتنه، آن گونه که لازم بود و فضای سیاسی می طلبید نتوانست یا نخواست دیگر اضلاع فرعی ماجرا را به طور شایسته پوشش دهد و بی اخلاقی های برخی عناصر دیگر را به درستی برای مردم بازگو کند، این در حالی است که حداقل برای جلب اعتماد حجم عظیمی از طیف خاکستری ـ نه معارض ـ فریب خورده در جریان فتنه این امر به شدت ضروری می نمود و می توانست در خواباندن غبار فتنه کمک بیشتری به مجموعه نظام بکند. این اتفاق البته در آغازین روزهای مدیریت محمد سرافراز و در مستندهای خبری رسانه ملی به مناسبت حماسه ماندگار 9 دی رخ داد و برای اولین بار به بی اخلاقی های طرف پیروز آن انتخابات اشاره شد.

 به هر حال محمد سرافراز در چنین شرایطی اقدام به تغییر عنوان معاونت سیاسی و شخص آقای معاون کرد و پیمان جبلی دانش آموخته دانشگاه امام صادق(ع) را به عنوان معاون خبر جایگزین مجید آخوندی کرد. پیمان جبلی با سابقه ای در خور توجه در حوزه رسانه و دیپلماسی در حالی گام به این عرصه خطیر گذرده که طیف وسیعی از توقعات متوجه او و مجموعه زیر مدیریت او در رسانه ملی است. توقعاتی بسیار متنوع و بعضا غیر قابل جمع که برای سربلند بیرون آمدن از آن هنرمندی و مدیریتی ویژه می طلبد.

  پیمان جبلی متولد 1345 در تهران، مدرک دکترای فرهنگ و ارتباطات خود را در سال 1383 ازدانشگاه امام صادق (ع) گرفته و تا حدود 4 ماه پیش سفیر ایران در کشورتونس بود. وی که استخدام رسمی صداوسیمای جمهوری اسلامی ایران است پیش از سفر به تونس تجربه های متفاوتی در عرصه خبر واطلاع‌ رسانی داشته که از آن جمله می توان به دبیری و سردبیری بخش‌های مختلف صداوسیما، تاسیس بخش گفتگوی ویژه خبری شبکه 2در سال 79، مدیریت دفتر شبکه العالم در بیروت، مدیر کلی اخبار واحد مرکزی خبر و شبکه العالم، مدرسی دانشگاه و مسئولیت‌هایدیگر از جمله معاونت رسانه‌ای شورای‌عالی امنیت ملی و ... اشاره کرد.

 بر این اساس و با توجه به تغییر رویکرد محمد سرافراز درباره نقش و کار ویژه معاونت سیاسی، به نظر می رسد دوره مدیریت جبلی در معاونت خبر از نقطه نظر نگاه حرفه ای به مقوله خبر و حوزه اطلاع رسانی دوره ای متفاوت از دوره مجید آخوندی باشد، دوره ای که در کنار نقاط قوت آخوندی ضعف های اشاره شده در حد توان مرتفع گردد و اثرگذاری رسانه ملی به ویژه در حوزه سیاسی از وضعیت کنونی فراتر رود به گونه ای که به عنوان یک ابزار اعتماد ساز در جامعه بتواند سهم عمده ای در افزایش میزان سرمایه اجتماعی ایفا کند.

 نکته قابل ذکر دیگری که در این باره می توان بدان اشاره کرد و اتفاقا جزء موارد بسیار ضروری در این حوزه به شمار می آید نگاه اخلاق مدارانه در این عرصه و البته توجه ویژه به اثر گذاری برون مرزی است که با توجه به نقش قطعی جمهوری اسلامی ایران در نظم نوین جهانی ـ دوران افول هژمونی آمریکا ـ و دوران بیداری ملت های جهان امری حیاتی محسوب می شود.

در این رابطه شخص پیمان جبلی با توجه به موضوع پایان نامه کارشناسی ارشد خود یعنی «مبانی روان شناختی امر به‌معروف و نهی از منکر» و نیز موضوع پایان نامه دکتری خود یعنی «به سوی الگوی هنجاری شبکه تلویزیونی بین المللی جهوری اسلامی ایران» قاعدتا از پتانسیل خوبی برخوردار است و می توان آینده روشنتری را در این حوزه متصور بود.