عربستان بعد از ملک عبدالله

احسان ايوبي
    •••••  پنجشنبه ۲۵ دی ۱۳۹۳ — ۰۹:۳۴ کد مطلب : 364/a   

عربستان با مشکلات متعددی دست به گریبان است . مشکلاتی که کشور را در آستانه اختلافات شدید داخلی و بین المللی قرار داده است . بیکاری جوانان – کسری بودجه به دلیل کاهش قیمت نفت و به ناچار برداشت از صندوق ذخیره ارزی، بیماری پادشاه  و بحث جانشینی در خاندان سعودی و دودستگی و افزایش تنش بین شاهزاده ها و مقامات عالی رتبه – انتقادات داخلی – مشکلات امنیتی و ناامنی در مرزها به خاطر حضور داعش در مرزهای مشترک با عراق از جمله مشکلاتی می باشند که عربستان را تحت تاثیر قرار داده است .

در خصوص موضوع انتقال حاکمیت و قدرت در عربستان، مقامات ارشد عربستان طی دیدارهایی با مقامات آمریکایی و اطلاع رسانی به آنان از وضعیت جسمانی ملک عبدالله و اوضاع داخلی کشور و به خاطر روابط خوب آمریکا طی دهه اخیر، به طور قطع جانشین ملک عبدالله بدون چراغ سبز آمریکایی ها نمی تواند بر کرسی پادشاهی تکیه بزند .

سفرهای متعدد مقامات آمریکایی به عربستان، به خاطر نگرانی هایی است که آمریکا در این خصوص دارد و با توجه به بافت قبیله ای رژیم آل سعود و سهم خواهی قبایل از ساختار قدرت در عربستان، بروز خلاء سیاسی ناشی از مرگ احتمالی پادشاه و ولیعهد ، یک سونامی سیاسی در این کشور و احتمالا در منطقه ایجاد خواهد کرد که در پی درگیری ها، ممکن است این کشور به دو بخش شرقی و غربی میان دو قبیله مهم عربستان یعنی الشمری و السدیری تجزیه شود .                                       

یکی دیگر از مسائلی که ممکن است بعد از مرگ ملک عبدالله رخ دهد در خصوص قیمت نفت می باشد عربستان با هماهنگی آمریکا بازی جدیدی را در منطقه درباره بازار نفت به راه انداخته بود که منجر به سقوط قابل توجه قیمت نفت شد و بسیاری از کشورها را تحت تاثیر قرار داد . اما برخی از کارشناسان اقتصادی معتقدند که پس از مرگ ملک عبدالله به دلیل اختلافات شدید داخلی،  بهای نفت سیر صعودی پیدا می کند .

در عربستان قبایل الشمری - السدیری - بنی خالد - بنی تمیم - العنزه و العجمان به ترتیب بیشترین قدرت را در زمینه امنیتی - سیاسی - مالی و نظامی این کشور را در اختیار دارند .

ملک عبدالله بن عبدالعزیز بن عبدالرحمن بن ترکی بن عبدالله بن محمد بن سعود معروف به ملک عبدالله در سال 1924 در ریاض به دنیا آمد . وی از مادر به طایفه الشمری وابسته است .

ملک عبدالله بن عبدالعزیز ششمین پادشاه عربستان است که از 1982 به مدت 23 سال ولیعهد و از 1995 بعد از زمین گیر شدن ملک فهد ، پادشاه عربستان شد و عملا از 1998 با تصویب قانونی در مجلس و با استفاده از نفوذش ، بسیاری از اختیارات پادشاه اعم از ریاست کابینه را بر عهده گرفت و از سال 2005 که ملک فهد فوت کرد ، تا این زمان پادشاه عربستان است .

ملک عبدالله که در حال حاضر در بستر بیماری است در حالی با مرگ دست و پنجه نرم می کند که اوضاع داخلی و بین المللی عربستان مساعد نیست .

با مرگ ملک عبدالله ، سلمان بن عبدالعزیز که در حال حاضر ولیعهد می باشد ، به جای ملک عبدالله بر تخت پادشاهی تکیه می زند و شاهزاده " مقرن "  نیز که اکنون جانشین ولیعهد است، به ولیعهدی می رسد . سلمان بن عبدالعزیز که از بیماری آلزایمر رنج می برد ، بیست و پنجمین فرزند عبدالعزیز است که پست های کلیدی متعددی در حاکمیت عربستان داشته است . وی در سال 1935 در ریاض به دنیا آمد و مادر وی از قبیله سدیری است .

حال با وخیم بودن و رشد سریع بیماری وی به همراه بیماری های متعدد دیگر جسمی و کهولت سن ، عملا از چرخه قدرت کنار گذاشته می شود و در نتیجه قدرت به جانشین وی " مقرن بن عبدالعزیز "  می رسد و وی به پادشاهی می رسد .

مقرن بن عبالعزیز آل سعود 68 ساله عربستان مشاور و فرستاده ویژه پادشاه عربستان و از شاهزادگان نزدیک به ملک عبدالله به شمار می رود .