یک بام و دو هوا؛ سونامی تغییرات در صدا و سیما

علیرضا دباغ
    •••••  جمعه ۲۶ دی ۱۳۹۳ — ۱۱:۵۶ کد مطلب : 369/a   

تغییرات در صداوسیما با شتاب فزاینده ای درحال رخ دادن است. تغییراتی که برخی از کارکنان رسانه ملی آن را "سونامی صداوسیما " می نامند.

سخن این نوشته در خوبی یا بدی این تغییرات نیست، چرا که هر نوع تغییری در ساختارهای فرهنگی و اجتماعی مخالفان و موافقانی دارد اما قضاوت درباره تأثیرات مثبت یا منفی این تغییرات نیازمند زمان، مشاهده و مطالعه دقیق است و با توجه به گذشت تنها دو ماه  از شروع به کار رئیس جدید صداوسیما و شروع تغییرات بنیادین در این سازمان هر نوع قضاوتی در این زمینه عجولانه به نظرمی رسد و امیداست به سرانجام خوبی دست یابد.

آنچه روی سخن این نوشته است تأملی بر رویکرد برخی افراد و رسانه ها درمقابل آنچه درحال وقوع در صداوسیماست به شمارمی رود.

تابناک درمطلبی که درروز 24دی ماه 1393 باعنوان:

اتفاقی که باید سال‌ها پیش رخ می‌داد؛ تعطیلی دفاتر واحد مرکزی خبر در سراسر جهان منتشرکرد نوشت:

"تغییرات در ساختار تلویزیون به بخش‌های خبری رسید و پس از چینش مدیران برخی از بخش‌های خبری، اصلاحات بنیادین در واحدمرکزی خبر با تعطیلی دفاتر واحد مرکزی خبری در کشورهای مختلف که کمترین سطح تولیدات و فعالیت را دارند، آغاز شد تا بدین ترتیب بخش‌های فاقد بازدهی حوزه خبر رسانه ملی آهسته آهسته حذف شوند؛ اتفاقی که باید به استقبالش رفت و این ساختار فاقد کارکرد را متناسب با کارکردهای مورد نیاز رسانه ملی، مورد بازنگری قرار داد.."

با فرض اینکه این تصمیم صحیح و منطقی گرفته شده باشد این پرسش مطرح است که چرا  تا پیش از این به ناکارآمدی این ساختار توجه نمی شد؟ آیا مطبوعات ورسانه ها به عنوان رکن چهارم دموکراسی وظیفه نظارتی خویش را در قبال کاستیهائی اینچنینی به انجام رسانده بودند یا اینکه بیشتر از زاویه جناح متبوعشان نفیا یا اثباتا به نقد صداوسیما پرداخته اند؟

غرض نقد تعلل مطبوعات یا دیگر رسانه ها در ایفای نقش نظارتیشان درجامعه نیست چراکه پر واضح است نقد و نقادی در جامعه ما برای جریانهای مستقل غیرابسته به جناحهای صاحب قدرت  هزینه های گزافی دارد که کمتر کسی ریسک آن را تقبل میکند، غرض همراهی عجیب جریان رسانه ای با بادی است که می وزد !

گاهی به سوی گسترش ساختار رسانه ملی و گاهی به سوی کوچکسازی آن و طرفه آنکه درهر دو جهت مطبوعات ورسانها حی وحاضرند وفیلم وعکس وگزارش تهیه میکنند اما همیشه حق با صاحب قدرت است! رئیس آنچه را درست می داند انجام می دهد و آنچه انجام می دهد ازسوی رسانه ها قابل تمجیداست وموردتاییدناظران قانونی آن است، مگر آنکه به ضرر دوستان و همراهان و جناح متبوعشان باشد.

نقد حاضر را از رسانه آغاز کردم که خود را عضوی از آن میدانم و اگر نقدی هست بر این عضو کوچک از خانواده رسانه نیز وارد است اما اجازه دهید سری هم به واحدهای نظارتی بالادستی صداوسیما بزنیم که به حکم قانون وظیفه نظارت برعملکرد این سازمان رادارند.

به گزارش نورنیوز؛سيدرمضان شجاعي كياسري گفت:" طبيعتا مدير جديد سازمان صداوسيما سياست‌هاي جديد و خلاقيت‌هاي جديدي دارد . ايشان مي‌خواهد با تيمي كار كند كه بتواند سياست‌هاي ايشان را اجرايي كند .

اين عضو ناظر مجلس در شوراي نظارت بر صداوسيما يادآور شد : ما از تغييرات سازمان صداوسيما آگاهيم و آن را لازم و ضروري مي‌دانيم . شجاعي كياسري تصريح كرد: آقاي سرافراز به دنبال كوچك سازي سازمان صداوسيماست كه حتما هم ضرورت دارد .وي  تخمين زد در اين چابك سازي حدود 150 تا 200 اداره كل در سازمان صداوسيما حذف شود كياسري گفت : طبيعتا نيروهاي اين سازمان تعديل مي‌شوند و ممكن است عده‌اي جابجا شوند و در جاهاي ديگري از آنها استفاده شود اما به هر حال ما با اصل كوچك‌سازي موافق هستيم و اميدواريم اين كار با تدبير به نتيجه خوبي برسد.

باز فرض را براین می گیریم که کوچک سازی صداوسیما و چابکسازی این تنه فربه و ناکارآمد کار بسیار درستی است که باتدبیربه نتایج خوبی خواهدرسید، با این فرض جای این پرسش مطرح است که این تنه تنومند که یک شبه فربه نشده است؟ چرا واحدهای نظارتی به جای اعمال این نظارت کلان به خرده اشکالات رسانه ملی  مشغول بودند؟

فراموش نکنیم که درست زمانی که شورای نظارت بر صدا و سیما در حال ممیزی کردن فلان موسیقی یا سریال پخش شده از رادیو یاتلویزیون بود ،یا اعضای آن با تشریفات خاص در صندلیهای اول نشستهای سی ونه گانه افق رسانه می نشستند یا به عنوان سخنران در مراسم تقدیر از سریالهای تلویزیونی شرکت میکردند و جایزه می دادند واز همت مدیران و بازیگران تقدیر و تشکرمی کردند، این سازمان رفته رفته بزرگ و بزرگترمی شد.

زمانی که کلید برنامه های شبکه های مختلف تلویزیونی که امروز یکی یکی درحال حذف یاادغام هستند درجلسات هیئت دولت درمحضر رئیس محترم  دولت دهم  باسلام وصلوات زده می شد و برگی بر دفتر عملکرد ده ساله مهندس ضرغامی افزوده می شد واحدهای نظارتی بالادستی کجا بودند؟

زمانی که استراتژی ایجاد شبکه های متعدد تلویزیونی برای مقابله با هجوم ماهواره ها دررأس اقدامات صداوسیما مورد تائید تمامی ارکان نظارتی براین سازمان بود فاصله چندانی با امروز ندارد و هنوز شبکه های نسیم و افق در انتظار افتتاح رسمی هستند که استراتژی کوچکسازی در دستور کارقرارمی گیرد وجالب اینجاست که هیچ کس نمی گوید کدامیک ازاین استراتژیها درست است وکدام نادرست ؟

اکنون این سازمان نیاز به چابکسازی وکوچک سازی دارد و شورای نظارت  نیز بر آن صحه می گذارند، دیروز همین سازمان نیاز به گسترده شدن داشت و باز مقامات بالادستی از آن حمایت می کردند اگر فردا روز باز هم رئیسی بیاید وبگوید ما نیازمند چندشبکه جدیدرادیوئی یاتلویزیونی هستیم هم باز واحدهای نظارتی زبان به تائید و قدم به همراهی برمی دارند و این است حکایت یک بام و دو هوائی که این روزها بر رسانه ملی و واحدهای نظارتیش حاکم است.

همان دفتر و تشکیلاتی که امروز در حال کوچکسازی ساختار رسانه ملی است با همان ترکیب سابق در حال کوچکسازی ساختاری است که خود بزرگش کرده بود ؛ تا سه ماه پیش به دستور رئیس سابق و امروز با دستور رئیس جدید!

ماهمه شیریم شیران علم      حمله مان ازباد باشد دم به دم

اما در کنار وزیدنهای پی در پی بادها و در ورای این کف زدنها و تقدیرهای برخی از رسانه ها و عمده اعضای شوراهای نظارتی برسارمان صداوسیما  چه کسی به فکر کبوترانی است که بر این بام دانه می خورند ،اطراف آن می پرند و در آن آشیانه کرده اند؟

امید به آینده همیشه به ما آرامش می دهد ...