شبکه المیادین

دبیرکل حزب الله: آمریکا قصد از بین بردن داعش را ندارد

    •••••  جمعه ۲۶ دی ۱۳۹۳ — ۲۱:۳۵ کد مطلب : 370/a   

 تحلیل ایران - دبیرکل حزب الله لبنان با بیان اینکه آمریکایی ها قصد از بین بردن داعش را ندارند، تأکید کرد: بازی در سوریه تمام شد و دست بازیگران در حال سوختن است و آتش به صورتشان رسیده.

سید حسن نصرالله دبیرکل حزب الله لبنان در مصاحبه با شبکه تلویزیونی المیادین گفت : کنترل داعش به هدف درخواست دوباره پایگاه ها و فرودگاه ها و مصونیت در عراق است؛ حتی در مسأله سوریه، آمریکایی ها می گویند که چرا رئیس جمهور سوریه را از داعش رهایی بخشند، بلکه این گروه را باقی بگذارند تا فشارها ادامه یابد، تا زمانیکه راه حل سیاسی مورد قبول آمریکا حاصل شود.

* بازی تمام شد

سید حسن نصرالله خاطرنشان کرد: معارضان سوری مشکلی با شراکت با رئیس جمهور این کشور در اداره سوریه ندارند؛ و تنها طرفهای خواستار رفتن بشار اسد، برخی کشورهای منطقه (قطر، عربستان سعودی و ترکیه) هستند.
وی تأکید کرد: با گذر زمان جامعه جهانی به این نتیجه می رسد که هیچ راه حلی در سوریه بدون وجود بشار اسد امکان پذیر نیست.
دبیرکل حزب الله لبنان گفت: یک کشور منطقه ای البته به غیر از ترکیه، به این نتیجه رسید که نظام سوریه، ارتش این کشور و حزب بعث را بپذیرد و بحثی طایفه‌ای درباره رئیس جمهور این کشور نکند؛ البته تنها شرط آن رفتن بشار اسد باشد؛ که البته این راه حل سیاسی نیست بلکه کینه توزی شخصی است.
سید حسن نصرالله اظهار داشت: بازی در سوریه تمام شد؛ و دست بازیگران در حال سوختن است و آتش به صورتشان رسیده.
سید حسن نصرالله تأکید کرد: هرگونه راه حل در سوریه بدون بشار اسد غیرممکن است؛ و بشار اسد تضمین کننده اجرای هرگونه راه حل سیاسی در این کشور است، و هر راه حلی بدون وی را نمی توان راه حل دانست.

* موضوع براندازی نظام سوریه پایان یافت

سید حسن نصرالله گفت: موضوع براندزای نظام سوریه پایان یافت، و بخشهای گسترده ای از سوریه و همه شهرهای اصلی آن در دست حاکمیت این کشور است و بخش دیگر در دست داعش، النصره و ارتش آزاد است.
وی تأکید کرد: هرگونه راه حل سیاسی جدای از رهبری سوریه، امکان پذیر نیست و همه به این نتیجه رسیده اند.
سید حسن نصرالله اظهار داشت: عربستان سعودی اکنون ضعیفترین تأثیرگذاری را در صحنه سوریه دارد؛ ولی اگر عربستان سعودی به صورت جدی به دنبال راه حل در سوریه باشد، این امر موجب پیشرفت در این تلاشها خواهد شد.
وی ادامه داد: عربستان سعودی با تلاش برای اجرای الگوی افغانستان در سوریه، مرتکب اشتباه شد و قدرتهای نظامی سوری مرتبط با ائتلاف یا عربستان سعودی در حال نابودی هستند.

* ارتباط ترکیه با داعش و النصره

سید حسن نصرالله گفت: ترکیه با داعش و النصره به صورت عملی و میدانی ارتباط دارد؛ مرزهای این کشور با سوریه باز است و اگر ترکیه تصمیم بگیرد مرزهایش را ببندد هیچکسی از آن عبور نخواهد کرد؛ این مرزها زیر نظر ارتش و اطلاعات ترکیه است و عناصر مسلح همچنان در حال عبور از مرزها هستند و اردوگاه های آموزشی برای گروه های مسلح همچنان داخل سوریه وجود دارند.

* برگه داعش تمام شده است

سید حسن نصرالله اظهار داشت: برگه داعش نیز تمام شده و هرکاری که این گروه در عراق و سوریه انجام می دهد به هدف آزار رساندن و ضربه زدن است؛ این گروه توانایی تحمیل هیچ معادله‌ای در عراق و سوریه را ندارد.
وی اظهار داشت: آمریکا سعی می کند از طریق داعش شرطهایی را بر عراق و سوریه تحمیل کند و از کشورهای حاشیه خلیج فارس از نظر مالی و اقتصادی باج گیری کند.


* عراقی ها و برادران ایرانی داعش را متوقف کردند، نه ائتلاف

سید حسن نصرالله گفت: این عراقی ها بودند که با کمک برادران ایرانی داعش را متوقف کردند و نه ائتلاف بین المللی.

* حزب الله لبنان دخالتی در یمن ندارد

سید حسن نصرالله گفت: حزب الله با رویدادهای اخیر یمن و فعالیتهای انصارالله ارتباطی ندارد؛ و ارتباط دو طرف سیاسی است و نه میدانی.
سید حسن نصرالله تأکید کرد: رویدادهای یمن یک تصمیم کاملا داخلی و مرتبط با رهبری جنبش انصارالله و تحولات دولت و شرایط حاکم در این کشور بود و ایران نیز ارتباطی با این رویدادها ندارد.
وی ادامه داد: در یمن با حمله به جنبش انصارالله تلاش شد تا آن را تضعیف کنند و آن را از یکی از استانهای این کشور ریشه کن کنند؛ و این جنبش هم واکنش نشان داد و پس از آن اقدامات دولتی صورت گرفت و این جنبش هم دست به تظاهرات زد؛ اما پس از آنکه دولت به تظاهرات حمله کرد، این جنبش پایتخت را تحت کنترل گرفت.


* مخالفان بحرینی آماده گفتگو هستند، ولی عربستان و حاکمیت مخالفند

دبیرکل حزب الله لبنان درباره بحران بحرین اظهار داشت: مخالفان در بحرین به ما اعلام کردند که آماده گفتگو با حاکمیت هستند و برای این امر تلاش می کنند؛ برخی کشورها نیز تلاش کردند تا در بحرین گفتگو برقرار شود اما این امر محقق نشد زیرا حاکمیت مخالفت کرد.
سید حسن نصرالله افزود: جواب عربستان به تلاشها برای گفتگو این بود که تنها راه حل در بحرین بازگشت مردم به خانه هایشان است؛ از هر راهی برای قانع کردن حاکمیت در بحرین به گفتگو استفاده کردیم، و برای این امر به ایران پناه بردیم ولی به این کشور نیز اتهام دخالت زده شد.

* حزب الله ارتباطی با اخوان ندارد

سید حسن نصرالله گفت: ما هیچ ارتباطی با اخوان المسلمین نداریم؛ البته ما برای این ارتباط تلاش کردیم ولی این اخوان بودند که از ارتباط خودداری کردند؛ در دوران مرسی درها به روی ایران بسته شد.

* وضعیت داخلی حزب الله

سید حسن نصرالله تأکید کرد: حزب الله را یک رهبری جمعی به ریاست دبیرکل هدایت می کند، و هر مدت (کادر) رهبری دوباره انتخاب می شود؛ به صورتیکه برخی تغییر کرده و برخی نیز باقی می‌مانند.
سید حسن نصرالله گفت: از نخستین روز پس از شهادت سید عباس موسوی همه می دانند که کسی تمایلی برای تحمل مسؤولیت دبیرکلی نداشت، و من آن زمان تلاش کردم تا این مسؤولیت را به شخص دیگری واگذار کنم.

* مقاومت آماده پاسخ است

سید حسن نصرالله گفت: عملیات مزارع شبعا در سال 2014 در واکنش به قتل عمد و نصب سیستم شنود صورت گرفت؛ رژیم صهیونیستی فهمید که مرزهایی وجود دارد که اگر از آنها عبور کند، مقاومت آماده پاسخ است.
سید حسن نصرالله خاطرنشان کرد: هرگونه تعرض به حریم هوایی لبنان پذیرفتنی نیست و هرگونه نقض حاکمیت و امنیت و تعرض به آبهای لبنان خط قرمز است؛ اما دشمن گاهی تجاوزهای زمینی یا هوایی و یا  ترور دست می زند که همه اینها خط قرمز هستند.
وی افزود: مقاومت حق دارد که به این تجاوزهای هوایی پاسخ دهد؛ حال اگر کاری انجام می دهیم یا نمی دهیم این امر دلایل خاص خود را دارد، و ما تصمیم می گیریم که چه زمان و کجا و چگونه به این تجاوزها پاسخ دهیم.

* مقاومت قویتر از هر زمان دیگر است

سید حسن نصرالله گفت: ما قویتر از هر زمان دیگر هستیم و انشاء الله در آینده هم قویتر از اکنون خواهیم شد و امور در آینده بهتر خواهد بود.

* پاسخ به تجاوز علیه سوریه حق محور مقاومت است

وی درباره جنگ علیه سوریه گفت: حمله به هر هدفی در سوریه، هدف قرار دادن کل محور مقاومت است و نه فقط سوریه؛ و واکنش به این تجاوز حق محور مقاومت است و نه فقط حق سوریه و این امر در هر زمانی صورت خواهد گرفت.
سید حسن نصرالله تأکید کرد: بعضی از حملات اسرائیلی علیه سوریه، بخشی از نقشه حمله عناصر مسلح به ارتش سوریه بود. عناصر مسلح و اسرائیلی ها در جولان و قنیطره با هم در ارتباط هستند و روابط این دو طرف حاشیه‌ای نیست.
دبیرکل حزب الله لبنان در خصوص احتمال ورود به فلسطین اشغالی گفت: ما فرضیه عدم اکتفا به دفاع از لبنان از طریق موشکها را در نظر داریم؛ این امر جدی است.

*مقاومت باید برای ورود به الجلیل و بعد از آن آماده باشد

نصرالله افزود: هنگامیکه می گوییم مقاومت از شما می خواهد که وارد الجلیل شوید، این امر به معنای آن است که مقاومت باید برای ورود به الجلیل و حتی بعد از آن آماده باشد.
دبیرکل حزب الله لبنان اظهار داشت: مقاومت خودش را برای ورود به الجلیل آماده کرده است ولی پاسخ به این سؤال را که آیا چنین کاری را انجام خواهد داد، باید به زمان جنگ موکول کرد.
سید حسن نصرالله گفت: ما در لبنان و سوریه مشغول هستیم و ممکن است که در اماکن دیگر مشغول باشیم؛ ولی اولویت قاطع آمادگی برای مقابله با اسرائیل است؛ مقاومت شبانه روز تلاش می کند تا در بالاترین آمادگی باشد تا در صورت تجاوز جدید علیه لبنان، بزرگترین پیروزی ممکن را محقق سازد.
وی ادامه داد: شکست اسرائیل در غزه به معنای آن است که این رژیم برای جنگ علیه لبنان آماده نیست؛ اسرائیل در غزه شکست نظامی سنگینی خورد که این امر پیروزی نظامی مقاومت است. اسرائیل توانایی حمله به لبنان را ندارد و از جنگ ژوئیه ضعیفتر شده است؛ و تصمیم این رژیم برای ورود به جنگ علیه لبنان دیوانگی خواهد بود.
سید حسن نصرالله با این حال گفت: فرضیه جنگ را نفی نمی کنم، ولی بر اساس احتمالات و اطلاعات موجود سخن می گویم. اسرائیل می گوید که در صورت دستیابی به پیروزی قطعی و سریع وارد جنگ می شود؛ بنابراین آیا وضعیت کنونی این رژیم و همچنین با توجه به وضعیت مقاومت، آیا چنین امری برای این رژیم امکانپذیر است؟ قطعا خیر.

* ترمیم روابط با حماس

سید حسن نصرالله تأکید کرد: جدای از مواضع درباره سوریه، روابط دوجانبه با حماس به حد بسیار بالا ترمیم شده است. حماس اراده‌ای جدی و کامل برای داشتن روابط با محور ممانعت دارد، البته روابط حماس و رهبری سوریه مسأله دشواری است و اکنون موضوع مورد بحث نیست.