جیبوتی روابط دیپلماتیک خود با ایران را قطع کرد

    •••••  چهارشنبه ۱۶ دی ۱۳۹۴ — ۲۱:۳۳ کد مطلب : 37282/a   

دولت جیبوتی به پیروی از رژیم سعودی، رژیم آل خلیفه و سودان روابط دیپلماتیک خود با جمهوری اسلامی ایران را قطع کرد.

 

به گزارش تحلیل ایران به نقل از القدس العربی، جیبوتی امروز چهارشنبه از قطع روابط دیپلماتیک خود با ایران خبر داد.

 

رژیم سعودی روز شنبه دوازدهم دی ماه برابر با دوم ژانویه 2016 در بیانیه‌ای، از اعدام چهار نفر از شخصیت‌های شیعی‌ عربستان و در رأس آنها آیت الله نمر باقر النمر به‌اتهام واهی اقدامات تروریستی خبر داد.

 

آل سعود با ادعای حمایت از امنیت ملی این کشور ، سه مبارز شیعی دیگر به‌نام‌های علی سعید الربح، محمد علی عبدالکریم الصویلم و محمد فیصل محمد الشیوخ را به شهادت رسانده است.

 

مسلمانان کشورهای مختلف، گروه‌های مختلف سیاسی، حزبی و شخصیت‌های مختلف جهان اسلام، جنایت آل سعود در به شهادت رساندن شیخ نمر باقر النمر روحانی برجسته شیعی را به‌جرم مطالبه حقوق مشروع و غصب‌شده مردم منطقه شرق عربستان محکوم کردند و اعتراضات به این اقدام شنیع رژیم سعودی همچنان ادامه دارد.

 

پس از اعدام آیت الله شیخ نمر النمر که موج محکومیت جهانی را به همراه داشت برخی از معترضان در تهران و مشهد در اعتراض به این حکم به سفارت و کنسولگری این کشور در تهران و مشهد حمله کردند که در پی این اقدام رژیم سعودی و چند کشور وابسته به او مثل رژیم آل خلیفه، نظام سودان روابط دیپلماتیک خود با جمهوری اسلامی ایران را قطع و امارات نیز سطح نمایندگی خود در ایران را تقلیل داد.

منبع:خبرگزاری تسنیم