نخستین همایش بین المللی طب دریایی در آبهای ایران

    •••••  شنبه ۲۷ دی ۱۳۹۳ — ۰۹:۴۶ کد مطلب : 377/a   

مدیر گروه طب دریایی و هایپربار دانشکده پزشکی دانشگاه علوم پزشکی ارتش، از برگزاری سومین همایش ملی و اولین همایش بین المللی دوسالانه طب پیشگیری، بهداشت، امداد و درمان دریایی خبر داد.

به گزارش خبرنگار تحلیل ایران،  ناخدا یکم دکتر شهرام اولیایی مدیر گروه طب دریایی و هایپربار دانشکده پزشکی دانشگاه علوم پزشکی ارتش گفت : تاکنون دو همایش دو سالانه در حوزه‌های مختلف طب دریایی در سطح ملی برگزار كرديم ، اما با توجه به بین‌المللی بودن ماموریت‌های نیروی دریایی ارتش تصمیم گرفته شد برای اولین بار در کشور ، نخستین همایش بین‌المللی طب دریایی همزمان با سومین همایش ملی به وسیله نیروی دریایی راهبردی، با شعار  «اجرایی كردن تدابیر فرماندهی معظم کل قوا در ارتقاء سطح سلامت و بهبود کیفیت زندگی کارکنان نیروی دریایی راهبردی " برگزار شود .

اولیایی در خصوص موضوعات و محورهای مورد بحث در این همایش بین المللی گفت: محورهای همایش مرتبط با حوزه پزشکی دریایی بوده و شامل طب پیشگیری و بهداشت دریایی ،طب زیرسطحی و پزشکی غواصی، پزشکی هایپربار و موارد کاربردهای پزشکی آن ، چالشهای پزشکی در سفرهای دریا نوردی ، سلامت شغلی در دریا ، مدیریت پایش، ارزیابی و درمان بیماریها در دریا ، بهداشت امداد و درمان در نبردهای دریایی، امداد و نجات دریایی ،مدیریت دانش و اطلاعات پزشکی در دریا، اورژانسهای دریایی ، پرستاری و تریاژ در دریا ،فن آوری های نوین در حوزه طب دریا از جمله تله مدیسین و لیزر ، مدیریت فن آوری اطلاعات سلامت در دریا، مدیریت تجهیزات و اقلام بهداشتی، امدادی و درمانی در دریا، مدیریت سازمان و منابع انسانی حوزه سلامت در دریا و سواحل ، پزشکی در تفریحات و ورزشهای آبی و دریایی است.

ناخدایکم دکتر شهرام اولیایی افزود : نیروی دریایی راهبردی یک نیروی بین المللی است  و یکی از ماموریتها و نقش مهم نیروی دریایی راهبردی در حوزه بین الملل، دیپلماسی دریایی است  و عملا حضور ناوگان  این نیرو در شمال مدار 10 درجه، اقیانوس آرام، اقیانوس اطلس، دریای سرخ و سایر آبهای بین المللی جهت حفظ و صیانت از منافع ملی در ابعاد  اقتصادی، سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و دفاعی و امنیتی در راستای اجرای این ماموریت مهم ضروری است.

شهرام اولیایی ادامه داد: در این همایش بین المللی بیش از پانزده دانشگاه از سراسر کشور حضور خواهند داشت . تا کنون 295 عنوان مقاله به دبیرخانه این همایش ارسال گردیده که از این تعداد 50 مقاله بصورت سخنرانی و 185 مقاله بصورت پوستر طی 4 روز ارائه خواهند شد. طی روزهای برگزاری همایش 11 نشست علمی  با موضوعات مختلف بهداشتی ، امدادی و درمانی دریایی و 6 کارگاه از جمله کارگاه کار با اطاقهای فشار پزشکی و عملیاتی ، کارگاه کاربردهای لیزر در طب نظامی با رویکرد دریایی  و کارگاه امداد و نجات دریایی که این کارگاه روی دریا بصورت مانور  و با حضور 80 تن از اساتید دانشگاههای کشور ومیهمانان خارجی شرکت کننده در این همایش بین المللی برگزار خواهد شد و در آن آخرین دستاوردهای نیروی دریایی راهبردی در حوزه امداد و نجات دریایی به نمایش گذاشته خواهد شد  .

مدیر گروه طب دریایی و هایپربار دانشکده پزشکی دانشگاه علوم پزشکی ارتش و نیروی دریایی راهبردی در پایان ابراز امیدواری کرد: نتایج این همایش بین المللی در ارتقاء سطح سلامت و بهبود کیفیت زندگی کارکنان نیروی دریایی راهبردی و ارتقاء توان رزمی این نیرو موثر واقع گردیده و عینیت یابد.

این همایش به وسیله اداره بهداشت و امداد و درمان نیروی دریایی ارتش و با همکاری دانشگاه علوم پزشکی ارتش و سایر مراکز علمی و آموزشی و پژوهشی و دانشگاهی از 26 تا 30 دی ماه در منطقه یکم دریایی ارتش در بندرعباس در حال برگزار ی است .