ادامه واکنش مسلمانان جهان درحمایت از پیامبر(ص)

    •••••  شنبه ۲۷ دی ۱۳۹۳ — ۱۰:۲۷ کد مطلب : 388/a   

مسلمانان سراسر جهان روز جمعه با برگزاری تظاهرات و تجمعات مختلف اعتراض خود را نسبت به باز نشر کاریکاتورهای توهین آمیز به پیامبر اکرم (ص) در مجله "شارلی ابدو" اعلام کردند.

به گزارش تحلیل ایران ،صدها سودانی روز جمعه به دنبال فراخوان هیات علمای سودان از مسجد بزرگ این شهر به سمت مرکز سفارت فرانسه تظاهرات کردند .

مردم سودان در این تظاهرات بازنشر کاریکاتورهای موهن به پیامبر اکرم (ص) را از سوی مجله فرانسوی "شارلی ابدو" محکوم و همچنین خواستار اخراج سفیر فرانسه از سودان شدند.

نیروهای پلیس سودان سفارت و مرکز فرهنگی فرانسه در خارطوم را محاصره کردند تا مانع از هرگونه اقدام خشونت آمیز احتمالی و آشوب شوند.

در فلسطین نیز ده‌ها تن پس از اقامه نماز جمعه در مسجد الاقصی نسبت به اقدامات اخیر مجله شارلی ابدو اعتراض کردند و پرچم فرانسه را آتش زدند.

تظاهر کنندگان که پرچم‌های حماس را در دست داشتند، شعارهایی در مدح پیامبر اکرم (ص) و اعتراض به شرکت محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین در تظاهرات عمومی پاریس سر دادند.

در الجزایر نیز تظاهرات مشابهی برگزار شد که در پی آن پلیس با تظاهر کنندگان در پایتخت این کشور درگیر شد و تعدادی از نیروهای پلیس در این درگیری‌ها زخمی شدند.

علاوه بر این صدها تظاهرکننده دیگر از جمله چند زن و کودک الجزایری نیز در یک اعتراضات مسالمت آمیز در واکنش به این اقدامات مجله فرانسوی شارلی ابدو، در حالی که تکبیر می‌گفتند، پلاکارت‌هایی با مضمون «من محمد هستم» به زبان‌های فرانسه و عربی در دست داشتند.

هیئت‌ علمای عربستان نیز در واکنش به بازنشر کاریکاتورهای موهن به پیامبر اکرم (ص) از سوی مجله فرانسوی به تیراژ سه میلیون نسخه،‌این اقدام را به شدت محکوم کرد و آن را اقدامی در خدمت به افراطی‌هایی که به دنبال بهانه‌ای برای قوم کشی و اقدامات تروریستی هستند، دانستند.

فهد بن سعد الماجد، دبیر کل هیئت علمای عربستان گفت: جریحه دار کردن احساسات مسلمانان جهان به هیچ مساله‌ای کمک نمی‌کند و هیچ هدفی را محقق نمی‌سازد بلکه در نهایت به نفع افراطی‌هایی تمام می‌شود که به دنبال عذر موجه برای اقدامات تروریستی خود هستند.

در اردن نیز نزدیک به 2000 اردنی روز جمعه به خیابان‌های امان رفتند تا اعتراض خود را به اقدام اولین شماره مجله شارلی ابدو که پس از حمله تروریست‌ها به دفتر آن در پاریس منتشر شد و روی جلد آن تصویری از پیامبر اکرم (ص) چاپ شده بود، اعلام کنند.

در این تظاهرات که پس از نماز جمعه برگزار شد اعضایی از گروه اخوان المسلمین و جنبش‌های جوانان به مرکز شهر امان آمدند و در محکومیت تصاویر چاپ شده در مجله شارلی ابدو، شعارهایی سر دادند.

تظاهر کنندگان اردنی تلاش کردند خود را به سفارت فرانسه در این شهر برسانند اما نیروهای امنیتی مانع شدند.

همام سعید، دبیر کل گروه اخوان المسلمین در اردن از دولت فرانسه درخواست کرد تا قانونی برای ممنوعیت انتشار تصاویر از پیامبر اکرم (ص) وضع کند.

وی گفت: از دولت فرانسه می‌خواهیم که فورا قانونی را برای ممانعت از این گونه هتک حرمت‌ها وضع کند و اگر این دولت اقدامی انجام ندهد، در این هتک حرمت‌ها دست دارد و به تبع مردم مسلمان جهان در مقابل افرادی که به پیامبر اکرم (ص) توهین کنند، می‌ایستند.

تظاهر کنندگان اردنی تاکید کردند تا زمانی که سفارت فرانسه از مردم این کشور عذرخواهی نکند به اعتراضات خود ادامه خواهند داد.

 ا.ا