رتبه جهانی تک رقمی ایران در صنعت لیزر

    •••••  یکشنبه ۲۸ دی ۱۳۹۳ — ۱۷:۳۲ کد مطلب : 393/a   

رئیس مرکز ملی علوم و فنون لیزر ایران گفت: در آسیا رتبه اول را داریم و از چین ، کره و ژاپن وحتی ترکیه جلوتر هستیم و در جهان هم دو یا سه کشور می توانند از ما جلوتر باشند و رتبه ما تک رقمی است.

به گزارش خبرنگار تحلیل ایران،  سید حسن نبوی رئیس مرکز ملی علوم و فنون لیزر ایران در برنامه  گفت و گوی ویژه خبری شنبه شب شبکه دو سیما با بیان اینکه مبتکر تولید لیزر در جهان یک دانشمند ایرانی بنام  پروفسور جوان است که حدود 100 سال پیش آن را اختراع کرد افزود: این صنعت به سرعت در صنایع الکترونیک و مکانیک و همچنین صنایع دفاعی و پزشکی گسترش یافته وپیشرفت ایران در عرصه های دانش و فناوری لیزر علاوه بر توسعه این صنعت کمک کرده است که برخی صنایع جانبی و صنایع دیگر از جمله خودروسازی و پزشکی و همچنین  هوا و فضا از سرعت ، دقت و کیفیت بالاتری برخوردار شود.
سید حسن نبوی افزود : تقریبا همه هموطنان با کاربرد لیزر در عرصه های پزشکی مثل جراحی و کیفیت  آن  با خبرند و مشکلات جانبی روش های سنتی را ندارد.
رئیس مرکز ملی علوم  و فنون لیزر ایران در تعریف لیزر گفت: لیزر نوری است که در محیطی فعال و در میان دو آینه و با شدت بیشتر تولید می شود و در یک جهت حرکت می کند و گاهی می توان شدت آن را مانند نور خورشید تقویت کرد.
نبوی گفت: دو راهبرد برای توسعه اقتصادی و صنعتی لیزر در کشور داریم که  شامل فروش دانش و فناوری آن به شرکت های خصوصی و در ادامه پشتیبانی کارشناسی در این زمینه است و راهبرد دوم ما شامل ایجاد و تجهیز شرکت های دانش بنیان برای توسعه صنعت لیزر در کشور می شود که خوشبختانه متقاضیان زیادی هم از طرف بخش خصوصی داریم و استقبال بسیار خوبی از نمایشگاه دستاوردهای صنعت لیزر ایران شده است که برای پاسخگویی به نیازها برنامه ریزی و تلاش می کنیم .
رئیس مرکز ملی علوم و فنون لیزر ایران  افزود: هزینه تمام شده  استفاده از لیزر  تولیدی ایران  در مقایسه با مشابه خارجی بسیار پایین تر است و حتی اگر در مواردی هزینه بالاتری داشته باشد به بخش خصوصی  ارزان تر خواهیم داد .
نبوی همچنین گفت : باید قابلیت های لیزر تولیدی در کشور و مزیت های آن در مقایسه  با روش های سنتی برای همه فعالان  اقتصادی و صنعتی تبیین شود و در عرصه های پزشکی نیز به این جامعه معرفی کنیم و خوشبختانه  پیشرفت این صنعت  در کشور چشمگیر است و باید فاصله خود را با کشورهای آسیایی بیشتر کنیم  و در سطح تراز جهانی به رشد و توسعه  صنایع لیزری ایران  ادامه دهیم و استمرار بخشیم .

 

گفتنی است که دومین نمایشگاه دستاوردهای علوم و فنون لیزر ایران با حضور سورنا ستاری - معاون علمی و فناوری رئیس جمهور،‌ حجت الاسلام ابوترابی نایب رئیس مجلس شورای اسلامی و دکتر علی اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی ایران با هدف ارائه دستاوردهای کشور درخصوص فناوری لیزر و نمایشی از قدرت و سطح فناوری و ایجاد زمینه های توسعه و ترویج فناوری لیزر در کشور افتتاح شد.                                                                                            

در این نمایشگاه تعداد ۲۸ غرفه به ارائه دستاوردهای مرکز ملی پرداختند که بیش از ۴۰ نوع لیزر به نمایش گذاشته شده است که از لیزر فیبر نوری ۶ کیلووات و دیسک ۳.۵ کیلووات نیز رونمایی شده است. این نمایشگاه از روز 25 دی ماه تا امروز یکشنبه 28 دی ماه در محل دائمی نمایشگاه بین المللی تهران سالن خلیج فارس در حال برگزاری است.

ا.ا