کفاشیان:اساسنامه ربطی به انتخابات نداشت

    •••••  جمعه ۲۵ دی ۱۳۹۴ — ۱۰:۴۲ کد مطلب : 39641/a   
رئیس فدراسیون فوتبال گفت: گفتند نباید در آستانه برگزاری انتخابات فدراسیون فوتبال شائبه ایجاد شود، اما از سوی دیگر هیچ شائبه‌ای ایجاد نمی‌شد، چون اساسنامه ربطی به انتخابات نداشت.

به گزارش تحلیل ایران ، مجمع عادی و سالیانه فدراسیون فوتبال چهارشنبه گذشته در حالی برگزار شد که فراز و نشیب‌های زیادی در طی برگزاری آن رخ داد؛ از بحث و جدل بر سر صورت‌ حساب های مالی که سرانجام مصوب شد تا خارج شدن اساسنامه جدید و پیشنهاد از دستور جلسه پس از صحبت‌هایی که وزیر ورزش در مجمع انجام داد و سپس جلسه را ترک کرد.

 

با همه این تفاسیر شاید مهم‌ترین اتفاقی که بتوان در خلال برگزاری مجمع به آن اشاره کرد، این بود که اعضای مجمع فدراسیون فوتبال اختیار تعیین زمان انتخابات را به هیأت رئیسه واگذار کرد تا یکی از روزهای فروردین یا اردیبهشت ماه سال آینده برای برگزاری انتخابات دور جدید فدراسیون فوتبال مشخص شود که این موضوع بدان معناست که علی کفاشیان حداقل تا پایان امسال به طور قطع به عنوان رئیس فدراسیون فوتبال باقی خواهد ماند.

 

به بهانه برگزاری مجمع عادی و سالیانه فدراسیون فوتبال و اتفاقاتی که در آن رخ داد و البته مسائل روز مربوط به فوتبال گفت و گوی نسبتاً مفصلی را با علی کفاشیان، رئیس فدراسیون فوتبال انجام دادیم که متن آن را در زیر می‌خوانید:

 

*ابتدا از بحث سرمربی تیم ملی صحبت‌مان را آغاز کنیم. با ماندن شما در فدراسیون فوتبال در سال 95، باید منتظر ابقای 100 درصدی کارلوس کی‌روش در تیم ملی باشیم. کی‌روش گفته بود شاید فروردین سرمربی تیم ملی نباشد، چون پیش‌بینی کرده بود که شما هم شاید از صندلی ریاست خداحافظی کنید. اما ماندن شما می‌تواند موجب استحکام جایگاه کی‌روش در تیم ملی باشد.


در رابطه با کی‌روش عرض کنم که وی از ما شرایطی خواسته که باید این شرایط را برای تیم ملی فراهم کنیم. چه بنده باشم، چه نباشم، کی‌روش خواسته تا این شرایط فراهم شود تا بماند و کار را در تیم ملی ادامه دهد. ما هم باید این شرایط و تسهیلاتی که می‌خواهد را برایش فراهم کنیم. اگر این شرایط فراهم شود، قطعا کی‌روش را نگه خواهیم داشت و تمام سعی ما این است که این اتفاق محقق شود کی‌روش به کارش با تیم ملی فوتبال ایران ادامه دهد.

 

*اما شواهد چیز دیگری را می‌گوید. نه زمین کمپ آماده است، نه وضعیت لباس‌ها مشخص شده و نه حتی وضعیت قرارداد کادرفنی تیم ملی؟


چه بنده باشم، چه نباشم، کی‌روش خواسته تا شرایطی که خواسته فراهم شود تا بماند و کار را در تیم ملی ادامه دهد؛ ما هم باید این شرایط و تسهیلاتی که می‌خواهد را برایش فراهم کنیم.

همه چیز درست می‌شود. مشکل کمپ تیم ملی و خرابی زمین چمن به زودی برطرف می‌شود و اسپانسر لباس تیم ملی هم به زودی مشخص خواهد شد. وضعیت قراردادها هم مشکلی ندارد.

 

 

*به مجمع برسیم. بحث اصلاح اساسنامه با دستور شما از دستور خارج شد. نکته جالب اینکه در اساسنامه جدید فیفا مشخص شده که رئیس فیفا فقط می‌تواند 3 دوره رئیس باشد و اگر بخواهیم اساسنامه ایران را با فیفا مطابق سازی کنیم، اگر شما یک بار دیگر انتخاب شوید، این دوره، دوره پایانی شما خواهد بود.


ما هنوز اساسنامه خودمان را اصلاح نکرده‌ایم. ابتدا باید ببینیم در اساسنامه فیفا چه چیزی تصویب خواهد شد و سپس ما هم بر طبق آن، اصلاحات خود را انجام دهیم. اگر در اساسنامه فیفا ریاست 3 دوره مصوب شد ما هم در اساسنامه خود این کار را انجام خواهیم داد. در هر صورت معلوم نیست بنده برای دوره سوم هم انتخاب شوم. شما با این سؤال گویا مطمئن هستید بنده انتخاب می‌شوم؟

 

* در هر صورت شواهد نشان می‌دهد، بیشترین شانس را برای ریاست سه‌باره فدراسیون فوتبال دارید؟


هر چیزی که اساسنامه تعیین کند، ما تابع آن هستیم. ان‌شالله پس از مجمع انتخاباتی، اصلاح اساسنامه را در دستور کار قرار می‌دهیم. کمیته تدوین و مقررات، اصلاحات لازم را بر اساس تطبیق‌ با اساسنامه AFC و فیفا انجام می‌دهد، سپس در مجمع بعدی آن را ارائه کرده و مصوب می‌کنیم. البته قبل از آن به نظر همه نیز خواهیم رساند.

 

*مخالفان‌تان دیروز در مجمع اذعان می‌کردند که کفاشیان دیگر نفوذ سابق را در مجمع ندارد.

من اصلا مخالفی ندارم! حالا مبنای صحبتشان چه بود؟

 

*می‌گفتند اگر مثل سابق قدرت داشتید، حتما بحث اساسنامه را مطرح می‌کردید یا درباره ساختمان استقلال و پرسپولیس به حرف شما گوش می‌کردند.


گفتند نباید در آستانه برگزاری انتخابات فدراسیون فوتبال شائبه ایجاد شود، اما از سوی دیگر هیچ شائبه‌ای ایجاد نمی‌شد، چون اساسنامه ربطی به انتخابات نداشت.


این طور نیست. ما همواره به آرا و نظرات اعضای مجمع احترام گذاشته و می‌گذاریم.

*یکسری حتی گفتند تماس مشکوک با شما باعث شد تا اساسنامه پیشنهادی از دستور جلسه خارج شود.


یک حرف منطقی در این میان وجود دارد. اول اینکه گفتند نباید در آستانه برگزاری انتخابات فدراسیون فوتبال شائبه ایجاد شود، اما از سوی دیگر هیچ شائبه‌ای ایجاد نمی‌شد، چون اساسنامه ربطی به انتخابات نداشت، شاید هم با تصویب آن، مواردی بود که به ضرر من هم بشود.

 

*در این خصوص بیشتر توضیح می‌دهید؛ اینکه به خاطر اساسنامه فیفا، اساسنامه پیشنهادی را از دستور کار خارج کردید، توجیه نیست؟


خیر؛ وقتی اساسنامه فیفا برای ما ارسال شد و دیدیم که حدود 30-40 درصد آن تغییر پیدا کرده است، عاقلانه‌اش این بود که صبر کنیم و یک تطبیق مجدد را با اساسنامه جدید فیفا انجام دهیم تا دوباره مجبور نشویم در آینده نزدیک پروسه تأیید یک اساسنامه جدید را بگذرانیم.

 

*یعنی سر فرصت این کار را انجام دهیم.

رسانه‌ها خیلی بیش از حد در این مدت خودشان را معطل اساسنامه پیشنهاد کردند و حساسیت زیادی در مورد اصلاح اساسنامه نشان دادند.


درست است. عاقلانه‌اش این است که این تغییرات که توسط فیفا انجام شده و برای همه کشورهای جهان نیز در نظر گرفته شده است، انجام شود و سپس سر فرصت ما نیز اصلاحات لازم را بر طبق اساسنامه جدید فیفا انجام دهیم. این حرف عاقلانه و منطقی است و همه آن را پذیرفتند. در هر صورت باید یک روزی این اصلاحات را انجام دهیم.

 

*جنگ و دعوای زیادی هم در یک هفته اخیر در این رابطه در رسانه‌ها شکل گرفته بود.

چه جنگ و دعوایی؟! رسانه‌ها خیلی بیش از حد در این مدت خودشان را معطل این موضوع کردند و حساسیت زیادی در مورد اصلاح اساسنامه نشان دادند. الان هم اگر کسی نظری یا ایده‌ای در رابطه با اساسنامه دارد به ما بگوید تا در دستور کار اساسنامه برای ارائه آن در مجمع بعدی قرار دهیم.

 

*در آخرین جلسه‌ای که در وزارت ورزش برگزار کردید، از تأکید وزارت ورزش برای برگزاری انتخابات تا پایان امسال خبر دادید. گویا پس از اینکه وزیر ورزش در رابطه با اساسنامه آن صحبت‌ها را مطرح کردید، شما هم خواستید به نوعی تلافی کرده و انتخابات را به سال آینده موکول کردید.


اصلاً بحث انتخابات ربطی به اساسنامه ندارد. تحلیل‌هایی که می‌شود هم استنباط رسانه‌ها و افراد مختلف است و به هیچ وجه اینطور نیست که می‌گویید. بحث این است که اواخر اسفندماه با تعطیلات همزمان می‌شود و ما می‌توانیم برای اردیبهشت ماه با فراغ بال و آرامش کامل انتخابات را برگزار کنیم.

 

*در مجمع چهارشنبه شما برنده بودید یا وزیر ورزش؟

در مجمع جنگی نبود که برنده و بازنده را مشخص کنیم. در مجمع همه افراد صحبت‌های خود را انجام می‌دهند و بهترین پیشنهاد هم پذیرفته می‌شود.

 

*در مجموع ارزیابی‌تان از مجمع چهارشنبه 23 دی چه بود؟

در مجمع جنگی نبود که بخواهیم در آن برنده و بازنده را مشخص کنیم.


روند مجمع خیلی خوب پیش رفت. همه موارد مطرح شد و مباحث لازم صورت گرفت و همه نظرات خود را گفتند. به نظرم مجمع خیلی خوب برگزار شد و من هم از همه اعضای مجمع فدراسیون فوتبال تشکر و قدردانی می‌کنم.

 

*در رابطه با شیطنت و جوسازی عربستانی‌ها، اتفاق جدیدی رخ داده است؟ در هر صورت شما نایب رئیس AFC هستید و چشم امید باشگاه‌‌های ایرانی به شماست.


خیر هنوز چیزی مکتوب نشده و فقط در سطح رسانه‌هاست. ما هم دنبال این قضیه هستیم و ان‌شالله پیگیری می‌کنیم.

 
منبع: فارس