ترسناک ترین بمب افکن جهان

    •••••  جمعه ۲۵ دی ۱۳۹۴ — ۱۲:۴۹ کد مطلب : 39679/a   

طراحی اکثر بمب افکن های این کشور به زمان جنگ سرد باز می گردد اما نیروی هوایی این کشور همواره به وسیله بروز رسانی های الکترونیکی و کامپیوتری،شرایط آنها را برای عملیات ممکن ساخته است.


به گزارش تحلیل ایران ، بوئینگ بی-52 استراتوفورترس هواپیمای جت بمب‌افکن راهبردی فروصوت است که شرکت بوئینگ آن را نیروی هوایی ایالات متحده طراحی کرده و ساخته‌است.

 

این هواپیما برای ماموریت‌های بازدارندگی هسته‌ای در دوره جنگ سرد و به عنوان جایگزینی برای بمب‌افکن بی-36 ساخته شد. اولین نمونه بی-52 در سال 1952 پرواز کرد و از سال 1955 تاکنون به طور پیوسته در خدمت فعال ارتش ایالات متحده است.

 

تولید این هواپیما تا سال 1962 ادامه داشت و 744 فروند از آن تولید شد.بی-52 قادر به پرواز با سرعت‌های نزدیک به سرعت صوت تا ارتفاع 15 هزار متری است.


این هواپیما قادر به حمل بمب‌های اتمی یا متعارف هدایت‌شونده و قابلیت ناوبری دقیق جهانی است. از بی-52 در جنگ‌های متعارف برای مأموریت‌های تهاجمی استراتژیک، پشتیبانی نزدیک هوایی، و عملیات‌های دریایی استفاده می‌شود.

 

این هواپیما قادر است در طول دو ساعت 364 هزار کیلومتر مربع از سطح اقیانوس را دیده‌بانی کند.هم‌اکنون تنها مدل بی-52اچ این هواپیما در خدمت نظامی است. از این مدل، که قادر به حمل و شلیک بیست موشک کروز هواپایه است، در مجموع 102 فروند در سال‌های 2-1961 ساخته شد.

 

وزن خالی این هواپیما حدود 83 تن و حد اکثر وزن برخاست آن 219.6 تن است و می‌تواند حداکثر 31.5 تن انواع مهمات شامل انواع بمب، موشک، مین و موشک‌های کروز را حمل کند.

 

سرعت بی-52 حدود 1045 کیلومتر در ساعت (0.86 ماخ) است و پنج خدمه شامل فرمانده هواپیما، خلبان، ناوبر، مسئول رادار و افسر جنگ الکترونیک دارد.

 

منبع:خبرگزاری تسنیم