چگونه به ارتقای حافظه سالمندان کمک کنیم؟

    •••••  جمعه ۲۵ دی ۱۳۹۴ — ۲۰:۵۸ کد مطلب : 39756/a   

 

کاهش عملکرد حافظه در همه افراد با افزایش سن یکسان نیست، اما انجام برخی تمرینات و فعالیت‌ها می‌تواند موجب ارتقای عملکرد حافظه شود.

 

 

دکتر حاتمی استادیار روان شناسی در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران جوان گفت: نحوه تحول انواع حافظه در سنین مختلف، ارتباط عملکرد حافظه با عوامل مختلف زیستی پزشکی،‌ اجتماعی و ارتباط آن با سلامت شناختی است.

 

وی ادامه داد: مهمترین یافته از مطالعات انجام شده در نقاط مختلف دنیا از جمله ایران، این است که با گذر از سال‌های نخست دوره بزرگسالی و نزدیک شدن به دوران سالمندی دو نوع حافظه رویدادی و فعال مشاهده می‌شود.

 

دکتر حاتمی عنوان کرد: میزان کاهش عملکرد حافظه در همه افراد یکسان نیست و عوامل مختلفی از جمله ژنتیکی، الگوی تغذیه، عوامل اجتماعی، سطح فعالیت، ویژگی‌های شخصیتی و عاطفی، وضعیت تاهل و سبک زندگی می‌تواند در حفظ عملکرد حافظه یا افول آن نقش موثر داشته باشد.

 

استادیار روانشناسی در پایان خاطر نشان کرد: در سال‌های اخیر با گسترش نفوذ روان شناسی شناختی کاربردی، برخی مراکز تحقیقاتی و خدماتی، توان بخشی و توان افزایی شناختی را هم در زمره عوامل موثر در حفظ عملکرد حافظه و سلامت شناختی قرار داده‌اند. با توجه به افزایش نرخ امید به زندگی در ایران و سایر کشورهای جهان، انجام مطالعات کاربردی در حوزه سلامت شناختی سالمندان از موضوعات حائز اهمیت است.