پرده برداری نخست وزیر اسبق فرانسه از پیوند غرب و داعش

محمد قادری
    •••••  یکشنبه ۲۸ دی ۱۳۹۳ — ۱۸:۱۳ کد مطلب : 399/a   

بغض "دوویلپن" دوباره ترکید....

نام " دومینیک دوویلپن" نخست وزیر اسبق  فرانسه برای بسیاری از سیاستمداران این کشور آزار دهنده است! وجه اشتراک " نیکولا سارکوزی" و " فرانسوا اولاند"، وحشت از افرادی مانند دوویلپن است. دوویلپن از اصلی ترین منتقدین سیاستهای امنیتی غرب و به طور خاص فرانسه طی سالهای اخیر محسوب می شود.

او بارها به مقامات دو حزب راست میانه و سوسیالیست در خصوص حمایت از گروههای تکفیری در خاورمیانه و ایجاد فضای امن برای اتباع فرانسوی دارای تفکر وهابی و تکفیری به آنها هشدار داده بود. وقوع حملات تروریستی اخیر در شارلی ابدو بار دیگر منجر به پرده برداری دوویلپن از یک ماجرای واقعی به نام " پیوند پاریس و داعش" شده است.

 نخست وزیر اسبق فرانسه در خصوص حملات شارلی ابدو به نکات مهمی اشاره کرده است:

"داعش مولود سیاست‌های مستبدانه غرب است. سیاست‌های متناقض غرب سبب افزایش کانون‌های تروریستی شده است.از نظرمن  تصمیم «باراک اوباما» رئیس جمهور آمریکا برای تشکیل ائتلاف موسوم به مبارزه با داعش «خطرناک و سخیف» است.  ائتلاف نمایشی مبارزه با داعش در راستای  دوچندان کردن کانون‌های تروریستی صورت می گیرد. گروهک داعش، تروریسم واقعی را نشان می‌دهد و مسلمانان را از این اقدامات مجرمانه بری‌ء می‌کند. من از غرب می خواهم تا با حقیقت دردآوری به نام داعش که خود در پیدایش آن شریک بوده است مقابله کند.

اما در این خصوص لازم است تا آمریکا و اروپا از تجربه جنگ در افغانستان پند بگیرند."

دوویپلن به این نکته نیز اکتفا نکرده و در خصوص تعدد کانونهای تروریسم در دنیا، به واقعیات نظام بین الملل از سال 2001 میلادی تا کنون استناد کرده است. نخست وزیر اسبق فرانسه در این خصوص عنوان کرده است :

" در سال 2001 یک کانون تروریستی وجود داشت، ولی اکنون پس از عملیات نظامی13 ساله که شامل افغانستان، عراق، لیبی و مالی بود، اکنون 15 کانون تروریستی وجود دارد. سیاست‌های متناقض غرب، سبب افزایش کانون‌های تروریستی شده است."

اما انتقادات دوویلپن به مقامات غربی و سیاستهای امنیتی مغرضانه غرب در قبال این گروه تروریستی تنها به اظهارات اخیر وی مربوط نمی شود. در مهر ماه امسال نیز دوویلپن نسبت به عواقب و تبعات شکل دهی ائتلاف نمایشی ضد داعش به آمریکا و اروپا هشدار داده بود. دوویلپن در سخنان خود، میان جنگ عراق در سال 2003 میلادی و پیدایش گروههای تروریستی مانند داعش ارتباط و پیوندی مستقیم برقرار کرده است.

لازم به ذکر است  در سال 2003 دوویلپن که وزیر خارجه وقت فرانسه بود با مشارکت نظامی کشورش در حمله به عراق در کنار آمریکا و متحدانش مخالفت کرد.مروری بر سخنان قبلی دوویلپن در مهر ماه امسال قابل توجه است:

" من نسبت به دخالت نظامی فرانسه در ائتلاف ضد داعش هشدار می دهد.  بمباران پایگاه‌های داعش تروریسم را تحریک می‌کند. ما بر اثر تجربه می‌دانیم که حملات نظامی نمی‌تواند نتیجه‌ای که انتظار داریم به بار آورد،یعنی موجب  نابود کردن ریشه‌های یک گروه تروریستی نخواهد شد. من اطمینان دارم که  داعش زاده غرب و نتیجه جنگ 2003 در عراق است.اگر در دهه اخیر دو نمونه از طغیان تروریست‌ها را در عراق شاهد بودیم، در حال حاضر با تعداد بیشتری از این طغیان‌ها مواجه هستیم.  فرانسه  جهت مقابله با گروههای افراطی نیاز به یک استراتژی دارد. هرگونه اقدام نظامی باید محلی باشد. "

هم اکنون، مقامات سیاسی و امنیتی فرانسه به بهانه ایجاد اتحاد داخلی، به سوالات و ابهامات فراوانی که در خصوص پیوند عمیق نیروهای امنیتی این کشور و گروههای تکفیری وجود داشته است پاسخی نمی دهند. این در حالیست که افکار عمومی فرانسه روز به روز نسبت به نقش منفی کاخ الیزه و نهادهای امنیتی کشورشان در خصوص شکل دهی و تقویت داعش آگاه تر می شود. اظهاراتی مانند آنچه دوویلپن بیان کرده است، بر شدت و حدت این آگاهی جمعی می افزاید.

متعاقب شکل گیری این آگاهی جمعی، سوالات و ابهامات و مطالبات زیادی از دستگاههای سیاسی و امنیتی فرانسه مطرح خواهد شد. از این رو مقامات فرانسوی نهایت تلاش خود را در راستای ممانعت از تکرار اظهارات دوویلپن خواهند کرد. نکته قابل تامل دیگر اینکه نهادهای امنیتی فرانسه در صددند مانع از شکل گیری " سوالات عمیق و بنیادین" در ذهن شهروندان این کشور در خصوص پیوند چندین ساله خود و گروههای تکفیری شوند.

" تقویت حس پرسشگری" از دستگاههای امنیتی وسیاسی فرانسه موضوعی است که ذهن افرادی مانند اولاند و سارکوزی و کلیه سیساتمدارانی که موافق حمایت از گروههای افراطی در خاک اروپا و خاورمیانه بوده اند را آشفته ساخته است.  مقامات امنیتی فرانسه به صورتی رسمی عنوان کرده اند که هزار نفر از شهروندان آن در صف نیروهای داعش مشغول کشتار و خونریزی هستند.   برنارد کازنیو وزیر کشور فرانسه در مصاحبه با شبکه های تلویزیونی بی اف ام و آر ام سی ادر این خصوص می گوید:

" تاکنون بیش از 1000 شهروند این کشور به گروه های تروریستی سراسر جهان به خصوص عراق و سوریه ملحق شده اند. در برهه فعلی حداقل 380 شهروند فرانسوی در کنار گروه داعش در حال جنگ هستند. حدود 60 فرانسوی نیز تاکنون کشته شده اند و 180 نفر دیگر نیز ظاهرا در مسیر خود برای پیوستن به گروه های تکفیری هستند."

این در حالی است که برخی منابع مطلع، از حضور 3 هزار شهروند و تبعه فرانسوی در میان تروریستهای داعش خبر داده اند.هم اکنون شهروندان فرانسوی خواستار پاسخدهی به یک سوال مهم از سوی دستگاههای امنیتی و دولتی کشور خود هستند،اینکه " اکثر اتباع تکفیری فرانسه  که این روزها به دشمنان امنیتی فرانسه تبدیل شده اند، بیش از دو سال است که در صف گروههای تکفیری در سوریه در حال نبرد بوده اند.

پس از چرخش  استراتژیک داعش از " سوریه" به سوی " عراق" ، که اتفاقا با هدایت غرب و ارتجاع عرب صورت گرفت، این اتباع فرانسوی نیز به همراه دیگر تکفیری ها به داخل خاک عراق آمده و در موصل، سنجار، تکریت، بصره و ...دست به جنایت زدند. با توجه به این موضوع، چرا دستگاههای امنیتی فرانسه همان دو سال قبل نسبت به حضور اتباع خود در سوریه هشدار نداده اند؟"

در نهایت اینکه دولت و دستگاههای امنیتی فرانسه در آینده ای نه چندان دور، نه تنها به عنوان یک " قربانی تروریسم" مورد شناسایی شهروندان خود قرار نخواهند گرفت، بلکه باید به عنوان یک مولد تروریسم پاسخگوی فرانسوی های خشمگین باشند.