نفوذ داعش در قاره سیاه

رضا مهرعطا
    •••••  دوشنبه ۲۹ دی ۱۳۹۳ — ۱۴:۵۷ کد مطلب : 406/a   

زمانی که بن‌لادن در پیشاور پاکستان رسما ًسازمان القاعده را جهانی اعلام کرد، هیچ کس فکر نمی‌کرد که تئوری جهاد با کفار روس که زائیده تفکر کیسینجر در دهه 1980 بود، به تئوری جهانی شدن تروریسم و افراط‌ گرایی مذهبی تبدیل شود. القاعده در طول دهه 1990 – 2000 میلادی در قاره همیسایه در کشورهای سودان، سومالی، نیجریه و.... به عضو گیری و کادرسازی پرداخت تا ذخایر استراتژیکی را از لحاظ نیروی انسانی و آموزش نظامی اعضای القاعده تأمین نماید.

حملات تروریستی القاعده در اواخر دهه 1990 میلادی و قبل از سپتامبر 2001 به نیروهای آمریکایی و سفارتخانه آمریکا در کنیا، سرمایه ‌گذاری بود که بن لادن در قاره آفریقا برای تجهیز و کادرسازی نیروهای تروریستی کرد و ماحصل آن نفوذ اسلام افراطی در این قاره پهناوربود.

پس از جریان بیداری اسلامی که ازسال 2011 میلادی آغازشد در 15 مارس آن سال جنگ داخلی سوریه رقم خورد تا از دل القاعده، گروهک تروریستی داعش سر بیرون بزند و داعش که از لحاظ نرم‌افزاری و سخت‌افزاری به وسیله حامیان آمریکایی و غربی شان مسلح گردید، توانست مناطقی از سوریه و عراق را به اشغال خود درآورد تا دولت به اصطلاح اسلامی خود را تشکیل دهد.

داعش که به استراتژی حکومت شناور اعتقا دداشت، اعضای خود را از اقصی نقاط جهان تأمین کرد و ملیت‌های اروپایی، آمریکایی، آسیایی و آفریقایی را به درون دولت اسلامی عراق و شام جای داد.

حوادث بعد از توهین نشریه فرانسوی «شارلی ابدو» و اقدامات تروریستی داعش با ملیت‌های آفریقایی نشان داد که داعش جهت گسترش نفوذ خود در جهان و حضور اروپاییان آفریقایی ‌الاصل در کشورهایی نظیر فرانسه، بلژیک، هلند، آلمان، و... به دنبال نفوذ در قاره سیاه می‌باشد تا سیاست پدرخوانده خود یعنی بن‌لادن را در آفریقا دنبال نماید.

نفوذ در سومالی، سودان و نیجریه که مأمن دزدان دریایی و افراطیون مذهبی آموز شدید در عربستان سعودی می‌باشد ذخایر راهبردی داعش را از لحاظ نیروی انسانی افزایش می‌دهد. جنگجویانی که کارکشته و از لحاظ اعتقادی به وهابیت و سلفی‌گری متمایل اند یعنی همان بهشت گمشده تروریست‌های داعش است تا از آنان برای اجرای عملیات‌های تروریستی در قاره اروپا و آسیا استفاده نماید.

مدارس وهابی و سلفی موجود در آفریقا خصوصاً در کشورهایی نظیر نیجریه و سودان، به مراکز آموزش افراطی‌گری مذهبی تبدیل شده‌اند تا با نفوذ در کشورهای آفریقایی به عامل اجرایی عملیات‌های تروریستی داعش تبدیل گردند.

لذا باید در این زمینه دستگاه‌های امنیتی کشورهای آفریقایی جهت مقابله با اقدامات راهبردی داعش جهت تقویت جغرافیایی و نیروی انسانی با هوشیاری عمل نمایند. البته نباید از این موضوع غافل شد که نفوذ صهیونیست‌ها در سودان و سومالی می‌تواند زمینه حضور داعش در این دو کشور را بیشتر فراهم نماید، چرا که منافع مشترک رژیم صهیونیستی و داعش همواره به خشونت و افراط ‌گرایی در جهان تبدیل شده که حاصل جمع آن گسترش اسلام‌ هراسی است.