رایزنی اتحادیه اروپا برای اعمال تحریم‌های جدید علیه ایران

    •••••  دوشنبه ۲۸ دی ۱۳۹۴ — ۲۰:۵۵ کد مطلب : 40663/a   

 

وزیر خارجه فرانسه گفت: اتحادیه اروپا طی هفته جاری در این خصوص رایزنی خواهد کرد که آیا نیازی به اعمال تحریم‌های جدید علیه ایران به‌دلیل آزمایش‌های موشک بالستیک هست یا نه.

 

 

به گزارش تحلیل ایران به نقل از رویترز، لوران فابیوس وزیر خارجه فرانسه در حالی امروز دوشنبه از رایزنی اتحادیه اروپا برای اعمال تحریمهای احتمالی جدید علیه ایران خبر داده است که آمریکا روز گذشته تحریمهای جدیدی را به خاطر آزمایش موشک های بالستیک علیه تهران وضع کرده است.

 

واشنگتن روز یکشنبه 11 شرکت و فرد را به خاطر دست داشتن در برنامه موشکی ایران تحریم کرده است. اعمال تحریمهای جدید آمریکا علیه ایران در شرایطی است که واشنگتن این اقدام را 2 هفته به تاخیر انداخت تا آزادی زندانیان این کشور از سوی ایران به خطر نیفتد.

 

فابیوس که به ابوظبی سفر کرده است، گفت: ما باید سیستم آمریکا را با سیستم اروپا مقایسه کنیم و ببینیم آیا نیازی به اعمال تحریمهای جدید هست یا نه، و این بررسی طی هفته جاری انجام خواهد شد.

 

2 مقام آمریکایی مدعی شده اند که ایران روز 21 نوامبر نیز یک موشک بالستیک میان برد را آزمایش کرده است. این دومین آزمایش موشک بالستیک ایران از اکتبر به شمار می رود.

 

فابیوس که قصد دارد فردا سه شنبه با سفر به عربستان سعودی با سلمان شاه این کشور و سایر مقام های رسمی دیدار و گفتگو کند، در این باره گفت: فرانسه علاقمند به کاهش تنش در روابط بین رقبای منطقه ای یعنی ایران و عربستان است. دیدگاه ما تلاش برای کاهش فشار و تنش است.

 

وی همچنین افزود که قصد دارد با حسن روحانی رئیس جمهور ایران نیز در سفر هفته آینده به پاریس در خصوص موضوعان مختلفی رایزنی کند.

 

اعدام شیخ نمر روحانی برجسته شیعه توسط رژیم آل سعود موجب اعتراضات وسیع و گسترده ای در سراسر خاورمیانه شده است. عربستان در واکنش به حمله تعدادی از معترضان به سفارت این کشور در تهران و کنسولگری در مشهد، کلیه روابط خود را با ایران قطع کرده است.

 

تهران نیز روابط تجاری خود با ریاض را قطع کرده و سفر زائران به مکه مکرمه را متوقف کرده است.

 

سایر کشورهای عربی نیز سفرای خود را از تهران فراخوانده اند و امارات متحده عربی نیز سطح روابط خود را با ایران کاهش داده است.

منبع:خبرگزاری تسنیم