دیدار نخست وزیر انگلیس با رییس جمهور آرژانتین در سایه مناقشه

    •••••  جمعه ۰۲ بهمن ۱۳۹۴ — ۰۴:۵۱ کد مطلب : 41595/a   

دیوید کامرون نخست وزیر انگلیس و 'مائوریسیو ماکری'، رئیس جمهور جدید آرژانتین، روز پنجشنبه به رغم تنش سال های اخیر میان دو کشور بر سر جزایر مورد اختلاف فالکلند، در حاشیه نشست داووس سوییس با یکدیگر دیدار کردند .

 

به گزارش تحلیل ایران، دیدار رهبران دو کشور در حالی صورت می گیرد که همچنان مناقشه بر سر جزایر فالکلند (مالویناس) که در سال 1982 میلادی آنها را به یک جنگ خونین کشاند، همچنان بر روی روابط انگلیس و آرژانتین سایه افکنده است.
یک سخنگوی نخست وزیر انگلیس متعاقب دیدار یاد شده گفت: کامرون و مائوریسیو ماکری در جریان دیدارشان موافق کردند که فرصتی برای گشودن فصل جدید در روابط انگلیس و آرژانتین ایجاد شده است.


وی افزود: رهبران انگلیس و آرژانتین در مورد سه حوزه اصلاحات اقتصادی، تجارت و سرمایه گذاری و نیز جزایر فالکلند با یکدیگر گفت وگو کردند.
این سخنگو گفت: دیوید کامرون در ارتباط با جزایر فالکلند گفت که مواضع انگلیس همچنان همانند سابق است و رفراندوم اخیر این مساله را کاملا روشن کرده است که ساکنان این جزایر خواهان این هستند که انگلیسی باقی بمانند.


وی افزود: آنها همچنین در مورد اینکه انگلیس چگونه می تواند با برنامه هایش به اصلاحات اقتصادی در زمینهٔ انرژی، شفافیت و علوم کمک کند، صحبت کردند.
این سخنگو افزود: در زمینهٔ تجارت و سرمایه گذاری نیز، کامرون تأکید کرد که انگلیس مشتاق است که تبادلات تجاری اش را با آرژانتین که هم در حال حاضر در حدود یک میلیارد و 140 میلیون پوند است، افزایش دهد.


وی گفت: رهبران دو کشور توافق داشتند که اصلاحات اقتصادی می تواند منجر به ایجاد فرصت های تجاری بیشتر برای صاحبان کسب وکار انگلیس در زمینهٔ زیرساخت ، نفت و گاز؛ معدن در آرژانتین شود.
مائوریسیو ماکری، رئیس جمهور جدید آرژانتین قبل از سفر به داووس سوییس در مصاحبه مشترکی با چند روزنامه های اروپایی از جمله گاردین اظهار داشته بود : ما ادعای ارضی خود بر مجمع الجزایر فالکلند را که آرژانتینی هستند همچنان محفوظ خواهیم داشت اما من تلاش خواهم کرد دوران جدیدی در روابط کشورم با انگلیس را آغاز کنم.


ماکری 65 ساله در این مصاحبه که در کاخ ریاست جمهوری اش پیش از عزیمت به داووس سوییس به منظور شرکت در اجلاس مجمع جهانی اقتصاد انجام داد، بالحن آشتی جویانه گفت: 'آرژانتین خواهان داشتن روابط حسنه با کل جهان است. من خواهان اشتغالزایی هستم و خودم را متعهد به رساندن فقر در کشور به صفر کرده ام. ما نیازمند سرمایه گذاری هستیم.'
وی گفت: طرح ما این است که به همه درگیری ها و اختلاف های گذشته خاتمه دهیم. ما قرار است مذاکراتمان را با بهترین رفتار انجام دهیم


رئیس جمهور قبلی آرژانتین، 'کریستینا کرچنر' و دیوید کامرون، نخست وزیر انگلیس بر سر جزایر فالکلند که از سوی آرژانتین با اسم جزایر مالویناس مورد ادعا قرارگرفته، مجادله علنی پیدا کرده بودند.
کامرون پیشتر تصریح کرده است که 'مردم جزایر فالکلند در همه پرسی که صورت گرفت، نظر خودشان را در مورد سرزمینشان بیان داشتند و باید به این مساله احترام گذاشته شود و آب های اطراف این جزایر، آبهای حاکمیتی فالکلند بوده و غیرقابل قبول است که آرژانتین اقدام به تهدید سرمایه گذارانی که قصد سرمایه گذاری در این منطقه دارند، بکند. '


در همه پرسی سال 2013 میلادی که در مجمع الجزایر فالکلند برگزار شد، ساکنان این جزایر به طور گسترده حمایت خود را از وابستگی سرزمین خود به نظام پادشاهی انگلیس اعلام کردند.
مجمع الجزایر مالویناس یا فالکلند که در 13 هزار کیلومتری خاک انگلستان و 480 کیلومتر با آرژانتین فاصله دارند، مورد اختلاف این دو کشور است.
این جزایر، از دو جزیره بزرگ فالکلند غربی و شرقی و صدها جزیره کوچک دیگر تشکیل شده است و انگلیسی ها این جزایر را در سال 1833 میلادی اشغال کردند.


دولت آرژانتین، جزایر مالویناس که هم اینک نزدیک به 3 هزار نفر جمعیت دارد را منطقه ای اشغال شده می داند که مالکیت آن باید به این کشور بازگردانده شود اما انگلیس این مساله را رد می کند.
در سال 1982 میلادی آرژانتین به این جزایر حمله کرد اما انگلیس در جنگی شدید و کوتاه مدت (74 روز) که حدود 900 کشته داشت (649آرژانتینی و 255انگلیسی) دوباره جزایر را پس گرفت.


اختلافات بین دو کشور از سال 2010 میلادی از زمانی که انگلیس اقدام به اکتشاف نفت در اطراف این جزایر کرد و چند ماه پیش از آن هم کشتی های نظامی خود را به این سوی این منطقه گسیل داشت افزایش پیدا کرده است.


فیلیپ هاموند وزیر خارجه انگلیس چند ماه پیش به دنبال طرح شکایت آرژانتین علیه عملیات حفاری نفتی شرکت های انگلیسی در آبهای ساحلی جزایر مالویناس (فالکلند)، این کشور را به 'قلدرگری' متهم کرد.
به گزارش منابع انگلیسی، پنج شرکت بزرگ نفتی با نام های 'پرمیراویل'، 'راکهوپر'، شرکت نفت و گاز فالکلند و شرکت بین المللی 'ادیسون' در میان شرکت های هستند که دولت آرژانتین علیه آنها طرح شکایت کرده است.


منبع: ایرنا