حساسیت سنجی نظام تا کی ؟

تحلیل ایران
    •••••  ﺳﻪشنبه ۳۰ دی ۱۳۹۳ — ۲۱:۵۸ کد مطلب : 416/a   

توقیف روزنامه مردم امروز  به خاطر دهن کجی این روزنامه به اعتقادات مسلمانان و حمایت تلویحی از اقدام موهن مجله شارلی ابدو در اهانت به رسول خدا حضرت محمد مصطفی (ص) از جهات مختلفی مورد بحث و تحلیل قرار گرفته است و به نظر می رسد مساله آزادی بیان و حد و حدود آن در جوامع دینی و بطور خاص در جمهوری اسلامی انقدر مهم و اساسی است که جا دارد این مباحث فارغ از جار و جنجال های خطی و سیاسی ادامه یابد .

مساله اول این است که ضمن احترام به همه جریانات سیاسی قانون مدار از جمله اصلاح طلبان باید گفت برخی از روزنامه نگاران جریان اصلاح طلب بعد از سالها فراز و نشیب در فضای رسانه ای و مطبوعاتی کشور هنوز علاقمند هستند که درجه و میزان حساسیت های نظام را نسبت به مسائل مهم و اصولی سنجیده و ازمایش کنند و در این خصوص دست به ریسک های بالایی می زنند.

این درحالی است که تا کنون بارها گفته شده است اسلام ، انقلاب اسلامی ، امام راحل و مقام معظم رهبری ارکان این نظام است و شوخی بردار نیست و لازم نیست رسانه ها با این خطوط قرمز و چارچوبهای قانونی و اعتقادی بازی کنند؟ و اقدام عامدانه برخی رسانه ها برای حرکت بر روی این خطوط صرفا برای این مساله است که بفهمند ایا حساسیت نظام در این حوزه ها تغییر یافته یا خیر؟

و طبیعی است که هزینه چنین ریسکی می تواند توقیف یک رسانه یا برخورد با دست اندرکاران آن طبق قانون باشد. نمونه اخیر هم از این دست است زیرا معنا ندارد تیتر یک روزنامه ای انعکاس موضع شرمگینانه یک هنر پیشه امریکایی از اقدام موهن مجله مذکور باشد.

مساله دوم بحث توقیف روزنامه یا  فیلتر یک سایت بخاطر تخلف صورت گرفته است ه همچنان بعنوان یک رویه نا مناسب مجازات در قبال رسانه ها اعمال می شود و هنوز ادامه دارد و تغییری در آن اعمال نشده است .

پرسش اصلی این است که چرا یک رسانه با  دهها نیروی وابسته به خود بخاطر ریسک  پذیری و خطاپذیری و اشتباهات یک نفر یا حلقه ای ازافراد باید به محاق تعطیلی برود؟ ایا عادلانه این نیست که فرد و افراد خطاکار مجازات و حتی ممنوع الکار شوند و دیگر نویسندگان و خبرنگاران متعهد و ملتزم به قانون از امنیت شغلی برخوردار باشند؟  

در نهادهای دولتی اگر مدیر یا کارمندی تخلفی مرتکب شد نهاد و دستگاه را تعطیل یا منحل نمی کنند بلکه فرد متخلف را مجازات با منفصل از خدمت و حتی اخراج می کنند و ضروری است این رویه صحیح در خصوص مطبوعات نیز اعمال شود .

برای مثال در مورد اخیر برخورد قانونی با سردبیر و مدیر مسئول روزنامه مردم امروز ضروری است و لی دیگر نیروهای روزنامه چه گناهی کرده اند که از کار بیکار شوند؟

از این رو ضروری است نمایندگان محترم مجلس و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برای حل این مساله و تهیه طرح و لایحه ای برای اصلاح قانون پیش قدم شوند .