اوباما: هر گونه تحریم علیه ایران را وتو می‌کنم

    •••••  چهارشنبه ۰۱ بهمن ۱۳۹۳ — ۱۱:۱۸ کد مطلب : 417/a   

رئیس‌جمهور آمریکا در ششمین سخنرانی سالانه خود در کنگره هشدار داد هرگونه تحریم‌ جدید علیه ایران را در حالیکه مذاکرات هسته‌ای در جریان است، وتو خواهد کرد.

به گزارش خبرنگار تحلیل ایران " باراک اوباما " رئیس جمهوری آمریکا در ششمین سخنرانی سالانه خود در کنگره پس از تسلط کامل جمهوری خواهان بر آن ، گفت : تصویب تحریم‌های جدید توسط کنگره در این مقطع زمانی تقریباً شکست دیپلماسی را تضمین خواهد کرد، آمریکا را از متحدان این کشور جدا می‌کند و این امر را تضمین می‌کند که ایران بار دیگر برنامه هسته‌ای خود را از سر خواهد گرفت .

اوباما افزود : درباره ایران، دیپلماسی ما کارگر افتاده است و ما در آنجا برای اولین بار در طول دهه اخیر پیشرفت برنامه هسته‌ای این کشور را متوقف کرده و ذخائر مواد هسته‌ای آن را کاهش داده‌ایم.

 اوباما افزود: ایران و گروه 1+5 از اکنون تا بهار سال جاری فرصتی برای مذاکره درباره رسیدن به یک توافق جامع هسته‌ای دارند که می‌تواند از ایران مسلح به سلاح‌های هسته‌ای جلوگیری کند، آمریکا و متحدان این کشور ـ از جمله اسرائیل ـ  را ایمن کند و در همان حال از یک درگیری دیگر در خاورمیانه جلوگیری کند.

رئیس جمهوری آمریکا اضافه کرد: هیچ ضمانتی وجود ندارد که مذاکرات موفق شوند و من تمامی گزینه‌ها را برای جلوگیری از یک ایران هسته‌ای روی میز نگاه می‌دارم.

 باراک اوباما در ادامه تأکید کرد: مردم آمریکا از ما انتظار دارند تنها به عنوان گزینه آخر به سراغ جنگ برویم و من قصد دارم به این خرد، وفادار بمانم.

رئیس دولت آمریکا گفت: رهبری ما هنگامی بهترین است که ما قدرت نظامی را با دیپلماسی قوی ترکیب می‌کنیم؛ وقتی که ما قدرتمان را به ائتلاف‌سازی متکی می‌کنیم؛ وقتی که ما اجازه نمی‌دهیم ترس‌هایمان باعث شود چشم‌هایمان را به روی فرصت‌هایی که این قرن پیش روی ما قرار می‌دهد، ببنیدیم. این کاری است که ما الان داریم انجام می‌دهیم و البته این در سرتاسر دنیا به ایجاد تفاوت منجر شده است.

رئیس‌جمهور آمریکا افزود : ما همچنان به جستجوی تروریست‌ها و نابود کردن شبکه‌های آنها ادامه خواهیم داد و این حق را برای خود محفوظ می‌دانیم که یکجانبه اقدام کنیم، همان‌طور که از زمانی که من روی کار آمدم ما به طرزی خستگی‌ناپذیر تلاش کرده‌ایم تروریست‌هایی که تهدیدی برای ما و متحدان ما به وجود می‌آورند را هدف قرار دهیم.

اوباما گفت: ما اکنون داریم قدرت نیرومند آمریکا و دیپلماسی این کشور را نشان می‌دهیم. ما با مخالفت با تجاوزگری روسیه، حمایت ار دموکراسی اوکراین و اطمینان‌بخشی دوباره به متحدانمان در ناتو از این اصل حمایت می‌کنیم که ملت‌های بزرگ‌تر نمی‌توانند به ملت‌های کوچکتر زور بگویند.

اوباما اضافه کرد: سال گذشته هنگامی که ما به همراه متحدانمان داشتیم کار سخت وضع تحریم‌هایی علیه روسیه را پیش می‌بردیم برخی این ایده را مطرح کردند که تجاوز آقای پوتین، جلوه ماهرانه‌ای از راهبرد و قدرت است اما امروز این آمریکا است که قدرتمند و همراه متحدانش باقی مانده است، در حالی که روسیه منزوی است و اقتصادش از هم پاشیده است.

رئیس‌جمهور آمریکا ادعا کرد، رهبری آمریکا توانسته در عراق و سوریه از پیشروی‌های گروه داعش جلوگیری کند.

وی همچنین افزود: آمریکا به جای وارد شدن در یک جنگ زمینی دیگر در خاورمیانه اکنون رهبری ائتلافی گسترده ، شامل کشورهای عرب برای تضعیف و در نهایت نابودی این گروه تروریستی را به عهده گرفته است.

رئیس جمهوری آمریکا خاطرنشان کرد ، مبارزه با داعش به زمان و تمرکز نیاز خواهد داشت، اما اضافه کرد: ما موفق می‌شویم.

اوباما در ادامه تصریح کرد: من از کنگره می‌خواهم با تصویب قطعنامه‌ای که استفاده از زور علیه داعش را مجاز می‌کند به دنیا نشان دهد که ما در این مأموریت، متحد هستیم.

نمایندگان کنگره آمریکا بعد از اتمام سخنرانی سالانه باراک اوباما واکنش‌های گسترده‌ای به اظهارات وی نشان دادند.

اولین بیانیه را " اد رویس" ، رئیس کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان صادر کرد. وی خواستار همکاری رئیس جمهوری آمریکا با کنگره برای تشدید فشارهای اقتصادی علیه تهران شد.

" رویس " در این بیانیه، با بیان اینکه رئیس‌جمهور گزینه‌های غلطی را درباره ایران ارائه کرده است، گفت: ما می‌توانیم مذاکره کنیم و فشار اقتصادی را افزایش دهیم.

وی در ادامه نوشت: فشار اقتصادی تنها عاملی بود که رژیم ایران را پای میز مذاکره نگاه داشت. رئیس‌جمهور به جای حذف آنچه کارآمد بوده است باید با کنگره برای افزایش فشار مذاکراتی بر ایران همکاری کند.

سناتور دیان فاینشتاین، سناتور دموکرات کالیفرنیا در بیانیه‌ای از سخنان رئیس‌جمهور آمریکا استقبال کرد.

وی دراین بیانیهنوشت: من شدیداً از درخواست رئیس‌جمهور از کنگره برای خودداری از وضع تحریم‌های اضافی علیه ایران حمایت می‌کنم.

فاینشتاین افزود: تحریم‌های جدید، ناقض توافق موقت است و مذاکرات را به شکست می‌کشاند.

از طرف دیگر، " چاک شامر" ، سناتور ارشد دموکرات در گفت‌گو با سی‌ان‌ان گفت : نمایندگان دموکرات و جمهوری‌خواه در حال رایزنی برای بررسی درخواست رئیس‌جمهور و تعویق طرح تحریم‌ها تا ماه مارس هستند.

" جانی ارنست " نماینده جمهوری‌خواه کنگره هم در مخالفت با اظهارات اوباما گفت :کنگره برای مقابله با آرمان‌های هسته‌ای ایران تلاش خواهد کرد.

" تد کروز" سناتور جمهوریخواه و از نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری سال 2016 در واکنش به سخنرانی سالیانه اوباما گفت: رئیس‌جمهور به رای دهندگان آمریکایی گفت که نه تنها او پیام و صدای آنها را نمی‌شنود بلکه دقیقا خواهان اقدام در جهت عکس خواست و پیام آنها است.

این سناتور جمهوریخواه کنگره که از منتقدان جدی سیاستهای اوباما در قبال مسائل داخلی و به ویژه مسائل سیاست خارجی از جمله مذاکرات هسته‌ای ایران است، افزود: او در نظر دارد که به سیاستهای شکست خورده 6 سال اخیر ادامه داده و آنها را تشدید هم بکند.

 ا.ا