دود دیپلم جعلی در چشم متقاضی

    •••••  چهارشنبه ۰۱ بهمن ۱۳۹۳ — ۱۵:۱۸ کد مطلب : 419/a   

مسئولان وزارت آموزش و پرورش به خانواده ها هشدار می دهند که تنها نهاد رسمی دادن مدرک دیپلم آموزش و پرورش است و هیچ نهاد یا مرکز دیگری نمی تواند از سوی این وزارتخانه به افراد مدرک دیپلم ارائه کند.

به گزارش خبرنگار تحلیل ایران ؛ سرهنگ علیرضا محرابی رئیس پلیس امنیت عمومی تهران بزرگ نیز به دستگیری سه متهم که تحت پوشش یک شرکت قلابی، اقدام به جعل مدارک تحصیلی می کردند خبر داد و گفت این متهمان مدارک تحصیلی جعلی را بیش از 2 میلیون تومان به فروش می رساندند.
با این حال فقط کافی است یک بار در اینترنت جست و جو کنید سایت ها و وبلاگ هایی را می بینید که شما را برای گرفتن دیپلم آسان راهنمایی می کنند.
جملاتی از این دست: «چگونه آسان دیپلم بگیرید»، «به آسانی دیپلم بگیرید» یا «دیپلم بدون حضور در کلاس» را خواهید دید. صاحبان برخی از این آگهی ها خدماتشان را مختص شهرستانی ها کرده اند و برخی دیگر به جویندگان کار و برخی هم به افرادی که می خواهند ادامه تحصیل دهند خدمات ارائه می کنند با این حال اما همه اینها در یک موضوع اشتراک دارند و آن هم ادعایشان برای صدور دیپلم های کاملاًقانونی و بی شبهه است.
خبرنگار روزنامه «ایران» با برخی از همین مراکز غیر قانونی جعل مدرک دیپلم تماس گرفته و از آنها درباره جزئیات دادن مدرک دیپلم پرسید.

منشی یک مرکز غیرقانونی جعل دیپلم درباره آگهی صدور می گوید: این آگهی برای گرفتن دیپلم با استعلام است. این نوع مدرک دیپلم سه میلیون تمام هزینه دارد. ما با مدرسه ای قرارداد بسته ایم و امتحانات در آن مدرسه برگزار می شود و شما اگر برگه سفید هم ارائه کنید مدرک دیپلم به شما تضمینی خواهیم داد!.
وی توضیح می دهد: دیپلم های همراه استعلام یعنی دیپلم هایی که به نام فرد در سامانه آموزش و پرورش ثبت می شود و ریز نمراتی که همراه آن صادر می شود این امکان را می دهد که دارنده دیپلم بدون دغدغه و دلواپسی در کنکور شرکت کند که البته قیمتش کمی بالاست.
منشی مرکز دیگری نیز اعلام می کند که «این مرکز به طور تخصصی روی دروس کار و دانش مدرک صادر می کند و افراد می توانند در مرکز ما یک سال تا شش ماه مدرک دیپلم را دریافت کنند. هزینه این دوره ها هم سه تا چهار میلیون تومان است.» حالا این آموزش و پرورش است که دغدغه جعل مدرک دیپلم را دارد.
آماری از میزان مدرک جعلی سیکل یا دیپلم در کشور وجود ندارد اما این نگرانی مسئولان آموزش و پرورش نشان می دهد بازار این نوع جعل مدرک داغ داغ است.

مسعود ثقفی سخنگوی آموزش و پرورش شهر تهران، در این باره هشدار می دهد و می گوید: «اولیا مطلع باشند که تنها متولی صدور مدارک تحصیلی رسمی ادارات آموزش و پرورش بوده و باید با مراجعه شخصی به واحد آموزشی و طی مراحل قانونی نسبت به دریافت مدرک تحصیلی اقدام کنند.
وی به برخی آسیب هایی که در پی دریافت مدارک جعلی برای خانواده ها اتفاق می افتد اشاره می کند و می گوید: از بین رفتن پول و سوابق استخدامی، از بین رفتن همه سوابق تحصیلی و آسیب های اجتماعی در زندگی خصوصی افراد از جمله این مخاطرات هستند. متأسفانه برخی از افراد در جریان نیستند که مدارک غیر قانونی آسیب های بسیاری به خود فرد وارد می کند. برخی از افرادی که مدارک جعلی داشتند وقتی وارد دانشگاه شدند و استعلام دانشگاهی انجام گرفت از دانشگاه اخراج شدند و برخی دیگر هم چون مدرک جعلی برای کار گرفتند از کار بیکار شدند.

منبع : خبرگزاری ایرنا