محمد آوخ

وزیر کار، اراده ای برای بازگشایی انجمن صنفی روزنامه نگاران ندارد

    •••••  چهارشنبه ۰۱ بهمن ۱۳۹۳ — ۱۷:۵۵ کد مطلب : 422/a   

انجمن صنفی روزنامه‌نگاران در مهرماه سال ۱۳۷۶ پس از روی کارآمدن محمدخاتمی تأسیس شد. به این ترتیب خبرنگاران دارای تشکلی شدند که به مسایل صنفی آنها رسیدگی می کرد.انجمن صنفی روزنامه نگاران ایران با بیش از چهارهزارعضو، ازمهمترین نهادهای مدنی ایران بود و اعضای هیئت مدیره آن با رای مستقیم اعضای مجمع عمومی و برای یک دوره سه ساله انتخاب میشدند.

گروهی که از رای نیاوردن خود در هیات مدیره انجمن ناراضی بودند شروع به کارشکنی کردند. وزیر کار دولت نهم دست به کار شد و چندین بار از هیات مدیره خواست تا شکست خوردگان در انتخابات انجمن را هم وارد هیات مدیره کنند که با پاسخ منفی انجمن مواجه شد.

سرانجام در ۴ تیر ۱۳۸۷ این انجمن توسط دیوان عدالت اداری به علت «سست بودن پایه‌های تاسیس»،واجد انحلال اعلام شد.

دفتر اداری انجمن صنفی روزنامه‌نگاران ايران که از ۱۴ مردادماه ۱۳۸۸ توسط دادستانی تهران و با حکم سعید مرتضوی پلمب شده بود، روز ۸ آذر ۱۳۸۹ فک پلمب شد تا تعاونی مسکن انجمن فعالیت اداری خود را استمرار دهد. با این ‌حال طبق بیانیه هیأت مدیره این انجمن، «فعاليت انجمن صنفی روزنامه ‌نگاران ايران به ويژه امور دبيرخانه‌ای آن، از قبيل تمديد اعتبار کارت عضويت داخلی و بين ‌المللی اعضاء، امور بيمهٔ بيکاری و فعاليت کميته‌های عضو گيری و رفاهی تا اطلاع ثانوی همچنان ميسر نيست.»

شروع فعالیت های انتخاباتی ریاست جمهوری بارقه هایی از امید در دل روزنامه نگاران بوجود آورد.از میان کاندیداهای انتخابات حسن روحانی وعده های دلگرم کننده ای می داد.

در نخستین نشست خبری رییس جمهور منتخب ایران در روزهای نخست تابستان ۹۲ خبرنگار شرق پشت تریبون عنوان کرد که «در این چند سال به جامعه روزنامه نگاران ایران خیلی سخت گذشته و در انجمن صنفی روزنامه نگاران ایران، تنها خانه  امید روزنامه نگاران تا امروز قفل است، آقای روحانی شما امید را به ایران برگرداندید و توقع روزنامه نگاران این است که تنها امید ما را به جامعه روزنامه نگاران برگردانید.»

حسن روحانی در پاسخ گفت: «من نه ‌تنها آن انجمن را بلکه معتقدم هر انجمنی را طبق قانون باید فعال کنیم به دلیل این که این انجمن‌های صنفی بهترین راه برای اداره مسایل جامعه است و اداره مسایل جامعه باید به دست خود صنف و انجمن حرفه‌ای و صنفی برگردد بنابراین تلاش مرا در این راه خواهم کرد.»

درتاریخ ۱۱ اسفند، علی جنتی، وزیرفرهنگ و ارشاد اسلامی این کشوردرباره ‌آخرین وضعیت انجمن صنفی روزنامه نگاران گفته بود : «وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و وزارت تعاون، ‌کار و رفاه اجتماعی درباره بازگشایی انجمن صنفی روزنامه نگاران مشکلی ندارند.»

دادستان وقت حجت الاسلام محسنی اژه‌ای نیز در این باره گفت: «اگر افرادی که پیش از این در این انجمن نقش ایفا می‌کردند و اساسنامه این انجمن و همچنین نحوه فعالیت آن از یک کار سیاسی به کار صنفی تغییر کند فعالیت آن انجمن بلامانع خواهد بود والاهمچنان از فعالیت این انجمن جلوگیری می‌شود.»

با وجود موافقت همه نهادها و وزارت خانه های مربوطه و با وجود درخواست های مکرر روزنامه نگاران و هیات مدیره انجمن و ارسال چندین نامه و امضای طومارهای مختلف در حمایت از انجمن توسط روزنامه نگاران گویا وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی اصلا قصد پاسخ گویی به خواسته های روزنامه نگاران و انجمن صنفی روزنامه نگاران ایران را ندارد.

کامبیز نوروزی دبیر کمیته حقوقی انجمن روزنامه نگاران ایران در مصاحبه ای می گوید: «اگر وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی وظیفه قانونی خود را در مورد انجمن صنفی روزنامه نگاران انجام دهد، یک تشکل صنفی گسترده قانونی مانند آن میتواند کمک های بزرگی برای حل مشکلات شغلی روزنامه نگاران کشور انجام دهد.

اما متاسفانه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در دوره آقای علی ربیعی نسبت به روزنامه نگاران و تشکل صنفی آنها شاید از جهاتی از وزارت کار دوره آقای جهرمی و دوره آقای شیخ الاسلامی ضعیف تر عملکرده است. این وزارتخانه ماهها است که مسئولیت قانونی خود نسبت به انجمن روزنامه نگاران ایران را به «طاق نسیان» سپرده و حتی ساده ترین اخلاق اداری را هم رعایت نمیکند. نه به مکاتبات انجمن پاسخ میدهد و نه به تقاضاهای گسترده روزنامه نگاران وقعی میگذارد که این عمل فوق العاده باعث تاسف است.»

بدرالسادات مفیدی عضو هیات مدیره انجمن صنفی روزنامه نگاران ایران در گفتگو با خبرنگار تحلیل ایران در مورد وضعیت انجمن می گوید: فعلا نشانه ای از سوی وزارت کار دیده نشده که بخواهد همراهی با اعضای هیات مدیره انجمن برای حل مشکل پیش آمده داشته باشد. مااخیرا دو نامه به وزارت کار و ریاست جمهوری داده ایم.

در نامه به وزارت کار از آقای ربیعی تقاضا کردیم که زمینه برگزاری مجمع عمومی انجمن را فراهم کنند که ایشان پاسخی ندادند. به همین دلیل ما نامه ای به ریاست جمهوری فرستادیم و مساله را مطرح کردیم. تا جایی که ما اطلاع پیدا کردیم خوشبختانه از طرف نهاد ریاست جمهوری رونوشتی به وزارت کار برای حل این مساله و فراهم آوردن زمینه برگزاری مجمع عمومی انجمن صنفی روزنامه نگاران و برگزاری انتخابات ارسال شده است.

مفیدی در ادامه در مورد ایراداتی که حجت الاسلام اژه ای به انجمن گرفته بودند می گوید: ایشان در صحبت های خود بر دو نکته تاکید داشتند ولی به نظر می آمد که با اساس و بنیان انجمن مشکلی ندارند. این دو نکته ای که ایشان تاکید کرده بودند اولی این بود که کار سیاسی در انجمن صورت نگیرد و دوم اینکه ترکیب هیات مدیره عوض شود. یعنی ترکیبی که از دیدگاه ایشان فعالیت سیاسی انجام می دهد عوض شود.

اما واقعیت امر این است که کارنامه ما پیش روی قوه قضاییه است و می توانند بررسی در عملکرد و رفتار انجمن در طی سالهای فعالیت انجام دهند. همواره فعالیت ما روی مسایل حرفه ای و صنفی متمرکز بوده و به رغم تصور آقای اژه ای هیچ گاه ما به مسایل سیاسی ورود نداشته ایم.

اگر ایشان به سوابق انجمن توجه کنند خواهند دید که ما حتی در هیچ انتخاباتی که مهمترین کنش سیاسی محسوب می شود حضور نداشته ایم که بخواهیم لیستی بدهیم، کاندیدایی داشته باشیم و یا ورودی پیدا کنیم. من انتخابات را به عنوان مصداق و به عنوان یک کنش سیاسی مهم مطرح کردم. سایر موراد را هم می توانند بررسی کنند. انجمن همیشه فعالیت هایش را در چهارچوب مشخصی تعریف نموده است و همیشه در چهارچوب حرفه ای و صنفی فعالیت نموده است.

وی افزود: شاید رفتار انجمن در حمایت از برخی روزنامه نگاران زندانی شده مورد انتقاد باشد که این مساله را هم ما در چهارچوب حرفه و صنف تعریف می کنیم. وقتی یکی از اعضای انجمن بازداشت می شود طبیعی است که ما به دنبال پیگیری مسایل پیش آمده برای او باشیم و بخواهیم هر چه زودتر آزاد شود و مشکلاتش رفع شود و یا به خانواده او رسیدگی شود. ما این را هم در چهارچوب صنف تعریف می کنیم.

باید بگویم نکته ای که روی آن تمرکز کرده اند هرگز وجود نداشته است و همیشه ما پرهیز داشتیم از اینکه فعالیت سیاسی در انجمن داشته باشیم. ممکن است اعضای انجمن یا اعضای هیات مدیره خارج از انجمن برای خود فعالیت های دیگری را تعریف کرده باشند ولی این ربطی به انجمن ندارد. طبیعی است که یک روزنامه نگار آگاه به مسایل سیاسی باشد ولی در داخل انجمن فعالیت ها روی مسایل صنفی، حرفه ای و مشکلات اعضا متمرکز می شد.

وی در ادامه گفت: نکته دومی که آقای اژه ای تاکید داشتند بحث ترکیب هیات مدیره بود که من شخصا بارها اعلام کرده ام که آماده کناره گیری هستم چناچه در آخرین مجمع عمومی که ما برگزار کردیم و به حد نصاب رسید و متاسفانه مدیران وقت وزارت کار در دولت آقای احمدی نژاد آن را تایید نکردند و وضعیت ما تا کنون بلاتکلیف ماند، توجه کنید من در آن انتخابات هم کاندیدا نشده بودم.

الان هم اعلام می کنم که در انتخابات کاندیدا نمی شوم ولی به عنوان مسول خودم را موظف می دانم در صورتی که اجازه برگزاری مجمع داده شود، مجمع عمومی را برگزار کنم. در بین اعضای هیات مدیره هم کسانی هستند که همین مساله را اعلام کرده اند و اعلام آمادگی کرده اند که کاندیدا نشوند.ضمن اینکه ما از الان نمی توانیم ترکیب هیات مدیره را تعیین کنیم یا روی آن نظری داشته باشیم.

ما معتقدیم که باید مجمع عمومی برگزار شود و زمینه یک انتخابات سالم و آزاد را فراهم کنیم و کاندیداها خود را معرفی کنند و در واقع این اعضای مجمع عمومی هستند که باید تصمیم بگیرند به چه کسانی رای بدهند. هیچ کس نمی تواند تعیین کند که اعضا به چه کسی رای بدهند. یعنی این دو نکته ای که آقای اژه ای روی آن تاکید کرده مسائلی است که در صورت برگزاری مجمع عمومی محقق خواهند شد. ما می خواهیم که انجمن از این وضعیت بلاتکلیفی خارج شود و ما آن را تحویل بدهیم تا روزنامه نگاران بدون پشتوانه نمانند.

بدرالسادات مفیدی در مورد علت عدم همراهی وزارت کار گفت: من هم نمی دانم علت عدم این همراهی چیست. ما چنین انتظاری را از رفتارهای وزیر نداشتیم. با توجه به پیشینه و سابقه آقای ربیعی هیچ گاه تصور نمی کردیم که بزرگترین مانع ما برای حل مساله انجمن خود آقای وزیر باشد. ایشان تصویر سختی را از قوه قضاییه و آقای اژه ای پیش روی ما می گذارند. شخص وزیر همه مشکلات را روی آقای اژه ای متمرکز می کنند و می گویند که ایشان هستند که مانع اصلی بازگشایی انجمن هستند.

در صورتی تصور ما این نیست و با توجه به ارتباطاتی که داشتیم و خصوصا اظهارتی که آقای اژه ای داشتند مبنی بر اینکه اگر فعالیت سیاسی نداشته باشند و ترکیب هیات مدیره عوض شود می توانند مجمع عمومی داشته باشند من فکر می کنم این کار نادرستی است که وزارت کار توپ را به زمین قوه قضاییه می اندازد. این مساله متوجه خود وزارت کار است و گره این مشکل به دست وزارت کار باز می شود.

اگر اراده ای در شخص آقای ربیعی مبنی بر این کار وجود داشته باشد مشکل حل می شود. ما پیش از این اظهار نظرهایی از وزارت کار و وزارت اطلاعات داشتیم که گفتند ما مانعی برای حل این مساله نمی بینیم آقای اژه ای هم چنین موضع گیری داشته اند. حالا می ماند شخص وزیر کار که اگر بستر را فراهم می کردند قطعا مجمع عمومی برگزار می شد و متوجه می شدند که این مشکل قابل حل است.

ولی به نظر می آید که آقای وزیر اصلا چنین اراده ای ندارد و خبرهایی می رسد مبنی بر اینکه در صدد راه اندازی تشکل های موازی هستند. نمی دانم ایشان چه هدفی را دنبال می کنند. من بار دیگر از آقای وزیر خواهش می کنم که این همراهی را با انجمن صنفی روزنامه نگاران ایران داشته باشند و زمینه های فعالیت مجدد آن را فراهم کنند.

پیگیری های خبرنگار تحلیل ایران برای ارتباط با مسولین وزارت کار در این زمینه بی نتیجه ماند.